Trump hakkındaki azil tasarısı onaylandı

KOBİ Postası

ABD Temsilciler Meclisi, Başkan Donald Trump’ın “ayaklanmayı teşvik” gerekçesiyle azledilmesi yönünde oy kullandı. Trump, ABD tarihinde Temsilciler Meclisi tarafından azledilmesi yönünde ikinci kez karar alınan ilk başkan oldu.

Kongre binasının Trump yanlıları tarafından işgal edilmesinden bir hafta sonra Kongre’nin alt kanadı olan Temsilciler Meclisi’nde yapılan oylamada üyelerin çoğunluğu Trump’ın azledilmesini öngören tasarıya 197’ye karşı 232 oyla destek verdi.

Temsilciler Meclisi’ndeki oylamadan önce, yedi Cumhuriyetçi üye Trump’ın azledilmesi yönünde oy kullanacaklarını açıklamıştı. 10 Cumhuriyetçi Kongre üyesi azil tasarısını destekledi.

Başkan Donald Trump bu oylama sonucuyla ABD tarihinde Temsilciler Meclisi tarafından azledilmesi yönünde ikinci kez karar alınan ilk başkan oldu. Temsilciler Meclisi’ne sunulan azil tasarısında tek gerekçe yer alıyor. Başkan Donald Trump ‘’ayaklanmayı teşvik etmekle’’ suçlanıyor.

Trump hakkında 2019 yılında hakkında başlatılan ilk azil sürecinde Temsilciler Meclisi’ndeki oylamada ABD Başkanı’nın azledilmesi yönünde oy kullanan Cumhuriyetçi üye olmamıştı. Başkan Trump Cumhuriyetçiler’in çoğunlukta olduğu Senato tarafından aklanmıştı.

Bundan sonraki süreç

Bundan sonraki süreçte azil tasarısı Senato’ya iletilecek. Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi, bunun zamanlamasına karar verecek. Mevcut takvime göre Senato’nun 19 Ocak’a yani Biden’ın yemin töreninin düzenleneceği 20 Ocak’tan bir gün öncesine kadar toplanmayacağı öngörülüyor.

Senato’daki azil duruşması görevden ayrıldıktan sonra yapılsa bile, suçlu bulunması durumunda Trump’ın bir daha başkanlık yarışına katılmaktan men etmek üzere bir oylama daha yapılacağı belirtiliyor.

Senato’daki Demokratlar’ın lideri Chuck Schumer, Trump’ın Senato’daki azil duruşmasında suçlu bulunması halinde, tekrar seçimlerde yarışmasının yasaklanması için de bir oylaya yapılacağını belirtti.

Schumer, Senato’da acil oturum düzenlenmesi konusunda McConnell’la bir anlaşmanın olmaması durumunda, azil duruşmasının 19 Ocak’tan sonra başlayacağını bildirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Audi, İlk Elektrikli Spor Otomobili E-Tron'u tanıttı

591 BHP araç 850 Nm tork üretiyor ve tam şarjda 250 mil menzile sahip. Audi, Interesting Engineering’in de katıldığı CES 2021 etkinliğinin bir parçası olarak Salı günü bir sunumda ilk […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN