GÜNE BAŞLARKEN GELİŞMELER

KOBİ Postası

ABD

Chicago Federal Rezerv Bankası Başkanı Charles Evans Perşembe günü, faiz oranlarının ancak 2024’te yükselmeye başlayacağını söyledi.

ABD Başkanı Donald Trump başkanlık görevinin son bulduğunu kabul etti. Trump ayrıca, seçimleri kazanan Joe Biden’ın görevini devralması için barışçıl bir geçiş dönemi sözünü verdi.

ABD Kongresi, Donald Trump taraftarlarının senato binasında baskın yapmasından saatler sonra Joe Biden’ın başkanlık seçimlerindeki zaferini onayladı.

ABD Başkanı seçilen Joe Biden Perşembe günü, ABD Kongre Binası’ndaki çete şiddetini ‘’ulus tarihinin en karanlık günlerinden biri’’ ve ABD demokrasisine ‘’eşi görülmemiş bir saldırı’’ olarak nitelendirdi.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, devir teslim törenine kadar en az iki hafta daha Donald Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarındaki engellemenin devam edeceğini açıkladı.

AVRUPA

Avrupa Merkez Bankası Perşembe günü ekonomi bülteninde yaptığı açıklamada, ekonomik verilerin dördüncü çeyrekte Euro bölgesinin gayri safi yurt içi hasılasında düşüşe işaret ettiğini söyledi. Vakalarındaki artışın neden olduğu daralma, öncelikle hizmetler sektöründe görülüyor.

Deutsche Bundesbank Başkanı Jens Weidmann Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa Merkez Bankası’nın acil durum araçlarının kalıcı hale gelmemesini sağlaması gerektiğini söyledi.

İNGİLTERE

İngiltere Merkez Bankası Perşembe günü yaptığı açıklamada, İngiliz şirketlerinin salgınının kötüleşmesi nedeniyle Aralık ayında satışlarda ve işlerde hafif bir düşüş bildirdiğini açıkladı.

İngiltere Başbakanı Perşembe günü ABD Başkanı Donald Trump’ı Washington’daki “insanları Kongre Binası’na saldırmaya teşvik ettiği” gerekçesiyle kınadı.

TÜRKİYE

Bireysel banka hesaplarındaki döviz tutarı geçen hafta 1,9 milyar dolar artarken ticari hesaplardan 1 milyar dolarlık döviz çıkışı yaşandı.

Merkez Bankası’nın brüt döviz rezervleri geçtiğimiz hafta bir önceki haftaya göre 1 milyar 642 milyon dolar gerileyerek 49 milyar 965 milyon dolar seviyesine geldi.

Türkiye’nin yeni uydusu Türksat 5A, Türkiye saatiyle 05.15’de ABD’nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü’nden uzaya fırlatıldı.

ASYA

Çin Perşembe günü yaptığı açıklamada, Capitol Hill’deki son ABD ayaklanmalarının Hong Kong’da iki yıl önce meydana gelen demokrasi yanlısı ayaklanmalara benzediğini söyledi.

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkesinin Güney Kore ile ilişkilerini daha da geliştirmeye açık olduğunu söyledi.

KRİPTO

Bitcoin, değerini bir aydan kısa bir sürede ikiye katladıktan sonra tarihinde ilk kez 40.000 $ ‘ın üzerine çıktı.

Kaynak: ALB Forex

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi aralıkta 50,5’e çıktı

Türkiye imalat sektörünün ana ihracat pazarlarındaki faaliyet koşullarını ölçen İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye İmalat Sektörü İhracat İklimi Endeksi, aralıkta yeniden eşik değerin üzerine çıkarak 50,5 olarak gerçekleşti ve Türk […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN