Sinemalar 1 Mart’a kadar kapalı kalacak

KOBİ Postası

2020 yılının çoğunu kapalı geçiren sinema salonlarına dair yasak, 1 Mart 2021’e kadar uzatıldı.

İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine sinema salonları ile ilgili ek genelge gönderdi.

Genelge ile 31 Aralık’a kadar faaliyetlerine ara verilen sinema salonları için bu süre 1 Mart 2021’e uzatıldı.

Pandemi tedbirleri kapsamında 16 Mart’ta kapatılan Türkiye’deki yaklaşık 2 bin 400 sinema salonu ile tiyatro salonlarının çok azı kapılarını 1 Temmuz’da kapılarını açmıştı. 15-20 sinema salonu mart ayında gösterimi yarım kalan filmlerle faaliyete başlamış, Ağustos ayında bunlara yeni salonlar eklenmişti.

17 Kasım’da alınan yeni tedbirlerle sinema salonları yıl sonuna kadar kapatılmıştı.

Hıfzıssıhha Kurulları karar alacak

İçişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden bugün yapılan açıklama şöyle:

“Valiliklere gönderilen genelgede, kontrollü sosyal hayat döneminin temel prensipleri olan temizlik, maske ve mesafe kurallarının yanı sıra salgının seyri ve olası riskler göz önünde bulundurularak hayatın her alanına yönelik uyulması gereken yeni kurallar ve önlemler alındığı belirlendiği hatırlatıldı. Alınan önlemler kapsamında sektörün talebi doğrultusunda sinema salonlarının faaliyetlerinin de 31 Aralık tarihine kadar durdurulması kararlaştırıldığı anımsatıldı.

“Genelgede, gelinen aşamada, gerek sektörün bu yöndeki talepleri gerekse Kültür ve Turizm Bakanlığıyla yapılan görüşmeler sonucunda; salgınla mücadelede alınan tedbirlerin devamının sağlanması ve desteklenmesi amacıyla sinema salonlarının faaliyetlerine 1 Mart 2021 tarihine kadar ara verilmesinin uygun olacağının değerlendirildiği ifade edildi.

“Bu doğrultuda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları ivedilikle alınacak.

“Alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilecek ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanunu’nun 195’inci maddesi kapsamında gerekli adli işlem başlatılacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Afrika’da yeni serbest ticaret bölgesi anlaşması yürürlüğe girdi

Afrika’daki ülkeler, tüm kıtayı kapsayan yeni serbest ticaret bölgesi kapsamında 1 Ocak 2021 Cuma günü resmi olarak ticarete başladılar. Ancak uzmanlar anlaşmanın tamamen uygulanabilmesinin yıllar sürebileceğini belirtiyor. Afrika Kıtası Serbest […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN