Yaş meyve sebze fiyatları artıyor

KOBİ Postası

Antalya Ticaret Borsası (ATB), Aralık ayı Antalya Halleri Domates, Sebze ve Meyve Endeksini açıkladı. Antalya hallerinde işlem gören domates, sebze ve meyvelerin işlem miktar ve fiyatlarıyla ilgili endeks değerlerinin değişimleri, 2020 Aralık ayında bir önceki aya göre ve geçen yılın aynı ayına göre aşağıda verilen tablodaki gibi değişti: (2015=100)

ANTALYA HALLERİ ENDEKS DEĞİŞİMLERİ TABLOSU

tablo1.jpg

Aralık ayında miktar endeksleri bir önceki aya göre (aylık) domateste % -5.13 azalırken, sebzede % 8.12 ve meyvede % 5.24 arttı. Geçen yılın aynı ayına göre (yıllık) domateste % -46.56, sebzede % -36.07 ve meyvede % – 36.95 azaldı. Aralık ayında fiyat endeksleri bir önceki aya göre domateste % -13.55 azalırken, sebzede % 0.98 ve meyvede % 8.44 arttı. Fiyat endeksi geçen yılın aynı ayına göre (yıllık) ise domateste % 16.04, sebzede % 36.08 ve meyvede % 59.58 arttı.

yillik.jpg

Domates miktar endeksinde son beş yılın Aralık aylarındaki rekor yıllık değişim % -46.56 azalışla ve fiyatta ise ikinci en yüksek değer olan % 16.04 artışla 2020 yılında gerçekleşti. Sebze miktar ve fiyat endekslerinde son beş yılın Aralık aylarındaki rekor yıllık değişimler; miktarda % -36.07 azalışla ve fiyatta ise % 36.08 artışla 2020 yılında gerçekleşti. Meyve miktar ve fiyat endekslerinde son beş yılın Aralık aylarındaki rekor yıllık değişimler; miktarda % -36.95 azalışla ve fiyatta % 59.58 artışla 2020 yılında gerçekleşti. Aylık gerçekleşmeler ise aşağıdaki şekillerde verildi: Bir önceki aya göre domates işlem miktar endeksi; Aralık ayında % -5.13 azalış gösterirken, geçen yılın Aralık ayındaki % -8.77 azalıştan daha düşük bir azalış gösterdi. İşlem fiyatı endeksi ise bir önceki aya göre % -13.55 azaldı. Mayıs ayından beri devam eden aylık artış eğilimi, Kasım ayından sonra Aralık ayında da düşmeye devam etti. Aylık değişimde, geçen yılın Kasım ve Aralık aylarından daha düşük bir seyir yaşandı.

domates.jpg

Antalya hallerinde işlem gören domatesin 2019 ve 2020 yıllarındaki miktar endekslerinin aylık değişimleri Mart, Mayıs ve Ekim ayları hariç genellikle birbirine uyumlu seyretti. Fiyat endekslerinin aylık değişimleri ise daha dalgalı bir seyir gösterdi.

sebze.jpg

Bir önceki aya göre sebze işlem miktar endeksi, Aralık ayında % 8.12 artış gösterirken işlem fiyat endeksi ise % 0.98 arttı. Antalya hallerinde işlem gören sebzenin 2019 ve 2020 yıllarındaki miktar endekslerinin aylık değişimleri Mart, Mayıs, Ağustos ve Ekim ayları hariç genellikle birbirine uyumlu seyretti. Fiyat endekslerinin aylık değişimleri ise yılın 7 ayında dalgalı bir seyir gösterdi.

Bir önceki aya göre meyve işlem miktar endeksi, Aralık ayında % 5.24 artış gösterirken işlem fiyat endeksi ise % 8.44 arttı. Antalya hallerinde işlem gören meyvenin 2019 ve 2020 yıllarındaki miktar endekslerinin aylık değişimleri Mart, Mayıs, Ağustos ve Ekim ayları hariç genellikle birbirine uyumlu seyretti. Fiyat endekslerinin aylık değişimleri ise yılın 7 ayında dalgalı bir seyir gösterdi.

meyve.jpg

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

NETAHSİLAT, “LİNK İLE ÖDEME” ÖZELLİĞİYLE FİRMALARIN TAHSİLAT SÜREÇLERİNİ KOLAYLAŞTIRIYOR

Online Tahsilat Sistemi “Netahsilat”, Türkiye’de binlerce firmanın bayilerinden, müşterilerinden, alt bayilerinden veya bayilerinin müşterilerinden tahsilatlarının “online” olarak kredi ve banka kartıyla güvenli bir şekilde yapılmasını sağlıyor.  Tüm sektörlerden binlerce ana ve alt bayi firmanın tahsilat […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN