Biden ve Powell konuşmaları…

KOBİ Postası

ENVER ERKAN, TERA YATIRIM >> Bu akşam mali teşvik paketinin ayrıntılarını vermesi beklenen Biden’ın konuşması önemli olacak. Yaklaşık 2 trilyon USD büyüklüğünde olması beklenen mali paketin içeriğinde, 600 USD olan maaş çeklerinin 2000 USD’ye çıkarılmasının yanı sıra aşı dağıtımı, küçük işletmeler, okullar, eyalet ve yerel hükümetler için kaynak bulunacağı öngörülüyor. Senato’nun yeni dönemde 50-50 olması bazı Cumhuriyetçilerin pakete destek verme ihtimali Biden açısından işi biraz daha kolaylaştırsa da, hala pakete muhalefet gelme olasılığı da bulunuyor.

Mali genişleme beklentileri, son dönemde ekonomiyi enflasyonist açıdan ısındırma beklentilerine de ağırlık kazandırdı. Talep kaynaklı bir fiyat baskısı yaratabilirse bu doğru, ancak genel enflasyon hareketi şu an daha çok fiyat baskısı ve maliyet artışları ile açıklanır bir durumda. Maaş çekleri, hane halklarının nefes alması açısından önemli ve Amerikalılar tabii ki para kazanırlarsa ekonomiye talep üzerinden katkı verebilecek kabiliyete sahip olacak. Ancak önemli ölçüde de tasarruflarından harcadılar ve ilk öncelikleri tasarruflarını yerine koymak olacaktır. Sonuçta düzenli gelir ve dışardan yardım arasında da bir fark var. Diğer taraftan, KOBİ’lerin ve yerel işletmelerin desteklenmesi anlamında paketin sunacakları çok önemlidir. Pandemide kendini koruyamayan ve önemli bir kısmı kapanmak durumunda kalan küçük işletmeler, istihdam anlamında en önemli olumsuzluğu oluşturuyorlar. Küçük bölgelerde istihdamın korunması anlamında teşvikler önemli..

Powell’ın yapacağı açıklamalar ise son dönemlerde artan “tapering” endişelerine açıklık getirmesi anlamında önemli. Artan 10 yıllık başa baş enflasyon ile Hazine getirileri, “acaba canlanma erken gerçekleşirse Fed daha erken dönemde faiz artırabilir mi” sorusunu ortaya çıkardı. Ancak kilit ayrıntı, “canlanma gerçekleşirse”. Doğal bir enflasyon hareketi izlemiyoruz, bu doğallaşsa bile Fed’in %2 konusunda lineer bir hedefi yok ve bir süre enflasyonun hedef üzerinde seyretmesine izin verecek. Ekonominin hasar tespit aşamasında, aşılamadan sonra salgın kontrol altına alınsa bile tam operasyonel hale gelmek zaman alacak. Fed, krizin aşamalarına göre karar vermek durumunda. 2013’te Bernanke, ortada faiz artırımı olmadığı zaman diliminde “teşviklerin azaltılabileceğini” ilk belirttiğinde önemli bir dönüm noktası yaşamıştık. Fed’in yeni emareler görmesi gerekli ve pandemi dinamikleri ve enflasyon bu yeni kanıtları henüz ortaya koyar nitelikte değil..

Bu arada, EUR negatif gelişme olarak; İtalya’da koalisyon dağılma aşamasında… EUR seviyelerini dikkatle takip ettiklerini söyleyen Lagarde açısından önemli bir gelişme..

Biden and Powell speeches…

Biden’s speech, which is expected to give details of the financial stimulus package tonight, will be important. The financial package, which is expected to be approximately 2 trillion USD in size, is predicted to include funds for vaccine distribution, small businesses, schools, state and local governments, as well as increasing paychecks from USD 600 to USD 2000. The fact that the Senate is 50-50 in the new term makes it a little easier for Biden and for some Republicans to support the package, but there is still a possibility of opposition to the package.

Financial expansion expectations have also added weight to the expectations of warming the economy in terms of inflation. This is true if it can create a demand-driven price pressure, but the general inflation movement is now explained more by price pressure and cost increases. Paychecks are important for households to take a breather, and Americans will of course have the ability to contribute to the economy on demand if they earn money. But they’ve spent a lot of their savings, and their first priority will be putting their savings back on. After all, there is also a difference between regular income and outside help. On the other hand, what the package offers is very important in terms of supporting SMEs and local businesses. Small businesses that cannot protect themselves in the pandemic and a significant part of them have to close down constitute the most important negative in terms of employment. Incentives are important to maintain employment in small regions.

The statements Powell will make are important in terms of clarifying the “tapering” concerns that have increased recently. With 10-year break-even inflation, Treasury yields raised the question, “If the recovery occurs early, can the Fed raise interest rates earlier?” But the key detail is, “if the revival happens.” We do not follow a natural inflation movement, even if this becomes natural, the Fed does not have a linear target of 2% and will allow inflation to hover above the target for a while. In the damage assessment phase of the economy, it will take time to become fully operational even if the epidemic is brought under control after vaccination. The Fed has to decide according to the stages of the crisis. In 2013, we had an important turning point when Bernanke first stated that “incentives could be reduced” in the period when there was no interest rate hike. The Fed needs to see new signs, and pandemic dynamics and inflation are yet to reveal these new evidence.

Meanwhile, as EUR negative development; The coalition in Italy is at the stage of disintegration… An important development for Lagarde, who says that they are following the EUR levels carefully.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

<strong>Zoom’dan 2021 Öngörüleri</strong>

2020 yılında hayatımıza giren Koronavirüs’ün kalıcı nitelikte olabilecek etkilerine değinen Zoom CIO’su Harry Moseley, 2021 yılı kapsamında eğitim, sağlık, finans ve eğlence alanlarındaki öngörülerini açıkladı. 2020 yılı peç çok açıdan […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN