Amazon da ‘Bir Kilim Yeter’ dedi…

Dört üretim tesisinin yanı sıra yurt içinde 176, yurt dışında ise 31 mağazası bulunan, ayrıca 44 ülkeye ihracat yapan Türkiye’nin önemli mobilya markası Kilim, dünyanın en büyük e-ticaret sitelerinden Amazon’da da ürünleriyle yer almaya başladı. Kilim Mobilya Genel Müdürü Cihat Şahin, toplam satışları içinde ihracat oranını yüzde 45 olarak açıklarken, en büyük pazarlarının yüzde 28 ile ABD’de olduğunu ifade etti. Şahin, Amazon’a girme gerekçelerini şöyle anlattı: “40 milyon dolarlık mobilya ithalatıyla öne çıkan ABD pazarında tam bir hâkimiyet kurabilmek için mutlaka ve kesinlikle Amazon’da da olmanız gerekiyor. Bundan ötürü ABD’deki gücümüzü Amazon’a da taşıdık.”

Geliştirdiği ev mobilyaları ile kendini Türkiye’nin en önemli ve ihracatı en yüksek markaları arasında konumlandıran Kilim, pandemi ile birlikte öne çıkan mobilyada e-ticaret trendin de güçlü yer almak için harekete geçti. Kilimmobilya.com altyapısını yenileyen ve pandemi öncesine göre site üzerinden satışlarını yüzde 10 oranında arttıran marka, yurt dışındaki en önemli pazarı olan Amerika’da da Amazon ile anlaştı.

ABD’de partnerleri aracılığı ile mobilya centerlarda ürünlerinin tanıtım ve satışını gerçekleştiren Kilim Mobilya, Amazon’da da ürünlerini satışa çıkardı.

Anlaşma kapsamında oturma odasından salon takımına, yatak odasından yemek takımına, oturma grubundan panellere, ev tekstilinden aksesuarlara kadar çok geniş bir yelpazedeki ürünlerini Amazon üzerinden ABD’li tüketicilerle buluşturacak olan Kilim, bu iş birliğiyle ABD pazarındaki ciro oranını yüzde 20 artırmayı hedefliyor.