TCMB: Enflasyondaki artışın belirleyicisi temel mallar oldu

KOBİ Postası

Merkez Bankası (TCMB), yıllık enflasyondaki artışın ana belirleyicisinin temel mallar olduğuna dikkat çekti ve dayanıklı mallarda birikimli döviz kuru etkilerinin, talep koşulları ve uluslararası metal fiyatlarındaki gelişmelere bağlı olarak fiyat artışlarının alt kalemler genelinde güçlü seyrettiğini vurguladı.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Pazartesi günü açıkladığı verilerine göre, Türkiye’de yıllık enflasyon, 2019 yılındaki yüzde 11.84’ten, 2020 yılında yüzde 14.60 düzeyine yükseldi.

Aralık ayında endekste kapsanan 418 maddeden, 98 maddenin ortalama fiyatı düşerken, 36 maddenin ortalama fiyatı değişmedi, 284 maddenin ortalama fiyatı yükseldi. TCMB’nin “Aralık Ayı Fiyat Gelişmeleri” raporunda, dayanıklı tüketim malları grubunda fiyat artışlarının “alt kalemler geneline yayıldığına ve beyaz eşya, otomobil ve mobilyada sırasıyla aylık yüzde 5.97, 3.95 ve 3.29 artışlar olduğuna işaret edildi ve eklendi:

“Türk lirasındaki değer kaybının gecikmeli yansımaları, hızlı kredi genişlemesine bağlı talep yönlü unsurlar ve uluslararası metal fiyatlarındaki artışlar bu görünümde belirleyici oldu. Böylelikle dayanıklı mal yıllık enflasyonu yüzde 30.40’a ulaştı.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Dakar Rallisi'nde zirve Red Bull sporcularının

Dakar Rallisi’nin üçüncü gününde bitiş çizgisine en iyi dereceyle gelen isim Red Bull sporcusu Nasser Al-Attiyah olurken, 3 etap sonunda bir diğer Red Bull sporcusu Stephane Peterhansel genel klasmandaki liderliğini […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN