Afrika’da yeni serbest ticaret bölgesi anlaşması yürürlüğe girdi

KOBİ Postası

Afrika’daki ülkeler, tüm kıtayı kapsayan yeni serbest ticaret bölgesi kapsamında 1 Ocak 2021 Cuma günü resmi olarak ticarete başladılar. Ancak uzmanlar anlaşmanın tamamen uygulanabilmesinin yıllar sürebileceğini belirtiyor.

Afrika Kıtası Serbest Ticaret Bölgesi anlaşması (AfCFTA) 1,3 milyar insanı ve 3,4 trilyon dolarlık ekonomiyi birleştirerek Dünya Ticaret Örgütünün kurulmasından sonraki en büyük serbest ticaret bölgesini oluşturmayı hedefliyor.

Anlaşmayı destekleyenler, AfCFTA’nın komşu ülkeler arasında ticareti artırarak kıtanın kendi değer zincirini oluşturmasını sağlayacağını vurguluyor. Dünya Bankası’nın tahminlerine göreyse anlaşma 2035’e kadar on milyonlarca insanı yoksulluktan kurtarabilir.

Eritre hariç Afrika’daki tüm ülkeler anlaşmayı imzalarken 34 tanesi de anlaşmayı onaylamış bulunuyor.

AfCFTA’nın 1 Temmuzda yürürlüğe girmesi bekleniyordu fakat koronavirüs nedeniyle birebir müzakerelerde yaşanan gecikmeden dolayı anlaşmanın yürürlüğe girme tarihi de ertelendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Girişimcilik Hayattır

Girişimcilik uzun soluklu, sabır isteyen, mücadele gerektiren ve işe ihtiyaç duyan her kişinin harcı olmayan bir yaşam şeklidir. Başlangıçtan tutunmaya, tutunmadan büyüme aşamalarına geçmek daima girişimcinin büyüme yönündeki talebine ve […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN