MODOKO BAŞKANI KORAY ÇALIŞKAN: PANDEMİNİN DURUMUNA GÖRE DUBAİ VE ABD’DAKİ MOBİLYA ALIŞVERİŞ MERKEZİ PROJELERİMİZİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ

KOBİ Postası
  • Kendi şirketiniz ve sektörünüz için 2020 nasıl geçti? 2021 yılı hedefleriniz nedir? 2021 yatırım planlarınız ve ihracat hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

İhracat tarafına baktığınız zaman bu yılı 4 milyar dolar ihracatla kapatmaya hazırlanıyoruz. Geçen yıl bu rakam 3,5 milyar dolardı. İç pazarda 60 milyar TL’lik satış hacmimizi koruduk. MODOKO olarak yılın son günlerinde 365 gün fuar projemize başlıyoruz. Bu fuarla birlikte her ay belirli bir ülkeyle fuar çalışması yürüteceğiz. Önce Almanya ile başlıyoruz. Daha sonra İngiltere, Fransa, ABD gibi ülkelerle devam edeceğiz. Yıl içerisinde Türkiye’nin en büyük mobilya alışveriş internet sitesini kurduk. 300’den fazla markayı tek bir çatı altında topladık. Mayıs ayında çarkların yeniden dönmesiyle birlikte düğün ve nikah salonlarının açılmasına müteakiben ve konut faiz oranlarının yüzde 1’in altına inmesini fırsat bilerek bizler de yüzde 50’ye varan oranlarda indirim gerçekleştirdik. Böylece tarihimizin en yüksek ziyaretçi sayılarına ulaştık. Yine müşterilerimizin MODOKO’da rahat bir alışveriş yapmaları için kafelerden restoranlara kadar geniş ve kapsamlı bir yeme içme alanı oluşturduk. Tüm bu olumlu adımlara karşılık hammadde sorunu en büyük problem olarak karşımızda çıktı. Sünger, MDF sorununa bir de kumaş ve aksesuar sıkıntısı eklendi. Teslimatlarda sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı. Hammadde üreticileriyle bu sorunu aşmak üzere çalışıyoruz. 2021 yılı içerisinde de pandeminin durumuna göre Dubai ve ABD’daki mobilya alışveriş merkezi projelerimizi hayata geçireceğiz. 2021 yılı için mobilya sektörünün ihracat hedefi 4,5 milyar dolar. Modoko olarak da bizler bu ihracata yüzde 25 katkı sunmak istiyoruz.

  • 2023 yılına dönük yatırım planlarınız, hedefleriniz ve öngörüleriniz nedir?

Türk mobilyasını dünya arenasında marka haline getirmek bizim ana amacımız. Bunun için pazarlama stratejilerinin doğru kurgulanmasına ve kurumsallaşmaya inanıyoruz. Örneğin; Türk dizi ihracatı başarısını mobilya ihracatına taşıyoruz. Modoko benzeri modelleri yurt dışına taşıyarak hem ihracatımızı hem de Türk mobilyasının bilinirliğini arttırabiliriz. Ama her şeyden önce mobilya sektörünün imalat sorununu ortadan kaldıracak ve sektöre kalifiye ihtiyacını çözecek adımlara kilitlenmemiz gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Monster Notebook’tan sürpriz sömestir kampanyası: Seçili notebooklarda %10 indirim

Yüksek performanslı dizüstü bilgisayarlar ve oyuncu ekipmanları alanında faaliyet gösteren teknoloji markası Monster Notebook, yeni yılda da yüksek performanstan taviz vermek istemeyen oyun ve teknoloji tutkunları için %10 indirim kampanyası […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN