0-4 YAŞ ARASI MÜSTAKİL KONUTLARDA PANDEMİ DALGASI, FİYATLAR TÜRKİYE GENELİNDE SON BİR YILDA YÜZDE 67 ARTTI

KOBİ Postası

Teknoloji Odaklı Gayrimenkul Değerleme Ve Lokasyon Analizi Platformu Endeksa.com, pandeminin konut satış ve kira değerlerine etkisini analiz etti. Endeksa’nın verilerine göre, pandeminin etkisinin konutların kira değerinden çok satış değerine etki ettiği ve özellikle 0-4 yaş arasındaki müstakil konutlarda çok yüksek değer artışları olduğu ortaya çıktı.

Yapılan çalışmaya göre Türkiye genelinde konut satış fiyatları son 1 yılda %35, kira ise bedeli ise %17 artış gösterdi. Aralık sonu rakamlarına göre Türkiye genelinde ortalama konut satış fiyatı 378 bin 820 TL, ortalama kira 1.480 TL oldu.

Türkiye genelinde 0-4 yaş arası konutların satış fiyatı son 1 yılda %38, kira bedeli ise %22 artış gösterdi. Aralık sonu itibarı ile 0-4 yaş arası konutların ortalama satış fiyatı 399 bin 880 TL, ortalama kira ise bin 455 TL olarak gerçekleşti.

Pandemi ile birlikte en fazla talep ve değer artışı görülen konut tipi ise 0-4 yaş arasındaki müstakil konutlar oldu. Türkiye genelindeki 0-4 yaş arasındaki müstakil konutlar incelendiğinde artış oranının ortalamanın oldukça üstünde olduğu görülüyor. Endeksa verilerine göre, son 1 yılda Türkiye genelindeki 0-4 yaş arası müstakil konutların satış fiyatı %67, kira ise %40 arttı. Aralık sonu itibarı ile Türkiye genelinde 0-4 yaş arası müstakil konutların ortalama satış fiyatı 1 milyon 184 bin 694 TL, ortalama kira ise 4 bin 312 TL oldu.

Endeksa’nın analizine göre 4 büyük il için de aynı trendin söz konusu olduğu görülüyor. Türkiye geneline dair detaylı verilerin ve 4 büyük ilin sonuçlarının yer aldığı ekteki çalışmayı değerlendirmeniz dileğiyle.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

<strong>NVIDIA Ampere Mimarisi, 70'ten Fazla Yeni GeForce RTX Dizüstü Bilgisayarına Güç Veriyor</strong>

GeForce RTX 30 Serisi Dizüstü Bilgisayar ekran kartlarında 2 kata kadar verimlilik sağlıyor. 3. Nesil Max-Q teknolojisi 999 dolardan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. GeForce® RTX ™ 30 Serisi Dizüstü Bilgisayar […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN