Japonya’nın uçan arabası yolculu ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirdi

KOBİ Postası

Dünyanın en küçük elektrikli Dikey Kalkış ve İniş aracı olacak şekilde tasarlanan uçak araba, yolcu ile uçuşa hazırlanıyor.

Hepimiz uçan arabaları hayal ettik! Kara trafik kuralları tarafından engellenmeyen açık havada trafikle savrulduğunuzu hayal edin. Şehir içi hava mobilite çözümleri geliştiricisi olan Japonya’nın SkyDrive’ı sayesinde şimdi bu hayallere bir adım daha yaklaşılmış gözüküyor..

Firma 5 Ocak Salı günü, Japonya’daki en büyük test alanlarından biri olan 2.5 dönümlük (10.000 metrekare) Toyota Test Alanında yeni SD-03 uçan araba modelinin halka açık bir tanıtım uçuşunu gerçekleştirdi.

Uçan araba, güvertede bir pilotla yaklaşık dört dakika sahayı dolaşmayı başardı. Uçak ayrıca, uçuş stabilitesini ve güvenliğini sağlamaya yardımcı olan bilgisayar destekli bir kontrol sisteminin desteğinden de yararlandı.

Tek koltuklu araç, yalnızca 6,5 ft (2mt) uzunluğunda, 13 ft (4mt)  genişliğinde ve 13 ft (4mt)  uzunluğunda dünyanın en küçük elektrikli Dikey Kalkış ve İniş (eVTOL) modeli olacak şekilde tasarlanmıştır . Kalkış sırasında, sadece park edilmiş iki araba kadar az yer gerektirir.

Uçak ayrıca acil durumlarda güvenliğini sağlamak için sekiz motor kullanıyor ve önünde iki beyaz ışık ve gövdenin altından kırmızı bir ışık geçiyor. Bu eklemeler, gözlemcilerin aracın gökyüzünde uçarken hangi yöne gittiğini anlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır.

SkyDrive, aracın insanlar tarafından kolayca benimsenecek şekilde tasarlandığını iddia ediyor. Firmanın basın bülteninde “SkyDrive’ın uçan arabası, insanların hayatlarında hoş karşılanacak ve doğal olarak kullanılacak şekilde, hayalleri ve karizmayı yansıtan bir coupe olacak şekilde tasarlandı,” yazıyor .

“Şirket, uçağının yalnızca bir meta olmaktan ziyade gökyüzünde insanların ortağı olacağını ve gelecek için güvenli bir gökyüzü tasarlamak için çalışmaya devam edeceğini umuyor.”

SkyDrive ayrıca , teknolojisini geliştirmek ve Sivil Havacılık Yasasının güvenlik hükümlerine uygunluğu elde etmek için uçan otomobili farklı koşullar altında saha testine devam edeceğini açıkladı . 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Rekabet Kurulu'ndan Facebook ve WhatsApp’a soruşturma

Rekabet Kurulu, Facebook ile WhatsApp hakkında resen soruşturma başlattı ve WhatsApp verilerinin paylaşılması zorunluluğunu durdurdu. Rekabet Kurulu, WhatsApp’ın gizlilik politikalarıyla ilgili yaptığı değişikliğin ardından Facebook ve WhatsApp hakkında resen soruşturma […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN