LENS YAŞAM MERKEZİ YÖNETİM KURULU ÜYESİ MERT KUTLU: İNŞAAT SEKTÖRÜNDE HIZLANMAYI ÖZELLİKLE 2022 YILINDA BEKLİYORUZ

KOBİ Postası

Kendi şirketiniz ve sektörünüz için 2020 nasıl geçiyor? 2021 yılı hedefleriniz nedir? 2021 yatırım planlarınız ve ihracat hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Lens Yaşam Merkezi olarak 2019’da Kurtköy’de 85 ticari alan ve 1162 konuttan oluşan projemizi tamamlamıştık. 2020’nin ilk aylarında da ticari alanlarımızın bir kısmını açmıştık. Ancak mart ayında ülkemizde görülmeye başlayan covid-19 vakalarıyla birlikte AVM’lerin kapatılmasıyla zor bir süreç yaşadık. Yeni normalleşmeyle birlikte ise Lens Yaşam Merkezi’ne ilgi de artmaya başladı. Buranın açık havada alışveriş imkanı sunması, insanların daha rahat merkezdeki yeme içme mekanlarına, mağazalara uğramasına neden oldu. Ticari alanlarımız tam dolduğu zaman yaklaşık 1000 kişiye istihdam sağlanacak. Alışveriş, sanat, eğlence ve lezzet merkezi Lens Yaşam Merkezi’nde Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük oyuncak müzesinin yanı sıra ünlü sanatçı Devrim Erbil’in sanat galerisi bulunuyor. Aynı zamanda Lens Yaşam Merkezi, Türkiye’nin ve dünyanın kendi alanlarındaki markalarına ev sahipliği yapıyor. Pandemi aslında hem konut hem de ticari alanları bir arada olduğu projemizin aslında ne kadar doğru bir yatırım olduğunu gösterdi. Diğer taraftan ise Lens Yaşam Merkezi’nin tam karşısında bulunan arsanın üzerinde Lens Yaşam Merkezi-2 projemizin inşaatına 2021 yılında başlamak üzere hazırlıklarımız var. Aslında 2020’de hayata geçirmeye planlıyorduk ancak pandemi projeyi askıya almamıza neden oldu. 2016 yılında bölgede yaptığımız 75 milyon dolarlık arsa yatırımı üzerine firmamız konut, otel, ticari karma bir proje ile Türkiye’nin en değerli karma projelerinden birini hayata geçireceğiz. Yine ilk projemizde olduğu gibi hem ticari hem konut bir arada olacak. İnşaat süresi boyunca 500’e yakın istihdam yaratıp, yaklaşık 1,5 milyar TL ciro hedefimiz bulunmakta. Her iki projemiz de Sabiha Gökçen Havalimanı’na yürüme mesafesinde bulunuyor. 2019 yılında 1 milyon 348 bin konut satılmıştı. Sektör, özellikle Aralık 2019’da 200 binin üzerinde bir konut satışı gerçekleştirmiş. Ocak ayında 140 binlere kadar gerilese de 2019’un aynı dönemlerine göre iyi bir satış grafiği izlemişti. Ta ki mart ayına kadar… Koronavirüsle evde kal sürecinde nisan ve mayıs aylarında durağan bir döneme girdik. Hükümetin konut faiz oranlarını 0,64’e kadar çekmesi, yine 12 aya kadar ödemesiz imkan tanıması gibi fırsatlar sunması sektörü canlandırdı ve şu an ilk 9 aya baktığımız zaman 1 milyon 161 bin konut sattığımız görüyoruz. 2019’un ilk 9 ayında bu rakam 865 bindi. Bu da bize yıl sonunda 1 milyon 500 bin konut satıp yeni bir rekora daha imza atacağımızı gösteriyor. Ancak tüm bunlara karşılık, konut üretiminde azalma söz konusu. Maliyet artışı, konut üretecek arsanın azlığı ve faizlerin yeniden yüzde 1’in üzerine çıkması konut yapımını azalttı. 2021 yılında ki şu anda da ikinci el konutlara artan bir ilgi var, bunun daha da artacağını öngörüyoruz. 

  • 2023 yılına dönük yatırım planlarınız, hedefleriniz ve öngörüleriniz nedir?

2020 yılında söylediğimiz üretimin hızının yavaşladığını hep birlikte gördük. İnşaat sektöründe hızlanmayı özellikle 2022 yılında bekliyoruz. Bildiğiniz üzere Türk müteahhitlik firmaları dünyanın en iyileri arasında gösteriliyor. Başarı sıralamasına giren firmaların daha da artacağını öngörürken, özellikle Çinli yatırımcıların inşaat sektöründe yer alacağını (alt-üst yapı) düşünüyoruz. Geleceğin konut projeleri ise akıllı ve yeşil binalar olacak. Pandemiyle birlikte iklim değişikliğin de karşımıza çıkması, sürdürülebilirliğin ne kadar önemli olduğunu gösterdi. Lens Yaşam olarak ise İstanbul’un çeper bölgelerinde yer alan arsa stoklarımızı değerlendireceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

MEZO DİJİTAL YÖNETİM KURULU BAŞKANI VE DİJİTAL İLETİŞİM UZMANI DR. NABAT GARAKHANOVA: İNSANLAR İNTERNETTEN ALIŞVERİŞİN NE KADAR ZENGİN BİR İÇERİK VE KOLAYLIK SUNDUĞUNU FARK ETTİLER

2020 yılını nasıl geçirdiniz? Sizinle de daha önce yaptığımız röportajda anlatmış olduğum üzere diplomasiyi bıraktıktan sonra dijital üzerine bir şirket kurmaya karar verdim. Mezo Dijital ile bizim ağırlıklı çalışmalarımız daha […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN