Volkswagen yatırımcısını aldattı

KOBİ Postası

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Alman otomotiv şirketi Volkswagen’in geçtiğimiz yıl Manisa’da kurduğu şirketi tasfiye etme ve fabrika projesini iptal etme kararlarını değerlendirdi. Varank, ‘Volkswagen siyasi karar alarak kendi yatırımcısını aldattı’ dedi.

Volkswagen CEO’su Herbert Diess’in kendisine mektup yazdığını belirten Bakan Varank, kendisinin Türkiye’yi çok önemli bir pazar olarak gördüğünü ancak pandemi sürecinde otomobil endüstrisinde yaşanan gelgitler nedeniyle yatırımdan vazgeçildiğini anlattı.

“Tabii ki burada siyaseten bu işi istemeyenlerin olduğunu biliyorduk. Zaten basına yaptığı açıklamalarda Diess bunu da söyledi” diyen Varank, global markaların siyasi karar vermemesi gerektiğini söyledi:

“Eğer bu şirket halka açıksa siz aslında yatırımcınızı kandırıyorsunuz, karlı olana değil, size yapılan siyasi baskılara göre karar veriyorsunuz demektir. Bunu da kendilerinin basına beyan etmiş olmaları üzücü ve altı çizilmesi gereken bir husus.”

Varank, Volkswagen ile yaptıkları toplantıda, “Bu işi yapacaksak lütfen ekonomik karar verin, siyasi karar vermeyin. Siyasi karar verecekseniz bu işe başlayıp enerjimizi harcamayalım” dediğini aktararak, “O gün bize söyledikleri, ‘Asla siyasi karar vermeyeceğiz’ idi” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

2021'de 24 milyar lira tarımsal destek ödemesi yapılacak

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, 2021’de tarım-orman sektörüne toplam 24 milyar lira tarımsal destek ödemesi yapılacağını söyledi. Tarım sektörünün Kovid-19 salgınına rağmen her çeyrekte büyüme gösterdiğini hatırlatan Pakdemirli, “İlk 3 çeyrek […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN