İstanbul Mobilya Kâğıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, sektörün 2021 Şubat ayındaki ihracatının geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 7,87’lik bir artışla 478 milyon dolar olarak gerçekleştiğini açıkladı. Bu rakamın 312 milyon dolarlık bölümünü mobilyanın oluşturduğunu kaydeden Güleç, mobilya ihracatında lider ilk beş ülkeyi Almanya, ABD, Fransa, İsrail ve Irak olarak açıkladı. Ayrıca Güleç, şubat ayında en çok ihracatı yapılan ürünlerin yemek odaları ve oturma odaları için ahşap mobilyalar olduğunu söyledi.

Mobilya, kağıt ve orman ürünleri sektörü 2021 yılına hızlı başladığını şubat ayı ihracat rakamlarıyla bir kez daha ortaya koydu. Sektör, 2021 yılının şubat ayında geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 7,77’lik bir artışla 478 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. Söz konusu rakamdan mobilya sektörünün aldığı pay ise geçtiğimiz yıla oranla yüzde 8,29’luk bir artışla 312 milyon dolar oldu.

Sektörün 2021 Şubat ayı ihracat performansını değerlendiren İstanbul Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Başkanı Ahmet Güleç, pandemiye rağmen 2020 yılını mobilya kağıt ve orman ürünlerinin tamamında 5,5 milyar dolar olacak şekilde kapattıklarını, aşılamanın yarattığı iyimser havaya rağmen hala dünyanın olağanüstü bir süreçten geçtiğini ama sektörün dinamik bir şekilde yoluna devam ettiğini kaydetti.  Güleç sektördeki pozitif durumu ve 2023 gerçekleşme beklentileri hakkında da bilgi vererek,  “Sektör olarak ihracatta önemli bir performansa imza attık. Ekonomik anlamda beklentilerin yükseldiği 2021 yılında büyüme tahminlerinin de pozitif yönde seyretmesi sektörümüzü olumlu etkiledi. Bu pozitif bakış 2023 hedefimiz olan 10 milyar dolara ulaşmak için oluşturduğumuz strateji kapsamında bizi daha da umutlandırıyor. Bugün mobilya tarafında dünyanın 8. büyük ihracatçısı durumda bulunuyoruz, ilerleyen aylarda da artışın süreceği inancıyla dünyanın en önemli beş tedarikçi ülkesinden biri haline gelebileceğimizi biliyoruz” dedi.