TEMA VAKFI RAPORU: Artvin’in yüzde 71’i maden ruhsatlı

KOBİ Postası

Geçen yıl Kazdağları ve Muğla’da ruhsatlı maden alanlarına ilişkin rapor hazırlayan Tema Vakfı, Artvin özelinde de bir rapor yayınladı. Rapora göre, Artvin ilinin yüzde 71’i maden ruhsatlı.

Hidroelektrik santraller (HES) ve madenlerin kuşatması altında olan Artvin’e ilişkin Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) madencilik raporu hazırladı. Rapora göre, Artvin’in yüzde 71’i maden ruhsatlı.

Geçen yıl Kazdağları ve Muğla’ya ilişkin raporları paylaşan Tema Vakfı, Artvin özelinde yaptığı çalışmayı da kamuoyuyla paylaştı. Tema Vakfı’nın hazırladığı rapora göre, Artvin 521 parçaya bölünmüş durumda.

Maden oranlarının nedeni Maden Kanunu 

Tema Vakfı açıklamasında, “Artvin’de doğal yaşam, meralar, insan sağlığı ve kadim bir kültür madencilik faaliyetleri ile yok olma tehlikesi altında” dedi. 

Artvin’deki maden oranlarının artmasındaki nedenin ise Maden Kanunun’da yapılan değişiklik olduğunu belirten Tema, artan maden sahalarının Artvin ve insan sağlığı için tehlikeli olduğunu ifade etti.

Tema açıklamasında şöyle dedi:

“Sahip olduğu farklı ekosistemler, zengin canlı tür çeşitliliği ve doğa ile yoğrulmuş kadim kültürü ile Anadolu’nun nadir coğrafyalarından biri olan Artvin’in yüzde 71’i madenlere ruhsatlı. Maden Kanunu’nda yapılan değişikliklerin bir sonucu olarak 521 ruhsata bölünen Artvin’de doğal yaşam, meralar, insan sağlığı ve kadim bir kültür madencilik faaliyetleri ile yok olma tehlikesi altında.”

Tema Vakfı’nın Kazdağları raporuna buradan, Muğla raporuna ise buradan ulaşabilirsiniz. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Frankfurt Türk Filmleri Festivali 20 Haziran’da

20-25 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek festivalde “Uzun Metraj”, “Belgesel” ve “Üniversiteler Arası Kısa Metraj” dalında ödüller dağıtılacak. 21. Uluslararası Frankfurt Türk Filmleri Festivali, bu yıl 20-25 Haziran 2021 tarihleri arasında […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN