İŞLETMELERDE TÜKETİMİ İZLEYİP YÖNETEREK ENERJİDE YÜZDE 30’LARA VARAN TASARRUF SAĞLAMAK MÜMKÜN

KOBİ Postası

KOLEN Elektrik, enerji sektöründe enerjiyi yönetme, izleme altyapısı ve platformu anlamında uzmanlaşmış Inavitas iş ortaklığı sözleşmesi imzaladı. Bu anlaşma ile KOLEN gerek abonelerine, gerekse abonesi olmayan elektrik tüketicilerine, talep etmeleri halinde tüketimlerini izleme, yönetme, tasarruf etme, verimlilik hizmeti sunacak. Yeni sistemle enerjiyi anlık kontrol edip yöneterek % 9-10’lardan % 30’lara varan gerçek bir tasarrufa ulaşmak mümkün olabilecek.

Kolen Elektrik Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt: ‘’Bu sistemle enerjiyi anlık kontrol edip yöneterek % 9-10’lardan % 30’lara varan gerçek bir tasarrufa ulaşmak mümkün. İşletmeler bu imkânı çok iyi değerlendirmeli. ”

Devir Tasarruf Devri

2021 yılına girdiğimiz şu günlerde sadece meskenler değil, ticarethane, çeşitli işletme ve sanayi kuruluşlarında da en önemli konuların başında enerji tasarrufu geliyor. Pandemi sürecinin de etkisiyle kar-zarar hesaplarını çok daha dikkatli şekilde yapan işletmeler çeşitli kalemlerde tasarruf ederek karlılıklarını yüksek tutmaya çalışıyorlar. Evlerde olduğu gibi işletmelerde ve sanayi tesislerinde de alınacak basit önlemlerle büyük oranlarda enerji tasarrufu sağlamak mümkün. İşletmelerin en büyük maliyet kalemi olan enerjide yapılacak tasarruf, verimliliği arttırarak maliyetlerin aşağı çekilmesine büyük destek olacaktır.

Enerji Verimliliğinde Önemli Anlaşma

Türkiye’nin gerek ulusal, gerek uluslararası birçok markasına, kuruluşuna elektrik tedariki sağlayan, enerji sektörünün önemli oyuncularından KOLEN ve yine enerji sektöründe enerjiyi yönetme, izleme altyapısı ve platformu anlamında uzmanlaşmış Inavitas iş ortaklığı sözleşmesi imzaladı. Bu anlaşma ile KOLEN gerek abonelerine, gerekse abonesi olmayan elektrik tüketicilerine, talep etmeleri halinde tüketimlerini izleme, yönetme, tasarruf etme, verimlilik hizmeti sunacak.

KOLEN Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt, Inavitas Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Alper Terciyanlı’nın, KOLEN Bölge Müdürü Mine Gül Yılmaz, Inavitas Satış Müdürü Erhan Onat ve konunun uzmanlarının katıldığı imza töreninde, kullanılacak platformun enerji maliyetlerini azaltmak ve enerji verimliliğini artırmak için özelleştirilmiş gerçek zamanlı bir enerji yönetim ve izleme platformu olduğuna dikkat çekildi..

Elektrikte % 30’a Varan Tasarruf Mümkün

KOLEN Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt:  “Günümüzde artık kişi başına enerji tüketimi miktarı tek başına bir gelişmişlik göstergesi değil. Artık birim enerji ile en fazla üretimi ve refahı yakalamak, yani enerjide tasarruf ve verimlilik bir gelişmişlik göstergesi. Kişi başına düşen enerji tüketimini değil, aynı refah seviyesinde, aynı üretim hacminde daha ne kadar az enerji tüketebileceğimizi konuşmalıyız. KOLEN olarak sunacağımız bu hizmet ile ilgili dikkat çekmek istediğim bazı noktalar var. Enerji tedarik sürecinde şirketler almaları gereken indirimleri önemli ölçüde alıyorlar. Geriye enerji şirketlerinin teklifleri arasındaki % 0,1’ler, % 0,01’ler seviyesindeki farklar kalıyor. Şirketler olması gereken indirimleri aldıktan sonra, yekûnda pek de bir rakam tutmayan bu rekabet döngüsünden kendilerini kurtarıp, sistemle enerjiyi anlık kontrol edip yöneterek % 9, % 10’lardan % 30’lara uzanan, gerçek tasarruf meselesini gözden kaçırmasınlar.’’

 ‘’İşletmeler Bir Dakika Bile Durmamalı’’

Kolen Elektrik Genel Müdürü Kaya Uğur Karayurt, özellikle büyük ve zincir işletmelerin maliyetlerini azaltmak için enerji tasarrufu konusunda hızlı davranmaları gerektiğini söyledi:

‘’Zincir marketler, zincir mağazalar, oteller, üniversiteler, akaryakıt istasyonları ve benzer birçok işletme hakikaten bir dakika durmamak lazım. Elektrik faturalarında, tüketim alışkanlıklarında, günün yoğun temposunda gözden kaçan o kadar çok şeye tanık oluyoruz ki bir yandan % 0,1 in hesabı yapılırken, diğer taraftan kompanzasyondan kaynaklı reaktifte ceza alınabiliyor. Fatura neredeyse iki katına çıkıyor. İşte o yüzden her türlü maliyeti kontrol altına almakta fayda var. Her şey kontrol altındaysa, elinizde data varsa, yönetebilirsiniz. Değilse mümkün değil. İşletmeler % 30’lara varan tasarrufun söz konusu olduğu enerjiyi yönetim imkânını çok iyi değerlendirmeli.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

SABANCI VAKFI 5. KISA FİLM YARIŞMASI’NIN JÜRİ ÜYELERİ BELLİ OLDU

Sabancı Vakfı’nın toplumsal sorunlara sanat aracılığıyla dikkat çekmek amacıyla 2016 yılından bu yana düzenlediği Kısa Film Yarışması’nın kazanan filmlerini belirleyecek jüri üyeleri belli oldu. Bu yıl “İklim Değişikliğini Kim Çekiyor?” sloganıyla “Değişen İklimler, Değişen Hayatlar” temasıyla […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN