Julian Assange’ın kefaletle serbest bırakılma talebine ret

KOBİ Postası

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Westminster Sulh Ceza Mahkemesi WikiLeaks’in kurucusu Julian Assange’ın kefaletle serbest bırakılma talebini reddetti.

Duruşmada, avukatları Assange’ın yen tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle tutulduğu Belmarsh Hapishanesinde ciddi risk altında olduğunu söyledi.

Avukatlar, 49 yaşındaki Assange’ın Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) iadesi reddedildiği için içeride tutulma gerekçesi kalmadığını savunarak kefaletle veya şartlı olarak serbest bırakılmasını istedi.

ABD tarafının avukatları ise Assange’ın daha önce kefaletle serbest bırakılmasının ardından Ekvador Büyükelçiliğine sığındığını hatırlatarak benzer bir durumun yaşanabileceğini öne sürdü. Avukatlar ayıca Belmarsh Hapishanesinde sadece 3 kişide Covid-19 görüldüğünü savundu.

Yaklaşık 1,5 saat süren duruşmanın sonunda hakim Vanessa Baraitser, Assange’ın büyük bir destekçi kitlesi olduğunu ve kaçmaya çalışırsa bu kişilerden yardım alabileceğini belirtti. 

WikiLeaks’in, ABD’nin devlet sırlarını ifşa etmekle suçladığı ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) eski çalışanı Edward Snowden’ın kaçmasına yardım ettiğini de kaydeden Baraitser, bu gerekçelerle kefalet talebini reddettiğini açıkladı.

92 yaşındaki eylemciye gözaltı 

Karar, mahkeme dışında bekleyen Assange destekçilerinin tepkisini çekti.

Assange’ın derhal serbest bırakılmasını isteyen destekçileri, gösteri düzenledi. Covid-19 önlemlerini gerekçe gösteren polis, gruba müdahale etti. Müdahale sırasında 92 yaşında olduğu belirtilen bir kişi gözaltına alındı.  

Karara tepki gösteren Assange destekçilerinin protesto gösterisine polis müdahale etti, 92 yaşındaki gösterici gözaltına alındı.

Ne olmuştu?

Assange’ın kurduğu WikiLeaks, 2009’da ABD’nin istihbarat kaynaklarına ait olduğu belirtilen 1,2 milyon gizli belgeyi yayınlamaya başladı. Belgeler arasında ABD’nin Irak ve Afganistan’da insanlığa karşı işlediği suçları da yer aldı. ABD Assange’yi casuslukla suçladı ve iadesini istedi. Aynı dönemde İsveç de tecavüz ve cinsel taciz suçlamalarıyla Assange’ın iadesini istedi.

Dönemin Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correra Assange’ye iltica hakkı tanıdı ve Assange Haziran 2012’de Ekvador’un Londra Büyükelçiliğine sığındı.

Yedi yıl boyunca elçilik binasındaki bir odada yaşayan Assange, Ekvador’da yapılan seçimlerde Correra’nın yerine Lenin Moreno’nun gelmesiyle birlikte 11 Nisan 2019’da elçilikten çıkartıldı ve İngiltere polisine teslim edildi.

Gözaltına alınan Assange “kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmekten” tutuklandı ve 50 hafta hapse mahkum edildi. Assange daha sonra Londra’daki Belmarsh Hapishanesine konuldu. 50 haftalık cezası Eylül 2020’de dolduran Assange’ın ABD’ye iade talebi çerçevesinde tutuklu kalmasına karar verildi.

2020 Şubat ayında başlayan iade davası, 4 Ocak’ta sonuçlandı ve mahkeme ABD’nin talebini reddetti. 

Temyize gideceğini açıklayan ABD, Assange’ı bilgisayar korsanlığı ve casusluğun da aralarında olduğu 18 suçtan yargılamak için İngiltere’den iadesini istiyor.

Assange iade edilmesi durumunda 175 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya. Avukatlar, Assange’ın yaptıklarının gazetecilik faaliyeti olduğunu, suçlamalarda siyasi amaç güdüldüğünü, akıl sağlığının risk altında olduğunu ve ABD hapishanelerindeki koşulların İngiltere’nin insan hakları yasalarını ihlal ettiğini belirtiyor.

bianet.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Türkiye’yi sarsan sızıntı: 72 milyonun verileri satışa çıkarıldı

Türkiye, 2020 yılının son günlerinde büyük bir veri sızıntısıyla sarsıldı. Bu zamana kadar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kişisel verilerinin çeşitli platformlardan sızdırıldığı ve underground forumlarda satıldığı olmuştu. Yılın son günü ise […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN