Honda Türkiye 2021 yılında Civic Sedan modelini ürettiği fabrikasındaki üretimini durduracağını açıklamıştı. O günden bu yana tesisin yeni sahibinin kim ya da hangi şirket olacağı konusunda merak söz konusuydu. Honda bugün yaptığı duyuru ile tesisi, Mehmet Başaran’ın Habaş şirketine devredeceğini açıkladı.

Honda Türkiye tarafından gönderilen basın bülteniyle birlikte satın alma resmen duyurulmuş oldu. Teslim tarihinin Eylül 2021’den sonra gerçekleştirileceği açıklandı. Açıklama şöyle:

“Honda Türkiye A.Ş. Gebze’deki üretim tesislerini HABAŞ Topluluğuna devretmek üzere anlaşmaya varmıştır. Taraflar arasında varılan anlaşma neticesinde söz konusu taşınmazın teslim tarihi Eylül 2021’den sonra gerçekleştirilecektir. 1992 yılından beri Türkiye’de faaliyet gösteren Honda, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da müşterilerine pazarlama, satış ve satış sonrası operasyonları ile en kaliteli hizmeti sunmaya devam edecektir. Faaliyetlerine İstanbul’daki Genel Müdürlüğünde devam edecek olan Honda Türkiye A.Ş., etkin bayi ağı ile ülkemiz için değer yaratmayı sürdürecektir.”

Mehmet Rüştü Başaran kimdir?

2018 yılında Forbes Dünya Milyarderleri listesinde 1999. sırada yer alan Başaran, Türkiye’nin en büyük çelik üreticilerinden Habaş Endüstriyel ve Medikal Gazlar Üretim Endüstrileri başkanı olarak görev yapıyor.