Senato Georgia seçimi, Mavi Dalga ve çift yönlü piyasa etkisi

KOBİ Postası

ENVER ERKAN, TERA YATIRIM >> 2 Cumhuriyetçi ve 2 Demokrat adayın yarıştığı Georgia Senato seçimleri halen başa baş geçiyor. NBC, yarışın çok yakın geçmesinden dolayı herhangi bir sonuç ilan etmiş değil. Demokratların bir adım önde olması ise, Nasdaq fiyatlamasından anlaşılıyor. Mavi dalga teorisinin ufukta görünmesi nedeniyle, teknoloji şirketlerinin daha yüksek vergilendirme ve tekelcilik soruşturmalarıyla karşı karşıya kalabilecekleri endişeleri satış getirmiş durumda.

Demokratlar seçimi kazanırsa, Senato 50-50 şeklinde olacak ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris de doğal üye olduğundan dolayı oy çoğunluğu Demokratların olacak. Temsilciler Meclisi zaten Demokratlarda. Aslında, mavi dalga aynı zamanda da harcamaların kontrolü Demokratlarda olacağı için daha fazla teşvik harcaması demek olacak. Yeni, Biden döneminde yeni ve daha büyük bir mali paket söz konusu olabilecek, bunun ihtimali artıyor. Tabii, piyasa tepkimesi açısından hangi faktörlerin ağır basacağı trende ve riskin algılanış biçimine bağlıdır. Bugün aynı zamanda, Kongre’de Biden’ın başkanlığının resmen ilan edilmesi bekleniyor. Trump kanadının itirazlarla süreci mümkün mertebe uzatmaya çalışacağı ve Biden’a kolay bir başkanlık yolu açmayacağından endişe ediliyor, ancak itirazların tamamı zaten reddedileceği için bu prosedürü birkaç saat uzatmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Dün gelen ISM imalat verisi, Ağustos 2018’den beri en yüksek seviye olan 60,7’de açıklandı. Küreselde, Çin salgın öncesi büyüme koşullarına ilk ve en çabuk dönen ülke konumundayken ABD’deki bu ısınma şaşırtıcı görünüyor. Ancak bu ısınmanın imalat sanayiinde olduğunu belirtmek gerekiyor, kapatmaların asıl etkisi hizmet sektörü ve talep tarafında görülüyor. İstihdam dinamikleri genel kapsamda yavaşlama eğiliminde. Cuma günü gelecek Aralık tarım dışı istihdamının sadece 73K’lık bir artışa işaret etmesi bekleniyor.

Senate Georgia election, Blue Wave and bi-directional market effect …

The Georgia Senate elections, in which 2 Republican and 2 Democratic candidates compete, are still running head to head. NBC has not announced any results because the race was so close. The fact that the Democrats are one step ahead is evident from Nasdaq pricing. With the blue wave theory looming on the horizon, concerns that tech companies might face higher taxation and monopoly investigations have brought sales.

If the Democrats win the election, the Senate will be 50-50, and since Vice President Kamala Harris is a natural member, the majority of the votes will be Democrats. The House of Representatives is already in Democrats. In fact, the blue wave will also mean more incentive spending, as the Democrats will be in control of spending. There may be a new and larger financial package in the new Biden era, the likelihood of this is increasing. Of course, which factors will dominate in terms of market reaction depends on the trend and the perception of risk. At the same time today, Biden’s presidency is expected to be officially announced in Congress. It is worried that the Trump wing will try to extend the process as much as possible with objections and will not give Biden an easy presidential path, but it will do nothing but extend this procedure for a few hours, as all objections will already be rejected.

ISM manufacturing data from yesterday was announced at 60.7, the highest level since August 2018. Globally, this warming in the US seems surprising, while China is the first and fastest return to pre-epidemic growth conditions. However, it should be noted that this warming is in the manufacturing industry, the main effect of shutdowns is on the service sector and demand side. Employment dynamics tend to slow down in general. Next December non-farm payrolls data on Friday is expected to mark a 73K increase only.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Güneşte mini YEKA yarışmaları için başvurular 2 ay içinde alınacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bu yıl gerçekleştirilecek Mini YEKA-GES yarışmalarıyla güneşte yakalanan ivmenin yukarılara çekileceğini belirterek, “36 ilimizde toplam 1000 megavatlık 74 yarışma için başvuruları iki ay […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN