Mutasyonlu virüs Türkiye’ye ulaştı

KOBİ Postası

İngiltere’den Türkiye’ye gelen 15 kişide mutasyonlu virüse rastlandı. İngiltere’den Türkiye’ye girişler geçici olarak durduruldu.


İngiltere’den Türkiye’ye gelen 15 kişide mutasyonlu virüse rastlandı. İngiltere’den Türkiye’ye girişler geçici olarak durduruldu.Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere’den Türkiye’ye girişlerin durdurulduğunu açıklayarak “İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde bu ülkeden yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edilmiş ve kontrol altına alınmıştır. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur” dedi.

Bakan Koca’nın konu ile ilgili açıklamaları şöyle:
Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı. Ayrıca son dönemde İngiltere’den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik.İngiltere’den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide yeni mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır. İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda Mutasyonlu virüs İngiltere’den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere’den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur.  Gelişmelerden vatandaşımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Döviz çıksa da düşsü de vatandaşın talebi hiç azalmıyor

Döviz hesaplarındaki tutar 234 milyar 804 milyon dolar ile rekor tazeledi. Merkez Bankası tarafından açıklanan 25 Aralık haftasına ilişkin para banka istatistiklerine göre, yurt içi yerleşiklerin döviz hesapları 702 milyon dolarlık artış […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN