Enver Erkan, Tera Yatırım >>

BDDK, “son zamanlarda atılan normalleşme adımlarının bir devamı olarak” bankaların yurtdışı yerleşiklerle olan döviz swap, forward, opsiyon ve diğer benzer türev işlemlerinin toplam tutarına önceden getirilen limitleri esnetti. TRY satım yönünde bankaların limiti (öz kaynaklara oran olarak);

·        7 gün içinde vadesi dolacak işlemler için %2’den %5’e,

·        30 gün içinde vadesi dolacak işlemler için %5’ten 10’a,

·        1 yıl içinde vadesi dolacak işlemler için %20’den %30’a arttı.

Böylece, yurtdışı yerleşiklere uygulanan TRY bacaklı işlemlerde özkaynak sınırlamasında bir normalleşme daha yapılmış oldu. Bankaların yabancılarla yaptıkları türev işlemler açısından rahatlama getiren bu normalleşme adımı, piyasadaki sıkışan likiditenin gevşemesi anlamında da yararlı olacaktır. Hafta sonundan itibaren gerçekleşen ekonomi yönetimi ve TCMB değişikliklerinin ardından, ekonomi karar alıcılarının “verilen piyasa dostu mesajlara” paralel adımlar atmaları önemli. 19 Kasım’da ortodoks para politikasına geçiş ve faiz artırımı beklenen PPK öncesinde yatırımcı güvenini de artıracaktır.

Yabancılarla olan swap limitleri daha önce kur ataklarını önlemek için haftalık, aylık ve yıllık vadede sırasıyla %1, %2 ve %10 seviyelerine kadar indirgenmişti. BDDK, tamamlayıcı normalleşme adımları kapsamında bu limitleri 25 Eylül’de %2, %5 ve %20 olarak güncellemişti. Bu tür ilave tamamlayıcı politika adımlarının atılmaya devam etmesi beklenebilir. Bankalar için getirilen aktif rasyosu kuralının da bu aşamada daha da gevşetilmesini veya tamamen kalkmasını bekleriz.