Dünya Doktorları’ndan çağrı: Aşıya erişimi kolaylaştırın

KOBİ Postası

Dünya Doktorları Derneği, yoksullar, evsizler ve savaşlar nedeniyle kamplarda yaşamak zorunda kalan insanların çok daha fazla koronavirüs tehdidi altında olduğunu belirterek, tüm dünyaya çağrıda bulundu: “Savunmasız ve muhtaç insanların aşıya erişimleri kolaylaştırılmalı.”

Dünya Doktorları Derneği, yoksullar, evsizler ve savaşlar nedeniyle kamplarda yaşamak zorunda kalan insanların çok daha fazla koronavirüs tehdidi altında olduğunu ve çok daha fazla savunmasız hale geldiğini vurgulayarak, tüm dünyaya çağrıda bulundu. 

Doktorlar, savunmasız ve muhtaç insanların aşıya erişimlerinin kolaylaştırılması gerektiğini belirtti.  

Tüm dünyada savunmasız insanlar için sağlık faaliyetleri yürüten Dünya Doktorları Derneği (DDD), kamuoyundaki aşı tartışmalarına dair bir açıklama yayınladı. 

“Aşılar yoksul ülkelerle paylaşılmalı”

Dünya Doktorları Derneği açıklamada şöyle dedi: 

“Zengin ülkelerin Covid-19 aşısı için verdikleri ön siparişler, yoksul ülkelerdeki insanların aşıya ulaşması önünde bir engel. Adeta birbirleriyle yarışırcasına ön siparişler veren zengin ülkeler buna son vermeliler. Bu aşıların bir kısmını yoksul ülkelerle paylaşmalılar.  

“İhtiyaç ve insan haklarına dayanmayan Covid-19 ile ilgili teşhis, tedavi ve aşı dağıtımları salgını uzatır, hem küresel hem de ülkelerin kendi içlerindeki eşitsizlikleri de derinleştirir.” 

“Yoksul insanları unutmayın”

“En yoksul ve savunmasız nüfusun Covid-19 teşhislerine, aşılarına ve tedavilerine erişmesi için özel tedbirler getirilmelidir. Evsizler, göçmenler, mülteciler, özellikle kamplarda yaşayanlar ve yerinden edilmiş nüfusların, birinci basamak sağlık hizmetlerine erişimde güçlük çekenlerin teşhis, tedavi ve aşılara erişimleri kolaylaştırılmalıdır.

“Etkili teşhis, tedavi ve aşılara erişim için güçlü sağlık sistemleri gereklidir. Yeterli malzeme ve personelden yoksun olan, çatışmalardan ve insani krizlerden etkilenen bölgelerde birçok insan gerekli sağlık hizmetlerine erişimden mahrum kalmaktadır. ‘Herkes için sağlık’, ‘dayanışma’ ve ‘sağlık hakkı’ ilkelerine dayalı güçlü sağlık sistemlerine her zamankinden daha fazla ihtiyacımız var. Koordinasyon, ulusal ve küresel düzeyde etkili eylemle ulusal sınırları aşmalı ve Dünya Sağlık Örgütü’ne liderlik rolü vermelidir.”

“Aşı formülleri de paylaşılmalı”

Açıklamada, Dünya Doktorları Derneği Başkanı Hakan Bilgin de aşı formüllerinin tüm insanlık adına ortak bilgi kabul edilmesi ve paylaşılması gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Gelişmiş ülkeler kendi nüfuslarını birçok kez bağışıklayacak aşı dozlarını şimdiden ön siparişlerle aldılar. Aşıların üretim kapasiteleri göz önüne alındığında bu durum aşıların adaletsiz dağıtılmasına, milyonlarca insanın aşıya erişiminin imkansız hale gelmesine neden olabilir. İnsanların aşılara erişimini sağlamak için bilgi ve kaynak paylaşımı, içinden geçtiğimiz ve bir süre daha devam edecek bu sıkıntılı süreçte çok büyük önem taşıyor.

“Dünya Sağlık Örgütü, Mayıs 2020’de, Covid-19 testleri, ilaçları ve aşılarının geliştirilmesiyle ilgili bilgi, klinik veri ve know-how biçimlerinin gönüllü olarak paylaşılmasını teşvik etmeyi amaçlayan bir platform olan C-TAP’ı (Covid-19 Teknoloji Erişim Havuzu) hayata geçirdi. Dünya Doktorları olarak tüm insanlığın sağlıklı yaşama erişim hakkı doğrultusunda tüm ülkeleri aşı formüllerini paylaşmaya çağırıyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Pandemi dönemi ile birlikte tatil anlayışında yepyeni bir sektör canlanıyor

Pandemi süreci tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alırken pek çok alanda yenilikler getirdi. Pandeminin yoğun yaşandığı 2020 senesi içinde tatil anlayışında farklı tatil seçenekleri ön plana çıktı. Pandeminin getirdiği […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN