ECB ve Fed politika savaşı, ECB’nin güçlü EUR ile mücadelesi

KOBİ Postası

ENVER ERKAN, Tera Yatırım >> Temmuz ayında Lagarde’ın temkinli iyimserlik gösterdiği ECB toplantısından bu yana geçen süreçte ekonomik ve parasal anlamda meydana gelen gelişmeler muhtemelen yarın daha fazla ihtiyatlı olunmasına neden olacak. ECB’nin, Fed’in yeni stratejisinden sonra işinin zorlaştığı görülüyor. Çünkü Fed, ortalama enflasyon hedefine geçmeyle beraber para arzını kayda değer bir süre geniş tutmaya devam edecek ve böyle bir ortamda güçlü olabilecek bir EUR, ECB’nin ekonomiyi canlandırma anlamında aksiyon alanını daraltır, işini zorlaştırır.

2Ç20 döneminde %11,8 daralmış olan ekonominin, 3Ç20 dönemi içindeki toparlanma ivmesi Ağustos öncü göstergelerinin ortaya koyduğu üzere yavaşlamış görünüyor. PMI’lar hala Euro Bölgesi’nin geneli için büyüme bölgesinde olsa da bazı ülkelerin daralmaya geçtiği görülmektedir. Virüs vakalarındaki artış hızının kırılamaması 4Ç20’deki momentumu aşağı yönlü etkileyebilir, ki bu toplantıda yapılacak olan ekonomik projeksiyon güncellemelerinin Banka’nın bu konudaki pozisyonunu belirlemesi açısından kritik öneme sahip olduğunu belirtmek gerekir. ECB, bu toplantıda olmasa da ilerleyen zaman diliminde ilave parasal genişlemeyi değerlendirebilir.

Avrupa’da ekonomik aktivite toparlanma ivmesi… Kaynak: ECB, Bloomberg

Fed ile olan politika savaşında güçlü EUR konusunda Banka’nın bazı yönlendirmeleri olacağı beklentileri toplantı açıklamaları öncesinde EUR’yu zayıflatıyor. Güçlü EUR, toparlanma sürecinde güncel deflasyon sorununun derinleşmesine ve ihracat kabiliyetinin Çin, ABD ve Brexit nedeniyle İngiltere artan sorunların olduğu bir ortamda azalmasına neden olacaktır. ABD gibi ülkelerin ithalat üzerine koyduğu vergi bariyeri de Birlik için bu dönemde zorlayıcı etkiye neden olabilir. Bu aşamada faiz konusunda ilave bir adım atması çok olasılık dahilinde görünmüyor, ki atsa bile negatif faizlerin derinleşmesinin yeni sıkıntılar getireceği ve finansal sistem kaynaklı bir krizin temellerini atması olası olur. Banka, bu hafta aşağı yönlü riskleri biraz daha belirginleştirecek ve parasal genişlemeyi artırma sinyali verecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Fujifilm'den dünyanın ilk AF özellikli F1.0 lensi ile sınırlarınızı zorlayın

Fujifilm, X lens serisinin amiral gemisi olacak yeni Fujinon XF50mmF1.0 R WR modelini tanıttı. Dünyanın F1.0 maksimum diyaframlı ilk AF lensi* olanFUJINON XF50mmF1.0 R WR, benzersiz renk teknolojisiyle kullanıcısını eşsiz […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN