Uluslararası Gençlik Ödülü – Türkiye Programı gençleri 2021 yılında 200 bin saat gönüllülük yapacaklar

KOBİ Postası

Akfen Holding desteği ve Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) çatısı altında Türkiye’de 2001 yılından bu yana çeşitli okullarda uygulanan ve yaklaşık 20 bin gence ulaşan Uluslararası Gençlik Ödülü – Türkiye programı 2021 yılında 200 bin saatlik gönüllü hizmete ulaşacak.

Yaşları 14 ile 24 arasında değişen gençler “uzaktan” huzurevi ziyaretleri yapıp yaşlılar ile ilgilenirken, engelli gençlerle online platformlarda vakit geçiriyorlar, ekonomik yetersizlikleri olan çocuk ve gençlere online platformlarda İngilizce, Matematik, Fen Bilimleri gibi derslerinde yardımcı oluyorlar.

Ödül programı kapsamında tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirilen bu faaliyetler, herhangi bir denetleme ya da zorunluluk dışında gençlerin tamamen içlerinden gelerek kendilerine yaptıkları bir yatırım olarak öne çıkıyor.

5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Akfen Holding’in desteğiyle Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) çatısı altında Türkiye’de 2001 yılından bu yana çeşitli okullarda uygulanan ve yaklaşık 20 bin gence ulaşan Uluslararası Gençlik Ödülü – Türkiye programı 2021 yılında 200 bin saatlik gönüllü hizmete ulaşmayı hedefliyor.

2021 yılında yaşları 14 ile 24 arasında değişen gençler “uzaktan” huzurevi ziyaretleri yapıp yaşlılar ile ilgilenirken, engelli gençlerle online platformlarda vakit geçiriyorlar, ekonomik yetersizlikleri olan çocuk ve gençlere online platformlar üzerinden İngilizce, Matematik, Fen Bilimleri gibi derslerinde yardımcı oluyorlar.

Ödül programı kapsamında tamamen gönüllülük esasına dayalı olarak gerçekleştirilen bu faaliyetler, herhangi bir denetleme ya da zorunluluk dışında gençlerin tamamen içlerinden gelerek kendilerine yaptıkları bir yatırım olarak öne çıkıyor.

Uluslararası Gençlik Ödülü – Türkiye’ninTürkiye’deki gönüllülük faaliyetleri 2021 yılında 200 bin saatlik gönüllü hizmete ulaşması hedefleniyor.

“UZAKTAN GÖNÜLLÜLÜK

FAALİYETLERİNİ BAŞLATTIK”

Türkiye İnsan Kaynakları Eğitim ve Sağlık Vakfı (TİKAV) Yönetim Kurulu Başkanı Sultan Yılmaz, tüm dünyayı sarsan pandemi dolayısıyla, Uluslararası Gençlik Ödülü- Türkiye kapsamındaki gönüllülük faaliyetlerini, gençlerin “uzaktan” da gerçekleştirebilecekleri doğrultusunda güncelleme yapıldığını belirtti.

Sultan Yılmaz, “2019 yılı Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Muharrem Kasapoğlu tarafından Bakanlık olarak “Gönüllülük Yılı” ilan edildi. Önemli ölçüde farkındalığı arttıran bu uygulama sonrasında koronavirüs salgını devreye girdi ve istenilen sonuçları elde edemedik. Biz de Uluslararası Gençlik Ödülü – Türkiye kapsamında gönüllü faaliyetlerimizde yeniliğe giderek “uzaktan gönüllülük” uygulamasını başlattık. 2021 yılı sonuna kadar 200 bin saatin üzerine çıkmayı hedefliyoruz”ifadelerini kullandı.

MADDİ DURUMU OLMAYANA

ONLİNE DERS VERİYORLAR

2020 yılında tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını nedeniyle Uluslararası Gençlik Ödülü – Türkiye kapsamında, gençlerin gönüllülük uygulamalarında değişikliğe gidildi. Gençlerin başarı kriterleri arasında eskiden bizzat yapılan huzurevi ziyaretleri “uzaktan” sisteme geçti. Böylelikle Ödül Programı’ndaki gençler bu şekilde yaşlılar ile ilgileniyorlar ve onlara kitap okuyup video konferans yöntemiyle iletişim kuruyorlar.

Genç ödül katılımcıları engelli gençlerle online platformlarda vakit geçirirken, ekonomik yetersizlikleri olan çocuk ve gençlere, yine online platformlar üzerinden İngilizce, Matematik, Fen Bilimleri gibi derslerde yardımcı oluyorlar.

Gençler fiziki gönüllülük kapsamında ise hayvan barınaklarına mama yardımında bulunup kendi mahallelerindeki sokak hayvanlarını besliyorlar ve çevre temizliği faaliyetleri yürütüyorlar.

Uluslararası Gençlik Ödülü – Türkiye’ye, 2001 yılından bu yana her yıl 14-24 yaş arası binlerce genç katılıyor.

Uluslararası Gençlik Ödülü- Türkiye Hakkında:

• Uluslararası Gençlik Ödülü – Türkiye 17 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Ödül Programı’na her yıl 14-24 yaş arası binlerce gencin katılımı sağlanıyor.

• Ödül Programı Türkiye’de uygulanmaya başlandığından beri 20 binden fazla gence ulaştı.

• Türkiye’de gençler görme engellilere kitap okumak, huzurevlerini ziyaret etmek, hayvan barınaklarında çalışmak gibi pek çok farklı faaliyetlerde gönüllülük yapıyorlar.

• Uluslararası Ödül Programı gençlerin yeni beceriler geliştirmelerini, fiziksel olarak aktifleşmelerini, Macera ve Keşif Yolculuklarıyla ve Gönüllü Hizmet Bölümüyle takım çalışması ve liderlik hakkında deneyim edinmelerini teşvik eden küresel bir yaygın eğitim sistemidir.

• Okullar, gençlik organizasyonları, üniversiteler gibi yüzbinlerce gence yönelik ortak kurumlar ve operatörler aracılığıyla dünya çapında 1,3 milyon genç, özgün Ödül Programı’nı tamamlıyor.

• 1956’da kurulduğundan beri, milyonlarca genç Ödül Programı’na katılmış ve Ödül sahibi olmuş, milyonlarca insan da bu gençlerin faaliyetlerinin toplumlarındaki pozitif etkilerinin faydasını görmüştür.

• Ödül, gençlerin kendi sınırlarını zorlamalarını ve bu sayede direnç, özgüven, uyumluluk gibi evrensel beceriler kazanıp hayata hazırlanmalarını teşvik ediyor.

• #WORLDREADY / #HAYATAHAZIR kampanyası Uluslararası Ödül Vakfı tarafından başlatılan, Ödül katılımcılarının yaptıkları ilham verici faaliyetleri sergilemek; direnç, özgüven, uyumluluk ve iletişim becerilerinin gelişimleriyle gençlerin bugünün ve yarının dünyalarına nasıl hazırlandıklarını vurgulamak için yürütülen küresel bir girişim olarak öne çıkıyor.

•#HAYATAHAZIR kampanyasının videosu https://www.youtube.com/watch?v=6VydH7TSxY4 adresinden izlenebiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Papara, Avrupa’da yaşayan Türkleri ücretsiz para transferiyle tanıştıracak

Dünyanın lider finans kuruluşları arasında yer almak hedefiyle faaliyet gösteren Papara, 2021 yılında yatırım ve kredi ürünlerini sunmaya hazırlanıyor. Papara CEO’su Ahmed Faruk Karslı, 2021 yılında 200 milyon lira yatırım […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN