169,5 milyar dolarlık ihracat, ihracatçılarımızın başarısıdır, Türkiye’nin başarısıdır

KOBİ Postası

Bakan Pekcan, “2020 Yılı Dış Ticaret Değerlendirme Toplantısı”nda konuştu
Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2020 yılını ihracatta tarihi bir rekor ile kapattıklarını belirterek, “169,5 milyar dolarlık ihracat, ihracatçılarımızın başarısıdır, Türkiye’nin başarısıdır.” dedi. 2020 yılında ülkelere göre ihracatta, ihracat rekoru kırılan 44 ülke bulunduğunu ifade eden Pekcan “Bunlardan ilk 3’ü sırasıyla ABD, İsrail ve Güney Kore olmuştur.” dedi. IMF’ye göre 2020 yılında dünya mal ihracatının nominal olarak yüzde 11,7 azalmasının öngörüldüğünü, Türkiye’deki düşüşün ise bunun çok altında yüzde 6,3 oranında gerçekleştiğini söyledi.

Cumhuriyet tarihinin aylık ihracat rekoru kırıldı
TİM Başkanı İsmail Gülle, bugün ulaşılan ihracat rakamının, ihracat ailesinin değişen koşullara uyum kabiliyetini ve hedeflere ulaşmadaki güçlü iradesini ortaya koyduğunu belirterek, “Dünya mal ticaretinde bu yıl tarihimizde ilk defa yüzde 1 paya ulaşacağız. 2021’de de öncelikli hedefimiz bu payı korumak olacak.” dedi. Gülle, aralık ayında ihracatçıların Türkiye’nin bayrağını 209 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardığını ifade ederek, “Yılın tümünde ise ihracat ailesi, 226 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdi” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

TTB’den Sağlık Bakanlığı'na 12 aşı sorusu

Aşıda dışa bağımlılıktan kurtulmak için Refik Saydam Hıfzıssıhha Kurumu’nun yeniden açılmasını isteyen Türk Tabibler Birliği (TTB), Bakanlığa sordu: Aşılar kimlere, ne zaman, nerede, nasıl yapılacak? * Aşı firmaları ile yapılan […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN