40 yıllık tecrübesiyle verimlilik odaklı iş teknolojileri üreten TÜMSAŞ, pandemi döneminde teması azaltmak amacıyla BiCo ödematik ürününü hayata geçirdi. TÜMSAŞ, müşteri ile satış görevlisi arasındaki para alışverişini sağlayan BiCo Ödematik ürününün ilk ihracatını Almanya’ya yaptı.

Pandemi ile beraber müşteri ihtiyaç ve beklentilerinde de önemli ölçüde değişiklikler yaşandı. Günümüzde birçok alanda internet üzerinden alışverişin, tüketici tarafından tercih edilir olduğu bir gerçek. Bununla birlikte ciddi oranda gıda, market, fırın vb. alışverişler de yüz yüze yapılmaya devam ediliyor. Verimlilik odaklı iş teknolojileri üreten TÜMSAŞ, sipariş oluşturma, ödeme alma, para üstü ve işlem fişi verme gibi birçok fonksiyonu olan BiCo Ödematik ile işletmelerde çalışanların nakit para ile temasını ortadan kaldırarak tam güvenlik sağlıyor. Hem banknot hem de madeni para ile işlem yapabilen BiCo ödematik; eczane, fırın, kafe ve restoranlar olmak üzere birçok işletmede kullanılabiliyor.

‘‘Gelecek hedefimiz; Azerbaycan, Kazakistan, Sırbistan ve Kırgızistan’a ürün ihraç etmek’’

Konuyla ilgili konuşan TÜMSAŞ CEO’su Orkun Tosun, ‘‘BiCo Ödematik ürünümüzü orta ve büyük ölçekli işletmeler için ekonomik bir çözüm olarak geliştirdik. İlk müşterimiz Almanya’da kafe işletmeciliği yapan bir Türk firması oldu. Önümüzdeki dönemde sıra sistem çözümlerini kullanan ve işlem hacmi yüksek olan Azerbaycan, Kazakistan, Sırbistan, Kırgızistan gibi birçok ülkeye ürün ihraç etmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz’’

Raporlama uygulaması ile tasarruf ölçülüyor

BiCo ödematiğin raporlama uygulaması, işletmelerin çalışan ve ürün ile ilgili farklı kriterlerde ölçümler yaparak, verimliliklerini artıracakları ve ne alanda tasarruf sağlamaları gerektiğine ışık tutacak veriler de sunuyor. Uygulama üzerinden günlük, haftalık veya aylık bazda, ürün satış ve işlem raporları alınabilirken, çalışan personelin paraya direkt müdahalesinin olmaması da birçok işletme için önemli rol oynuyor.