PWN İstanbul’un düzenlediği Yargılama!thon: Önyargısız Ideathon’da fikirler yarıştı

KOBİ Postası

Cinsiyet dengeli bir iş yaşamı ve liderlik için faaliyetlerini yürüten PWN İstanbul’un, “Borusan Eşittir” kurumsal sorumluluk anlayışı ile hareket eden Borusan Holding ve Borusan Mannesmann ana sponsorluğunda hayata geçirdiği Yargılama!thon: Önyargısız Ideathon, tamamlandı. 13-15 Kasım tarihlerinde düzenlenen Ideathon’da cinsiyet eşitliği konusunda yaşanan tıkanıklıkları, yargıları ve zorlukları aşmaya dönük birbirinden değerli fikirler çarpıştı. Finalde ön elemede seçilen 17 takımın projelerini sunduğu yarışmaya, 62 takım ve 292 yarışmacı katıldı.

PWN İstanbul (Professional Women’s Network İstanbul), kuruluşunun yedinci yılında, artık tartışmasız kabul edilen toplumsal cinsiyet eşitliğinin altını çizerken, gündelik yaşamda, eğitim dünyasında, iletişimde ve iş dünyasında farkında olmadan karşılaştığımız, kanıksadığımız, bazen de hiç sorgulamadan uyguladığımız dayatmaları, çaresiz kabullenişleri, önyargıları ve kısıtlayıcı davranışları masaya yatırdığı Yargılama!thon: Önyargısız Ideathon’da kadın ve erkek hep birlikte “Fikirler buraya, ön yargılar uzağa” dedi.

PWN İstanbul’un; “Borusan Eşittir” kurumsal sorumluluk anlayışı ile hareket eden Borusan Holding ve Borusan Mannesmann ana sponsorluğunda, Mey Diageo co-sponsorluğunda ve Karnaval Medya – JoyFM medya sponsorluğunda hayata geçirdiği Yargılama!thon: Önyargısız Ideathon’da 62 takım ve 292 yarışmacı birbirinden değerli fikir ve projeleri ile yarıştı.

Ön elemeler sonrası 17 takımın fikirlerini projelendirerek sunduğu yarışmada; PWN, RVD ve Reklamcılar Derneği ile birlikte reklamlarda toplumsal cinsiyet eşitliği sembolünün kullanılarak eşitlikçi reklamların özendirilmesi odaklı projesiyle Equal Movers Takımı birinci, bir aplikasyon aracılığıyla önyargılardan etkilenen toplum kesimlerini destekleyici danışmanlık, eğitim, tavsiye ve etkileşim grupları oluşturmaya yönelik projesiyle Eşitlik Savaşçıları Takımı ikinci ve viral kampanyalar, eğitim ve kamuoyunu kapsayan lobi faaliyetleri ile özellikle ev işleri ve aile sorumluluğunu kadın ve erkek arasında paylaştırmaya yönelik kampanyasıyla Reform Takımı üçüncü oldu. Yalnızca kadın değil, önyargıyla yaklaşılan tüm dezavantaja sahip bireylerin işe alım sürecinde yaşadıkları engelleri ortadan kaldırmaya yönelik projeleriyle Whoman Takımı mansiyon ödülüne layık görüldü. 5 bin TL’lik birincilik ödülü, 3 bin TL’lik ikincilik ve 2 bin TL’lik üçüncülük ödülünün verildiği yarışmada bir takım da mansiyon ödülü olarak Mind Crafting Academy’den MindExpART eğitiminin sahibi oldu.

Yargılama!thon:Önyargısız Ideathon jürisinde yer alan Borusan Mannesmann İnsan, Kurumsal Gelişim, Çevre ve Sürdürülebilirlikten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı ve aynı zamanda PWN üyesi Fırat Akkemik proje ile ilgilişunları söyledi:

“Çok keyifli ve yoğun proje finali geçirdik. Birbirinden ilginç ve yaratıcı projeler arasından seçim yapmak gerçekten güç oldu. Bir Borusan şirketi olarak Borusan Mannesmann cinsiyet eşitliğine ve kadınlara erkeklerle eşit profesyonel olanak ve fırsatlar sağlanmasına büyük önem veriyor. Bu konu şirketimizin öncelikleri arasındadır. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği sorunu ile mücadele etmek, kurumsal ve bireysel düzeyde her türlü ön yargıyı bir kenara bırakarak, kimseyi yargılamadan düşünmek ve çözüm aramak zorundayız. Gerçekleştirdiğimiz Yargılama!thon: Önyargısız Ideathon bu yönde önemli bir adım oluşturdu. Bu etkinliğe sponsor olma fırsatı bulduğumuz için çok mutluyum.”

Yargılama!thon’da Ortak Akıl Oluşturulması Amaçlandı

PWN Istanbul’un vizyoner girişimiyle ilk kez düzenlenen Yargılama!thon: Önyargısız Ideathon hakkında konuşan PWN İstanbul Başkanı, Aylin Olsun; “Toplumsal cinsiyet eşitliği konusunda yaşanan tıkanıklıkları, yargıları ve zorlukları aşmaya yönelik toplumsal bir sinerji yaratan Ideathon’umuzda zorlu bir değerlendirme sürecinin ardından kazanan projelerimizi belirledik. 3 gün süren Yargılama!thon: Önyargısız Ideathon’da 22 ayrı şehirden, farklı milliyet ve yaştan katılımcılarımızla bu zorlu maratonu tamamladık. PWN İstanbul olarak bu kadar geniş bir kitleye ulaşmaktan mutluyuz. Finale katılan her bir projeyi hayata geçirmek için heyecan duyuyoruz. İşimiz asıl bundan sonra başlıyor. Öncelikle sponsorlarımızla işbirliği yapabileceğimiz projeleri değerlendireceğiz. Sonra da tüm paydaşlarımız ve gönüllülerimizle birlikte önyargılar uzağa diyerek, kolları sıvayacağız” dedi.

Sosyal ve Ekonomik Değer Yaratan Fikir ve Projeler Yarıştı

Toplumsal cinsiyet eşitliği konusundaki en önemli engellerden olan, önyargılar ile yargısız iletişim konusunun sorgulandığı ve kalıpların yıkıldığı Yargılama!thon: Önyargısız Ideathon’da, toplum için sosyal veya ekonomik değer yaratacak fikir ve projeler PWN İstanbul’un alanında uzman ekipleri ve sektörün önde gelen isimlerinde oluşan bir jüri tarafından değerlendirildi. Yargılama!thon’un jürisi; Arzu Demirel – Jüri Başkanı, Lcwaikiki Executive Koç’u; Ahmet Zeytinoğlu – Sodexo Entegre CEO’su; Aylin Satun Olsun- PWN İstanbul Başkanı, Fark Holding CHRO’su;Fatma Aydoğdu – Tezmaksan Yönetim Kurulu Üyesi, TOBB Girişimciler Kadın Girişimciler İcra Kurulu Üyesi;Fırat Akkemik – Borusan Mannesman Genel Müdür Yardımcısı;Merter Özay – Özay Avukatlık Kurucu Ortağı ve Yıldız Bozkurt – PWN İstanbul Eşbaşkanı, Medmarine Genel Müdür Vekili oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Aramızdan ayrılışının 10. yılında Şakir Eczacıbaşı’nın fotoğraflarıyla “Seçilmiş Anlar”

İstanbul Modern, iş insanı ve fotoğraf sanatçısı Şakir Eczacıbaşı’nın aramızdan ayrılışının 10. yıldönümünde “Seçilmiş Anlar” adlı sergiye ev sahipliği yapıyor. Eczacıbaşı Topluluğu’nun sponsorluğunda, küratörlüğünü Bülent Erkmen’in üstlendiği sergi, 25 Kasım […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN