İstanbul Sanayi Odası Türkiye Sektörel PMI Mart verilerine göre, Mart ayında sektörlerin tamamı “girdi maliyetlerinde güçlü artış” bildirdi.

İSO açıklamasına göre, Mart ayında üretimdeki en hızlı genişleme ana metaller sektöründe oldu ve yalnızca üç sektörün yeni siparişleri artarken, ağaç ve kağıt ürünleri ile giyim ve deri ürünleri dışındaki tüm sektörler ek personel aldı. Tedarik zincirlerindeki aksamalar, tüm sektörlerin ortak sıkıntısı olmayı sürdürdü. Hammaddelere erişimdeki zorluklar ve TL’deki zayıflık, enflasyonist baskıların yükselmesinde etkili oldu.

Mart anketi sonuçlarını değerlendiren IHS Markit Ekonomi Direktörü Andrew Harker, şunları söyledi: “Sektör bazlı son veriler, içerdiği kimi olumlu gelişmelere rağmen firmaların faaliyetleri olumsuz etkileyen bir dizi faktörle uğraşmak zorunda kaldığını açık bir şekilde gösteriyor. Sektörlerin çoğunda üretimin genişlemesi ve istihdamdaki genele yaygın artışların devam etmesi Mart anketinin olumlu gelişmeleri olarak kayda geçti. Umut verici bir diğer gelişme, yeni ihracat siparişlerinin birkaç sektörde artmasıydı.Yeni ihracat siparişlerindeki güçlü büyüme, özellikle giyim ve deri ürünleri sektörünün toplam yeni siparişlerinde bir yılı aşkın süredir ilk kez artış kaydedilmesinde rol oynadı. Öte yandan, tedarik zincirlerindeki aksamalar ciddi şekilde devam etti ve tüm sektörler, ihtiyaç duydukları malzemelerin temininde zorluklarla karşılaştı. Bu durum enflasyonist baskıların artmasında da etkili oldu.”