McDonald’s Türkiye, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nü restoranlarını görme engelliler için daha erişilebilir kılan uygulamaları ile kutluyor. McDonald’s Türkiye Pazarlama Direktörü Elif Göktaş, “Pek çoğumuzun günlük hayatında kolayca yaptığı şeyler, engelli bireyler için büyük zorluklar olabiliyor. Biz herkes gibi onların da zorlanmadan ve özgürce hayatın içinde yer alabilmelerini istiyoruz. Bu doğrultuda görme engelli bireyler için restoranlarımızı daha erişilebilir hale getirerek bir adım attık. Önümüzdeki dönemde daha kapsayıcı uygulamalar da yapacağız” dedi

Engellilere yönelik toplumsal farkındalığın artırılması için çalışan McDonald’s Türkiye, ilk adımı görme engellilerle attı. Görme engellilerin sosyal yaşama katılımını kolaylaştırmak adına kısa süre önce iki öncü projeyi hayata geçiren McDonald’s Türkiye, “Engelleri birlikte aşmak gibisi yok” diyor.

McDonald’s’ın BlindLook platformuyla yaptığı iş birliği, görme engellilerin restoranlarla ilgili daha kolay bilgi edinmesini ve ulaşmasını sağlıyor. BlindLook akıllı cep telefonlarına indirilen uygulama ve blindlook.com internet sitesi üzerinden en yakın engelsiz restoranı buluyor, yol tarifi sağlıyor ve sipariş öncesi menüler sesli olarak okunuyor.

Engelleri kaldıran bir diğer proje ise ‘Sesli Menü’ uygulaması… JCI Türkiye Derneği’nin Avrasya Şubesi ile hayata geçirilen proje kapsamında McDonald’s restoranlarında kapı ve bankolara yerleştirilen QR kodu okutan veya benimmenum.net/mcdonalds linkini ziyaret eden görme engelliler McDonald’s ürünlerini sesli olarak dinleyebiliyor, hızlı, kolay ve temassız bir şekilde sipariş verebiliyor.

Engellilere yönelik toplumsal farkındalığın artmasına önem verdiklerini belirten McDonald’s Türkiye Pazarlama Direktörü Elif Göktaş, “Pek çoğumuzun günlük hayatında kolayca yaptığı şeyler, engelli bireyler için büyük zorluklar olabiliyor. Biz herkes gibi onların da zorlanmadan ve özgürce hayatın içinde yer alabilmelerini istiyoruz. Bu doğrultuda görme engelli bireyler için restoranlarımızı daha erişilebilir hale getirerek bir adım attık. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da engellilerin sorunlarının çözümüne katkı sağlayacak çalışmaların öncüsü olmaya devam edeceğiz. Önümüzdeki dönemde daha kapsayıcı uygulamalar da yapacağız” dedi.