Tarımda üretici fiyatları 2020’de yüzde 21.24 arttı

KOBİ Postası

Tarım ürünleri üretici fiyatları Aralık ayında yüzde 2.58 yükseldi ve 2020’de yıllık artış yüzde 21.24 düzeyine yükseldi. Aralık ayında, endekste kapsanan 86 maddeden, 27 maddenin ortalama fiyatı azalırken 5 maddenin ortalama fiyatı değişmedi, 54 maddenin ortalama fiyatı ise yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, tarım ürünleri üretici fiyatlarındaki 12 aylık ortalamalara göre artış da yüzde 14.80 olarak gerçekleşti. Buna göre, tarım ürünleri üretici fiyatlarında yıllık en fazla azalış yüzde 2.11 ile diğer ağaç ve çalı meyveleri ile sert kabuklu meyveler alt grubunda, aynı dönemde en az artan alt gruplar ise yüzde 12.15 ile canlı sığırlar (manda dahil), bunlardan elde edilen işlenmemiş süt, yüzde 15.18 ile lifli bitkiler ve yüzde 15.69 ile yağlı meyveler oldu.

Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın yüksek olduğu alt gruplar sırasıyla yüzde 35.34 ile turunçgiller, yüzde 33.65 ile çeltik ve yüzde 31.98 ile tahıllar (pirinç hariç), baklagiller ve yağlı tohumlar oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

ECB: Dijital euro beş yıl içinde çıkarılabilir

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB bünyesinde “dijital euro”nun beş yıl içinde çıkarılabileceğini umduğunu; ancak yine de, dijital euronun söz konusu süre içinde çıkarılabileceği konusunda emin olmadığını vurguladı. […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN