Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) 2020 Uyum Raporu’nu yayınladı. Rapora göre gelişmekte olan ülkeler, iklim değişikliğine uyum için daha fazla mali yardıma ihtiyaç duyuyor. Ayrıca raporda gelişmekte olan ülkelerdeki uyum maliyetlerinin yılda 70 milyar dolar olarak tahmin edildiğini belirtiyor. 

UNEP 2020 Uyum Raporu’na göre, geçtiğimiz yıl kaydedilen en sıcak yıllardan biriydi ve etkiler yoğunlaştıkça, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler daha iyi uyum sağlamalı. Yoksa ciddi maliyet, zararlar ve kayıplarla karşılaşacaklar.

İklim Haber’in haberine göre, Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP), iklim değişikliği finansmanının yarısının, yoksul ülkelerin kuraklık, yükselen deniz seviyeleri ve seller gibi küresel ısınmanın etkilerine uyum sağlamasına yardımcı olmaya harcanması gerektiğini söyledi.

Gelişmekte olan ülkeler

UNEP 2020 Uyum Raporu’na göre, geçtiğimiz yıl kaydedilen en sıcak yıllardan biriydi ve etkiler yoğunlaştıkça, dünyanın dört bir yanındaki hükümetler daha iyi uyum sağlamalı. Yoksa ciddi maliyet, zararlar ve kayıplarla karşılaşacaklar.

UNEP İcra Direktörü Inger Andersen, “BM Genel Sekreteri’nin dediği gibi, önümüzdeki yıl tüm küresel iklim finansmanının yarısını adaptasyona yatırmak için küresel bir taahhüt gerekiyor. Bu, erken uyarı sistemlerinden dayanıklı su kaynaklarına ve doğa bazlı çözümlere kadar birçok alanın adaptasyonunda büyük bir adım atmamızı sağlayacak” dedi. 

Uyuma yönelik ilerleme hakkındaki UNEP yıllık raporu, ülkelerin yüzde 72’sinin en az bir ulusal düzeyde uyum planlama aracını benimsediğini ortaya koyuyor.

Uyum maliyeti 70 milyar dolar 

Rapordan öne çıkanlar şöyle: 

* Gelişmekte olan ülkelerin en kötü etkilere uyum sağlamasına yardımcı olmak için hâlâ büyük finansman açıkları var.

* Uyum projelerini gerçek koruma sağladıkları aşamaya getirmek için daha fazla ilerlemeye ihtiyaç duyuluyor. 

* Uyum için uluslararası finansman yıllık olarak 30 milyar doları geçiyor. 

* Gelişmekte olan ülkelerdeki uyum maliyetlerinin yılda 70 milyar dolar olarak tahmin ediliyor. Bu rakamın da 2030’da 140-300 milyar dolara, 2050’de ise 280-500 milyar dolara ulaşması da ayrıca bekleniyor. 

* Seragazı emisyonlarının azaltılması, iklim değişikliğinin etkilerini ve maliyetlerini azaltacak. 2 derece hedefine ulaşmak, 3 derece için beklenen yüzde 2,2 kayıp oranına kıyasla yıllık büyümedeki kayıpları yüzde 1,6’ya kadar sınırlayabilir.