Kovid-19 salgını işletmeleri nasıl etkiledi?

KOBİ Postası

Kovid-19’dan kaynaklı salgının işletmeleri nasıl etkilediği CES 2021’de konuşuldu. Accenture ve Mastercard CEO’ları, hangi teknolojilerin CES üzerinde iş üzerinde en büyük etkiye sahip olacağı konusunda fikir veriyor. Ortak öngörüleri yapay zeka (AI), bulut, 5G ve blokchain oldu.

CES 2021’deki “Future Reimagined” sunumunda Accenture CEO’su Julie Sweet ve Mastercard CEO’su Michael Miebach vardı . Accenture, dünya çapında 500.000’den fazla çalışanıyla dijital, bulut ve güvenlik alanlarında yetenekler sağlar. Mastercard’ın yaklaşık 20.000 çalışanı vardır ve genel merkezi Purchase, New York’ta bulunmaktadır.

COVID pandemi işletmeleri nasıl etkiledi?

Moderatör zaman Daniel Roth , Editor-in-Chief LinkedIn bu soruyu Sweet dijital karşı olan yaklaşımını yükseliş eğilimine girdiği yanıt verdi. Pek çok insan için teknolojinin nasıl bir cankurtaran halatı haline geldiğini ve uzaktan çalışabileceklerini asla düşünmeyen insanların bunu yaptığını anlattı.

Sweet, COVID’in şirketlerin bulut kullanımına geçişini de hızlandırdığını söyledi. Şu anda işletmelerin % 20’sinin bulutu kullandığını, ancak 2025 yılına kadar şirketlerin % 80’inin bulutta olacağını tahmin ettiğini söyledi.

Tatlı da AI artan kullanımının tartışıldığı, ya A rtificial ben devlet kurumları tarafından, ntelligence. COVID, dünya çapında milyonlarca insanın hükümetleriyle iletişim kurmasına neden oldu ve bu, yapay zekanın giderek artan şekilde soruları yanıtlamak için kullanıldığını vurguladı. AI, tedarik zinciri kesintilerini önlemek için tahminlerde bulunmak için de kullanılıyor.

Sweet, önümüzdeki 12 ila 18 ayın bulut ve yapay zekaya yatırım yapan iş liderlerini ve olmayanları ayırt edeceğini düşündüğünü söyledi .

Michael Miebach, tüketici davranışının, özellikle de insanların mal ve hizmetler için ödeme yapma şeklinin COVID salgından önemli ölçüde etkilendiğini söyledi. Miebach, yıllarca süren dijital ivmenin sadece aylara sıkıştırıldığını söyledi.

Miebach’a göre, bir önceki yıl, e-ticaret , satın alımların % 20’sini oluştururken , ondan önceki yıl yalnızca% 13’tü ve bu, patlayıcı bir büyüme gösteriyor. COVID, daha önce hiç çevrimiçi alışveriş yapmamış kişileri e-ticareti kullanmaya zorladı.

Miebach, Mastercard’ın verilerinin 2020 yaz aylarında tüketici güveninin arttığını gösterdiğini ve insanların fiziksel mağazaların yanı sıra çevrimiçi mağazalarda alışveriş yapma arzusunu dile getirdiklerini söyledi. İnsanların 3’ünün e-ticareti kullanmaya devam edeceğini öngördü .

Şirketler bulut ve yapay zekayı kullanmak için ihtiyaç duydukları şeylere sahip mi?

Sweet, bu soruya, COVID salgınının, şirketlerin işlerinin birden çok bölümünü sırayla değil, aynı anda dönüştürmek zorunda kalmasıyla “sıkıştırılmış yıkıma” neden olduğunu söyleyerek yanıt verdi. Accenture’ın bu Ocak ayında yaptığı son anket, pandemiden önce uzaktan çalışmayan kişilerin % 56’sının pandemiden sonra bile uzaktan çalışmaya devam edeceklerini beklediğini gösteriyor.

Sweet , şirketlerin % 10’unun dijital bir geleceğe geçme konusunda diğer şirketlerden daha iyi performans gösterdiğini ve bu boşluğun neredeyse bir gecede genişlediğini söyledi. Sweet, dijital lider olan şirketlere bundan yararlanıp yararlanamayacağı sorusuna, bunun şirketlerin liderliği ile ilgili bir soru olduğunu ve işlerinde sıkıştırılmış bir kesinti yapma cesaretine sahip olup olmadıklarını ve başarmak için diğer şirketlerle ortaklık yapma alçakgönüllülüğüne sahip olup olmadıklarını yanıtladı. o.

Sweet, yatırımcıların şirketlere liderliklerinin kalitesine ve hem büyük hem de küçük şirketler arasındaki boşluğa “çözüm bulmuş” ve yapmayanlar arasındaki boşluğa göre değer vermesi gerektiğini düşündüğünü söyledi.

Miebach, bazı insanların evde çalışma ayrıcalığına sahip olmadığını söyledi. Ayrıca, gittikçe artan sayıda çalışan işçiye fayda sağlamak gibi çözümler üretme ihtiyacına da değindi. Miebach, küçük ve orta ölçekli şirketlerin artan bir ortaklık duygusu sağladığını söyledi.

Miebach, Mart 2020’de COVID’in tüm dünyanın çevrimiçi hareket etmesine neden olduğunu ve ödemelerin sorunsuz bir şekilde hareket etmeye devam ettiğini söyledi. Verilerin güvenliğini geleceğe yönelik temel bir soru olarak görüyor ve ödeme şirketlerinin bu yeni dijital dünyada, ağlara, güvenliğe ve verilere güven olmasını sağlamaları gerektiğini düşünüyor.

İşyerinde eşitliğin sağlanmasında kurumsal rol nedir?

Sweet, 2020 yılında COVID ve ırksal eşitsizlik salgını “iki salgın” yaşadığımızı söyledi. Herkesin ilerlemek için eşit fırsatlara sahip olmasını sağlamanın herkesin sorumluluğu olduğunu ve bu yıl Accenture’un çeşitliliğe nasıl yaklaştıklarına yeni bir bakış attığını söyledi.

Accenture eşitliğe ve ilerleme için eşit fırsatlar sağlamaya odaklanmıştır. Sweet, diğer şirketlerle bağlantı kurmanın çeşitlilik üzerinde en büyük ve en hızlı etkiye sahip olmanın anahtarı olduğunu düşündüğünü söyledi.

Miebach, finansal katılımdan ve birçok dezavantajlı insanın finansal bir kimliğe sahip olmadığından bahsetti, bu da e-ticarete katılamayacakları anlamına geliyor. Mastercard’da, çeşitliliği VP seviyelerinde artırarak ve herhangi bir ücret açıklarını inceleyerek sistematik bir yaklaşım geliştiriyorlar. Ayrıca siyahlara ait tedarikçiler de arıyorlar.

İşletmeniz rolü hakkında ne düşünüyor?

Sweet, bu soruya şirketlerin hissedarlarını değil, paydaşlarını ön planda tutması gerektiğini söyleyerek cevap verdi. Şu anda sadece çeşitliliğe bağlılık değil, aynı zamanda şirketlerin eylemlerini de gördüğümüz bir dönüm noktasında olduğumuzu düşünüyor.

Çeşitliliğe bağlılığın sadece yapılacak doğru şey olmadığını, aynı zamanda akıllıca bir iş hareketi olduğunu söyledi. Şirketlerin daha geniş bir çalışan tabanına erişmesi gerekiyor.

Miebach, paydaş kapitalizminin hissedar kapitalizminden farklı olduğunu ve ileriye dönük olarak benzer fikirlere sahip şirketlerle ortaklıklar gerektirdiğini söyledi. Artan çeşitliliğin yetenekler, müşteriler ve öğrenme için yeni pazarlar yarattığını hissetti. Miebach ayrıca COVID sonrası büyüme açısından yeniden inşa etmemiz ve ayağa kalkmamız gerektiğini düşünüyordu.

Hangi teknolojilere bahis oynuyorsunuz?

Sweet, Accenture’un anket yaptığı 10 yöneticiden 8’inin 5G’nin iş üzerinde önemli bir etkiye sahip olacağına inandığını ve % 57’sinin  muazzam bir etkisi olacağını söylediğini söyledi. Sweet, 5G’nin sıfır gecikme süresi ve her zaman açık cihazların tedarik zincirleri, otonom sürüş ve insanların teknolojiyi kullanma yeteneği üzerinde etkili olacağına inandığını söyledi. Sweet ayrıca, 3D baskının insanların cihazları istedikleri zaman ve yerde yazdırmalarına izin vereceğini düşünüyordu.

Miebach, bulut ve AI ile birlikte 5G’nin de bir etkisi olacağını düşünüyordu. O düşünce Iot veya ben Nternet o f T Hings, böyle teletıp ve micropayments bir gerçeklik olarak hizmet verme, 5G ile bağlı cihazlar on milyarlarca araya getirecek.

Miebach ayrıca, blockchain teknolojisinin güvene yardımcı olacağını ve bir işlemin her iki ucunda da kimin olduğunu belirlemeye yardımcı olacağını düşündü.

IE’nin bu sunumdan çıkarımları, şu anda yapay zeka ve bulutu içeren şirketlerin ileride başarılı olma olasılığı en yüksek olan şirketler olduğudur. Diğer bir paket servis, AI, bulut, 5G ve blok zincirinin önümüzdeki yıllarda izlenecek teknolojiler olmasıydı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde: Dijital bir euromuz olacak

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, ECB’nin olası “dijital Euro” ihracına yönelik kamuoyu görüşü alınmasının tamamlandığını bildirdi. Lagarde, “Bitcoin spekülatif bir varlık. Marttan sonra üye devletlerin kısıtlamalara devam etmeleri […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN