Uluslararası dijital pazarlama ve SEO ajansı Zeo Agency’nin hazırladığı Moda ve Hazır Giyim raporu, sektördeki web sitelerine gelen trafik hacimlerindeki değişimleri ve kullanıcıların pandemiden etkilenen davranışlarını ortaya koyuyor. 2019-2020 yıllarının 4. çeyreğine dair detaylı analizler içeren rapordaki yıllık değerlendirme ise sektörde yıl boyu düşüş yaşandığını gösteriyor. 

Pandemi tüm sektörleri derinden etkilerken, kullanıcıların online davranışları yaşanan değişimi doğrudan gözler önüne seriyor. Zeo Agency’nin 2019 ve 2020 yıllarının 4. çeyreklerini kıyaslayan Moda ve Hazır Giyim sektör raporunda, markaların web sitesi trafiklerinde yaşanan düşüşün yanı sıra satın alma eğilimi gösterilen ürünlerin pandemiden ne kadar etkilendiği ortaya çıkıyor. 

Web sitesi trafikleri her çeyrekte düşüş yaşadı 

Rapor, sektörü giyim ve ayakkabı & çanta olmak üzere iki kategoride inceliyor. Sektörel ölçümleme araçlarından alınan verilere göre 4. çeyrekte; giyim kategorisinin toplam ziyaretçi ortalaması geçtiğimiz yıla göre %16,11 düşerken, bu düşüş oranı ayakkabı & çanta kategorisinde %28,52’ye çıkıyor. Tüm yılın karşılaştırılması yapıldığında ise her iki kategorinin de 2020 boyunca 2019’a göre trafik kaybettiği görülüyor. Giyim kategorisinde en büyük kayıp %24,25 ile pandemi dönemlerinin en yoğun hissedildiği 2. çeyreğe tekabül ederken, ayakkabı & çanta kategorisindeki en dramatik düşüş 4. çeyrekte karşımıza çıkıyor. 

Pazar yerlerinin ziyaretçi sayılarına etkisi 

Raporu değerlendiren Zeo Agency İş Geliştirme Direktörü Mehmet Aktuğ, ziyaretçi sayılarındaki düşüşte, uzaktan çalışma düzeninin benimsenmesiyle ihtiyaçların değişmesinin yanı sıra kullanıcıların pazar yerlerinden alışveriş yapmayı tercih etmesinin de en belirgin etkenlerden biri olduğunu belirtiyor. Aktuğ; ‘‘Son kullanıcıların hem aynı kargo içerisinde birden çok ürüne ulaşabilmesi hem de tek bir web sitesi içerisinde birden fazla ihtiyacını karşılayabiliyor olması pazar yerlerinin tercih edilmesindeki başlıca sebepler arasında sayılabilir. Web sitelerinde kullanıcıların geçirdiği ortalama sürede meydana gelen belirgin düşüşler de bu durumla paralellik gösteriyor’’ dedi. 

Pandemide ev giyimi modaya yön veriyor 

İki kategoride en çok trafik alan web sitelerinin ortak sıralandığı 10.000 anahtar kelime incelendiği analize göre; kelimelerin aranma hacmi de 2019’a kıyasla %8,4 azaldı. Sezonsal aramalardan da etkilenen 4. çeyrekte, ‘‘sweatshirt’’ ve ‘‘erkek montları’’ her iki yılda en çok yapılan aramalar oldu. Pandemiden dolayı sokağa çıkmanın kısıtlandığı bu dönemde ‘‘ayakkabı, bot ve spor ayakkabı’’ aramalarındaki düşüşler göze çarparken, ev yaşamında rahatlığın ön plana çıkmasına bağlı olarak ‘‘eşofman altı, ev terliği, sweatshirt ve panduf’’ içerikli anahtar kelimelerde ise belirgin artışlar görüldü. 

2020’de öne çıkan markalar 

Sektörel araçları kullanarak verilerin değerlendirildiği rapora göre 2020 yılı içerisinde trafik payını en çok artıran web siteleri sıralamasında; giyim kategorisinde LC Waikiki, ayakkabı & çanta kategorisinde ise Sneaks Up ilk sıraya yerleşti. Penti ise 2020 yılının her çeyreğinde en çok trafik alan web sitesi oldu.