NASA’dan iklim krizini gözler önüne seren fotoğraflar

KOBİ Postası

NASA’nın yayımladığı fotoğraflar, gezegenin insan faaliyetleri ve iklim kriziyle nasıl dönüştüğünü gözler önüne seriyor.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) iklim krizinin dünya üzerindeki yıkıcı etkisini ve gezegeni nasıl dönüştürdüğünü ortaya koyan yüzlerce uygu görüntüsü yayımladı.

NASA, fotoğrafların yarısının insan faaliyetleri ve iklim değişikliği kaynaklı olayların meydana gelmeden önce, diğer bir yarısının ise yakın zamanda çekildiğini açıkladı.

* Kulunda bozkırında bahar, Rusya-Kazakistan sınırı

Uzaydan çekilen ve Değişim Görüntüleri (Images of Change) olarak adlandırılan 500 fotoğraflık seçki iklim değişikliği, kentleşme, sel ve yangınların dünyanın farklı bölgelerindeki etkisini gösteriyor.

* Dorian Kasırgası Kuzey Bahamaları harap ediyor

Buzul erimeleri

Bazı fotoğraflar bir haftalık değişimi gösterirken, bazıları da 40 yıllık bir zaman dilimini gösteriyor.

1984 ve 2020 yıllarında çekilen Arktik deniz buzu görüntülerinde bölgede yer alan buzulların büyük çoğunluğunun 36 yılda eridiği görülüyor.

* Vavilov buz kapağı buzulu hızlanıyor

NASA’da görevli bilim insan Joey Comiso konuyla ilgili “Buzulların küçülmesi bu hızda devam ederse, Kuzey Kutbu’ndaki yaz deniz buzunun bu yüzyılda tamamen yok olacağını ön görüyoruz” diyor.

Pandemi de uzaydan izlendi

Koronavirüsün ortaya çıktığı ilk yer olan Çin‘in Wuhan kentinde 2020’nin başlarında trafik seviyelerindeki gözle görülür düşüş de kayıt altına alındı.

* Sudan’da sel

Bunların yanında, İzlanda’daki Ok Buzulu’nun tamamen erimesi, Arjantin’de meydana gelen orman yangınları, Pakistan’daki muson selleri de fotoğraflanmış.

* İzlanda’nın Ok Buzulu eriyor

* Tropikal siklon Fani Dim’in Hindistan ışıkları

* Queensland’da sel, Avustralya

* Kahverengi, Avrupa’yı saran sıcak hava dalgası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

GÜNE BAŞLARKEN GELİŞMELER

ABD Chicago Federal Rezerv Bankası Başkanı Charles Evans Perşembe günü, faiz oranlarının ancak 2024’te yükselmeye başlayacağını söyledi. ABD Başkanı Donald Trump başkanlık görevinin son bulduğunu kabul etti. Trump ayrıca, seçimleri […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN