CES 2021’de görücüye çıkan 15- futuristik teknoloji

KOBİ Postası

Bu yılki CES’te sunulan teknolojilerden bazıları, bilim kurgu filmlerinden çıkmış gibi.

Mevsim geldi. CES sezonu, yani. CES 2021, heyecan verici yeni teknolojiyle doludur. Bu haftanın tamamen dijital etkinliği, önde gelen teknoloji endüstrisi uzmanlarından, fikir liderlerinden, etkileyicilerden ve girişimcilerden sunumlara sahne oldu. Dünya mevcut pandemiyle savaşmaya devam ederken, bu yıl işler açıkça farklıydı. Binlerce insanın yüz yüze sunumlar ve teknoloji kabinleri için Las Vegas’a akın etmesinden ziyade, bu yıl sanal basın konferanslarının hakimiyeti altındaydı.

CES 2021: Gelecek Şimdi

Bu yılki teknoloji şovu, dünyadaki mevcut zorlukların çoğunu yansıtıyordu. Yine de, CES’in sunabileceği çok şey vardı. “Koronavirüs çağı için teknoloji” bu yıl büyük bir tema oldu. Çok beğenilen tüketici ürünlerinden bu dünya dışı robotik konseptlere kadar, CES’in sanal formatı önceki yıllardan daha az heyecan verici değildi.

Cadillac’ın gelecekteki VTOL’si CES’te sunuldu. Kaynak: GM

Henüz anlamadıysanız, CES veya Tüketici Elektroniği Şovu , teknoloji dünyasının en büyük şovlarından biridir.

Deneyimsizler için CES, çığır açan teknolojiler ve küresel yenilikçiler için bir fırlatma rampasıdır. CES ekibi tarafından anlatıldığı gibi, “Burası dünyanın en büyük markalarının iş yaptığı ve yeni ortaklarla tanıştığı ve en keskin yenilikçilerin sahneye çıktığı yerdir.”

Her yıl, teknoloji etkinliği kendini aşmanın bir yolunu buluyor gibi görünüyor. Geçen yıl katlanabilir akıllı cihazlar, uzaylı görünümlü konsept otomobiller, merakla beklenen elektrikli araçlarla ilgili güncellemeler, bilgi işlem gücü için yeni çubuklar ve gelecekte yaşadığımızı onaylayan yapay zeka destekli teknoloji gördü .

Peki, yenilikçiler bu yıl dijital sahneye ne getirdi? İşte CES 2021’in en fütüristik teknolojilerinden bazıları.

1. Samsung’un Dijital Kokpiti, gelecekteki otonom arabayı bir oyun merkezine, eğlence merkezine ve bir konser salonuna dönüştürecek

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak: Samsung

Sürücüsüz araçlar, son birkaç yıldır CES’te tekrarlanan bir tema haline geldi. Otomobiller ne zaman ve tamamen otonom hale gelirse, araçlarımızın içi de değişebilir ve tekerlekli bir oturma odasına daha yakın görünen bir şeye dönüşebilir. Samsung’un Digital Cockpit 2021’i , şirketin ‘Otonom araç kokpitini ne kadar ileri götürebiliriz?’ Sorusunun cevabı  . 

Geleceğin otonom araçları için tasarlanan kokpit, yolcuları uzun, sürücüsüz yolculuklarda eğlendirmek için oluşturulmuş bir dizi deneyimle doludur. Konsept kokpitin kalbi , sürükleyici ses sistemine sahip şirketin  49 inç QLED ekranıdır  . Kokpit boyunca dağılmış, üretkenliği ve eğlence seçeneklerini en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmış çok çeşitli ekranlar da olacak. 

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak: Samsung

Ekranlar, kullanıcıların video konferans yapmalarına, oyun oynamalarına, video klipleri düzenlemelerine ve en son TV şovlarını izlemelerine olanak tanıyan araçlarla doludur. Ekranlar ayrıca, yolcunun sağlığı da dahil olmak üzere bir dizi bilgiyi, Samsung’un yeni hizmeti olan Automotive Samsung Health kullanılarak görüntülemek için kullanılabilir.

Bu fütüristik teknoloji, hareket halindeyken bir bireyin sağlık ve stres seviyelerini analiz edebilir ve yolcuların rahatlamasına yardımcı olmak için aracın ışıklandırmasını, kokusunu veya müziğini ayarlayabilir. Hatta uykunuzu takip edebilir, varış noktanıza varmadan hemen önce sizi uyandırabilir. Aracın dış tarafında, güvenliklerini sağlamak için diğer araçlar ve yayalarla iletişim kuran öne monte bir ekran bulacaksınız. Bu, otonom araçların geleceğinin neler getirebileceğine bir bakış . 

2. Otonom yarış arabaları sporu değiştirecek

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak:  Indy Autonomous Challenge

Yapay zeka destekli otonom yarış ligleri, tam ölçekli araçlar yerine daha küçük modeller kullansalar da dünya çapında ortaya çıkmaya başlıyor. Tam otonom aracın yaşına yaklaştığımızda, bu liglerin bir gün tam ölçekli Formula 1 arabalarını içerecek şekilde genişleyebilmesi mantıklı geliyor. Neden bunu bir spora dönüştürmüyorsunuz? Indy Autonomous Challenge planları, bu yılın ilerleyen günlerinde otonom araçlarla kafa kafaya yarışmayı planlayan, üniversite ödüllü 1,5 milyon dolarlık bir yarışmadır.

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak:  Indy Autonomous Challenge

CES 2021 sırasında Indy Autonomous Challenge (IAC), Dallara tarafından üretilen IL-15 olan Indianapolis Motor Speedway’de (IMS) kullanılacak resmi yarış arabasını resmen tanıttı.

IAC’ye göre IL-5, şimdiye kadar üretilmiş en gelişmiş, en hızlı, otonom araçlardan biridir. Dallara, 2001 yılından bu yana, sürücüleri NTT IndyCar Serisine hazırlamak olan bir şampiyona olan Indy Lights serisinin tek tedarikçisidir .

IAC için araç, otomasyonu sağlamak için donanım ve kontrollerle güçlendirildi.

Dallara IL-15, Dallara’nın Varano Melegari’deki (Parma) İtalyan merkezi ile Speedway, Indiana’daki Dallara IndyCar Fabrikası arasındaki bir işbirliğidir.  23 Ekim 2021’de yarışması planlanıyor ; IAC sezonunun beklenen başlangıcı. Otonom araçları izler misiniz?

3. LG, televizyon pazarında geleceğe liderlik ediyor

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak: LG

CES her zaman yeni televizyonlarla doludur. Ancak, zaman zaman şirketler en sevdiğimiz programları izleme ve medyayı deneyimleme şeklimizi yeniden düşünmeye çalışıyor. LG bunu bu yıl gerçekleştirerek CES katılımcılarının dikkatini çeken ekranlardan ikisini yarattı.

Gelin, yeni 55 inç OLED Şeffaf TV olan ilki hakkında konuşalım. Adından da anlaşılacağı gibi, LG ekranı şeffaftır ve açıldığında ve bir görüntüyü gösterirken bile arasını görmenizi sağlar. Yatağınızın ucuna rahatça yerleştirilecek şekilde tasarlanan LG TV, tek bir düğmeye basarak göbeğine inerek kendini tamamen veya kısmen gizleyebilir.

% 10 şeffaf olabilecek diğer şeffaf TV yinelemelerine kıyasla , bu LG TV % 40 şeffaftır . LG, evin dışında bu şeffaf ekran teknolojisini mağazalarda, alışveriş merkezlerinde, mimari iç mekanlarda, otonom araçlarda, metro trenlerinde ve uçaklarda kullanmayı hayal ediyor. 

4. Ve LG’nin aktif bükülen ekranı gelecekteki oyun deneyiminizi daha da sürükleyici hale getirecek

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak: LG

İlk kez piyasaya sürülecek ikinci ekran, LG’nin düz bir ekrandan kıvrımlı bir ekrana dönüşebilen 48 inç OLED oyun  TV’siydi. Ekranın etrafındaki dayanak basittir. Televizyon izlerken ekran düz. Bununla birlikte, oyun oynamakla ilgileniyorsanız, ekran hızlı bir şekilde ayarlanabilir ve 40 Hz ila 120 Hz arasında iyi bir değişken yenileme hızıyla 1.000 mm’lik bir yarıçapa kadar bükülebilir. Ekranın dönüşme şekli hipnotize edici. 

5. Reachy uygulaması, insanların insansı robotları dünyanın her yerinden kontrol etmesine olanak tanır

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak: Pollen Robotics

Pollen Robotics gibi şirketler, robotik ve yapay zeka devrimini hızlandırarak bizi otomatik bir geleceğe taşımak istiyor. Bunu, araştırmacılara ve işletmelere robotik Ar-Ge için erişilebilir araçlar sunarak yapıyorlar.

İnsanlar, Reachy uygulamalarını kullanarak , dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, insansı bir robotun hareketlerini kontrol edebilirler  . Ev ofisinizden, karmaşık görevleri tamamlamak için bir robotu sanal gerçeklik aracılığıyla uzaktan çalıştırabilirsiniz. Bunun gibi fütüristik teknoloji , uygulama geliştirmeyi daha da kolaylaştıracaktır.

6. Samsung’un “Bot Handy” ürünü The Jetsons’ı çok anımsatıyor

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak: Samsung

Robotlar evimize giriyor, sevdiklerimizle iletişim şeklimizi, kendimizi nasıl eğlendirdiğimizi değiştiriyor ve hatta evimizdeki akıllı cihazları kontrol edebiliyor. Evlerimize daha akıllı makinelerin ve IoT cihazlarının dahil edilmesi, bu robotik benimseme sürecini daha da hızlandıracak.

Samsung, geleceğin nasıl görünebileceğini bize gösterdi. Gerçi  ile Jetbot90AI + LiDAR dedektörleri etkileyici akıllı elektrik süpürgesi, Bot Handy sunum sırasında göstermek çaldı. Handy’yi “sizin” ve ailenizin bir uzantısı olarak düşünün.

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak: Samsung

Akıllı makine, farklı boyut, şekil ve ağırlıktaki nesneleri tanımak ve işlemek için gelişmiş yapay zekaya güveniyor. Handy , çamaşırları alabilir, bulaşık makinesini doldurabilir, masayı kurabilir ve hatta size bir kadeh şarap bile doldurabilir. Ev robotu, çeşitli nesnelerin malzeme bileşimi arasındaki farkı tanıyacak kadar akıllıdır ve ev eşyalarını ve nesneleri kapmak ve etrafında hareket ettirmek için uygun miktarda güç kullanır.

Handy, Samsung’un evde yardımcı olmak için tasarlanan büyüyen robot serisinin bir parçası. 

7. Samsung, programınıza uymanız için bir robotik asistan yarattı

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak: Samsung

Bir asistana ihtiyacın olduğu bir noktada aklından geçmiş olabilir. Neden robotik bir tane almıyorsun? Handy ev işlerinde size yardımcı oluyorsa, Samsung’un Bot Care hayatınızı düzenlemenize yardımcı olmak için burada. Bot Care, davranışlarınızı ve duygularınızı tanımak ve bunlara yanıt vermek için tasarlanmıştır.

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Soldaki Bakım Botu. Kaynak: Samsung

Robot, hem robotik bir asistan hem de refakatçi olarak hareket ederek randevuları planlıyor, siz evden çalışırken meslektaşlarınızla görüntülü görüşme yapmanıza yardımcı oluyor, daha iyi alışkanlıklar geliştiriyor ve gün boyunca size rehberlik ediyor.

8. TCL’nin kaydırılabilir ekranından daha fazla bilim kurgu almaz

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak:  TCL

Bu hala sadece bir kavram. Yine de, bu fütüristik görünümlü teknoloji çok uzakta olmayabilir. Çinli şirket TCL teknolojisi, kaydırılabilir ekran konseptini tanıttığında sunumu sırasında dikkatleri üzerine çekti. 17 inçlik kayan tablet ekranı, en hafif tabirle göz alıcıydı.

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak:  TCL

Kayan ekran, tamamen yeni bir kullanıcı deneyimi yaratarak kağıt bir harita gibi açılan bir cihaz oluşturmak için enjekte baskı teknolojisini kullanır. Ekran, yalnızca 0,18 mm kalınlığında bir OLED panel üzerine basılacaktır . Önceki CES etkinliklerinden ve ürünlerinden gördüğümüz gibi esnek bir ekran oluşturmak kesinlikle mümkün olsa da, bu benzersiz forma uyacak işlevsel bir cihaz elde etmek tamamen farklı bir öneridir ve tamamen geliştirilmesi için biraz çalışma gerekecektir. Ancak yine de etkileyici bir konsepttir. 

9. TCL’nin hareketli telefonu da büyüleyiciydi

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak: TCL

TCL, CES sunumları sırasında kesinlikle topu yuvarladı. LG, döndürülebilir akıllı cihazları deneyen tek şirket değil. TCL, 6,7 inçlik bir telefondan 7,8 inçlik bir tablete “basit bir dokunuşla dönüşebilen bir cihaz olan hareketli telefon konseptini sergiledi  . Konsept resmen AMOLED Rollable Display akıllı telefon olarak adlandırıldı ve AMOLED Active Matrix için duruyor Organik Işık Yayan Diyot. Hiç döndürülebilir bir telefon kullanır mıydınız?

10. GM, gelecekteki ulaşım modlarının olanaklarını ve olasılıklarını sergiledi

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak: GM

General Motors, CES sunumunda, mevcut Cadillac markasının sevilen lüksünü ve kişiliğini alıp bunu geleceğe taşımak istediğini açıkça belirtti. Otomotiv şirketi, sanal açılış konuşması sırasında Halo sürücüsüz otomobil konseptini sergiledi. Radikal bir şekilde yenilenen tasarım, konfor ve stili otonom bir araçta sorunsuz bir şekilde birleştirmeye çalışıyor.

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak: GM

Pod araba, konfor için çoğu oturma odasına rakip olacak ve etrafı saran bir kanepe, büyük pencereler, yolcuların yaşamsal işaretlerini okumak için biyometrik sensörler ve Halo’daki koku, nem ve aydınlatma üzerinde tam kontrol gibi olanaklar içeriyordu. pod. Cadillac, yolda Lyriq ve Celestiq olmak üzere iki EV’ye sahip olsa da, otomobil üreticisinin Halo’yu daha erken yarattığını görmeyi çok isteriz. 

11. GM ayrıca ilk fütüristik VTOL’unu hayal etti.

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak: GM

GM, önümüzdeki yıllarda aşık olacağınız bir EV yaratmak istiyor. VTOL’leri tek mi olacak? Şirket, otonom kapsülü Cadillac’ın yanı sıra trafiği atlamak istediğiniz zamanlar için bir VTOL de sundu.

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak: GM

Bu hava aracı tamamen elektrikli ve 90 kW’lık bir bataryaya sahip ve çatıdan çatıya 56 mph (90 km / s) hıza kadar çıkmasını sağlıyor . Araç, GM’nin tasarım DNA’sını geleceğe nasıl aktarmayı planladığının bir başka örneği.

12. Bu fütüristik maske sizi Batman’dan Bane gibi hissettirecek

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak: Razer

LG, bu yıl şirketin fütüristik PuriCare maskelerinin en son sürümünü açıkladı , ancak Razer’ın teklifi daha da şık. Genellikle güçlü oyun bilgisayarlarıyla eşanlamlı bir isim olan Razer, geçtiğimiz günlerde Project Hazel konsept tasarımını duyurdu. Bu N95 yüz maskeleri, süper kahraman düzeyinde yüz maskesi takmayı öneriyor. 

Razer’in ücretli silikon maskeleri aktif  havalandırma ve otomatik sterilizasyona sahiptir. Maskeyi kablosuz olarak şarj etmek için kullanılabilen ayrı bir kutu ile birlikte gelirler ve bir UV sterilizatörü içerirler. Razer, maskenin üretimine başladıysa, eminiz ki oyuncu kalabalığı bir tane alacak ilk sırada olacak. 

13. LG, fütüristik cep telefonlarını keşfetmeye devam ediyor

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak: LG

Bu yeni telefon, bu yılın ilerleyen günlerinde mağazalara girebilir. Cihaz hakkında pek bir şey bilinmiyor, ancak açılış konuşması sırasında LG, cihazın kısa bir tanıtımıyla izleyicilerle dalga geçti. CES’te gördüğümüze göre, cep telefonunuz yatay moda çevrildiğinde, mobil cihaz, şirketin döndürülebilir OLED televizyonlarının çalışma şekline çok benzer bir şekilde ekranı genişleterek ileri “yuvarlanır”. 

14. Akıllı gözlükler, evden ve ofiste çalışma şeklinizi değiştirmeye çalışıyor

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak: Lenovo

Artırılmış gerçeklik gözlükleri çok yavaş bir başlangıç ​​yaptı, ancak bir yenilikten işlevsel bir araca geçiş yapmaya başlıyor. Bu yıl  Lenovo, ThinkReality A3 artırılmış gerçeklik gözlüklerini tanıttı. İşçide kullanılmak üzere tasarlanan bu gözlüklerin 2021’in ortalarında satışa çıkması bekleniyor.  AR gözlüklerdeki 1080p ekran, bir Qualcomm Snapdragon XR1 çipi tarafından desteklenmektedir. AR teknolojisi, sanal monitörler oluşturmak, 3D nesneleri görüntülemek ve kapsamlı eğitim için kullanılabilir. Gözlükler, endüstriyel versiyon çok daha dayanıklı olacak şekilde, “PC Edition” ve “Industrial Edition” olmak üzere iki çeşit olacak. 

15. Bu yeni nesil oyun koltuğu, Azınlık Raporu’ndan çıkmış bir şeye çok benziyor

15+ Fütüristik Teknoloji CES 2021'de Görücüye Çıktı
Kaynak: Razer

Razer’ın Project Brooklyn, nihai oyun komuta merkezidir. Konsept, 180 derece şeffaf OLED ekrana, farklı yüksekliklere ayarlanabilen sağ ve sol çekmecelere  ve karbon fiber ve deri kova oturağı üzerindeki Razer HyperSense modülleri aracılığıyla dokunsal titreşim özelliklerine sahip olabilir  . Bu kurulumda Cyberpunk 2077 oynadığınızı hayal edin. Daha fütüristik olan nedir? 

CES 2021 hakkında ne düşünüyorsunuz? Kaçırdığımız heyecan verici teknolojiler var mı? En sevdiğiniz sunumlardan hangisiydi? İşte CES 2021’den en sevdiğimiz alıntılardan bazıları.

Bu yılki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda sergilenen birçok büyüleyici teknoloji var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

<strong>Magdeburger Sigorta’nın yeni ürünü Kritik Hastalıklar Sigortası, PCR testi teminatını kapsıyor</strong>

Magdeburger Sigorta’nın yeni ürünü Kritik Hastalıklar Sigortası, PCR testi teminatını kapsayan iki yeni paket seçeneği sunuyor. 10 bin TL ve 30 bin TL olarak iki farklı teminat limitiyle hazırlanan Kritik […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN