DEİK 33. OLAĞAN GENEL KURULU VE USTALARA SAYGI ÖDÜLLERİ TÖRENİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

KOBİ Postası

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) 33. Olağan Genel Kurulu ve Ustalara Saygı Ödülleri Töreni, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın teşrifleriyle DEİK Başkanı Nail Olpak’ın ev sahipliğinde 25 Ocak 2020 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. DEİK’in yeni dönemde görev yapacak Yönetim Kurulu Üyeleri ve Denetim Kurulu Üyelerinin seçildiği 33’üncü Olağan Genel Kurul’un ardından gerçekleştirilen Ustalara Saygı Ödülleri töreninde, DEİK’in temelleri atan Ticari Diplomasinin ustaları ödüllendirildi.

Ustalara Saygı Ödülleri Töreni’nde, DEİK’in temel taşlarından birini atan Türkiye-ABD İş Konseyi Kurucu Başkanı merhum Mehmet Ersin Faralyalı’nın ödülünü oğlu Serdar Faralyalı’’ya eski Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen ve DEİK Başkanı Nail Olpak verdi. İlk Türkiye-ABD İş Konseyi Başkanı merhum Feyyaz Berker’in ödülünü Tekfen Holding Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Ercan Kumcu’ya eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve DEİK Başkanı Nail Olpak verdi. DEİK’in Şeref Üyesi ve aynı zamanda yaşayan en kıdemli üyesi Ali Nihat Gökyiğit ödülünü Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve DEİK Başkanı Nail Olpak’tan aldı. İlk DEİK Başkanı ve eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun’a ödülünü ise Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve DEİK Başkanı Nail Olpak takdim etti.

Pekcan: “DEİK İş Dünyasının Lokomotifi”

DEİK 33. Olağan Genel Kurul ve Ustalara Saygı Ödül Töreni’nde açılış konuşmasını gerçekleştiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, “DEİK 33. Olağan Genel Kurulu ve Ustalara Saygı Ödül Töreni’nde açılış konuşmasını gerçekleştiren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, DEİK’in bir sivil toplum kuruluşu olmanın ötesinde, iş dünyasının lokomotifi haline geldiğine dikkati çekti. 95 kurucu kuruluşla beraber ve Türkiye’nin en büyük 100 şirketinin 63’ünün, en büyük 44 uluslararası müteahhitlik şirketinin 33’ünün, en büyük 70 ihracatçı şirketten 23’ünün DEİK üyesi olmasının bunun bir işaret olduğunu ifade eden Pekcan, “DEİK’in yakaladığı ivmeyi devam ettirerek, başarı çıtasını çok daha yüksek seviyelere çıkaracağına inanıyorum. DEİK’in mevcut yapısı ve devlet kurumları ile olan yakın çalışma kültürü ile kamu-özel sektör ortaklığının dünyadaki en güzel örneklerinden birini sergiliyor” dedi.

Pekcan, “Bugün kendilerine ‘Ustalara Saygı Ödüllerini’ takdim ettiğimiz Sayın Ali Coşkun, Sayın Ali Nihat Gökyiğit’e özellikle teşekkür ediyorum. Ebediyete intikal etmiş olan Feyyaz Berker ve Ersin Faralyalı’yı da minnetle anıyorum. Yaptıkları önemli çalışmalar, ticaret dünyamız için her zaman yol açıcı olmuştur. Verdiğimiz ödülleri, DEİK’in, Türkiye’nin kalkınmasında ve ticari diplomasisinin gelişmesinde büyük emeği olan vizyoner iş insanlarımıza gösterdiği vefanın bir sembolü olarak görüyorum. ‘Ustalara Saygı Ödül Töreni’nin her yıl düzenlenecek olmasını da isabetli buluyorum” diye konuştu.

Olpak: “Ustalık, zorluklara rağmen yaptığı işin üstesinden gelmektir”

DEİK Başkanı Nail Olpak ise yaptığı konuşmada, “Bir usta, tecrübesiyle etrafına güç verirken beslediği umutla güven verir. Konuşmasıyla zihin kapılarımızda ufuklar açılır. Düştüğümüzde elimizden tutar ve kaldırır. Süreci en etkili ve doğru şekilde yönetir, zorluklara rağmen yaptığı işin üstesinden gelir. Üstesinden gelebildiği için ustadır. Bugün, Genel Kurulumuz ve ustalarımızın ortaya koyduğu eser olan DEİK’imizin küresel yolculuğunda ilk imzaları atanları, DEİK’in alt yapısını oluşturan, çalışmalarıyla kurumumuza değer katan ustalarımızı onurlandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Ustalarımız bizim için bir değer. Bu yıl ilkini düzenlediğimiz Ustalara Saygı Ödüllerimiz geleneksel olarak devam edecek ve her yıl Ticari Diplomasinin ustalarını onurlandıracağız” dedi.


DEİK yeni dönemde 4 ana hedefle çalışmalarını sürdürecek

DEİK’in yeni çalışma dönemindeki hedeflerinden bahseden Olpak, “Ülkemizin menfaatleri doğrultusunda, “etkin lobicilik” faaliyetleri yürüteceğiz. Bu noktada önceliğimiz ABD ve AB ülkeleri olacak. “Ticari Diplomasi” hedeflerimize ulaşmak için maddi ve manevi bütün enstrümanlarımızı, tüm gücümüzü sonuna kadar kullanacağız. Liderlerimizin belirlediği ticaret hedeflerimizi yakalamak ikinci önceliğimiz olacak. Nasıl ABD ile 100 milyar dolar, yüzde 50-50 dengeli ikili ticaret hedefimiz var ve bunun iş dünyası adına gereğini yapmak bize düşüyorsa, benzer şekilde 100 milyar dolar hedefimiz Rusya ile de var. ABD ile hedefimiz için sektörler bazında çalışarak hazırlıklarımızı yaptık. Liderlerimizin atacakları adımları bekliyoruz. Üçüncü hedefimiz ise, ticari diplomasiyi anlatmak için Anadolu’yu karış karış dolaşacağız. Kurucu Kuruluşlarımızın da desteğini alarak hedefimiz, daha fazla firmamızı yurt dışına açmak ve Ticari Diplomasi çalışmalarımızın içine katmak. Ayrıca, Diasporamızın geleceği ve ülkemizin menfaatleri için çalışmalarımıza hız vereceğiz. Bu da yeni dönemdeki dördüncü hedefimiz olacak” dedi.

DEİK’in Yeni Dönem Yönetim ve Denetim Kurulu Üyeleri

96 Kurucu Kuruluş ve Kurumsal Üyeye sahip DEİK’in 33’üncü Olağan Genel Kurulu’nda yapılan seçimlerde, 4 yıllık yeni dönemde görev yapacak 35 Yönetim Kurulu Üyesi ve 5 Denetim Kurulu Üyeleri seçildi. 4 ana Kurucu Kuruluşunu temsil eden Başkanların, daimi Başkan Yardımcıları olarak görev yaptığı DEİK Yönetim Kurulu’nun diğer üyelerini, kurucu kuruluş ve kurumsal üyeleri temsilen 9 üye, İş Konseyi Başkanlarından 11 üye, DEİK üyesi 10 üye ve Yönetim Kurulu Başkanı ile birlikte toplamda 35 asil Yönetim Kurulu Üyesi oluşturuyor.

DEİK’in Yeni Dönem Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyeleri Seçildi

146 İş Konseyi ile dünyanın dört bir yanında faaliyetlerini sürdüren DEİK’in yeni dönemde görev alan Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyelerinin listesi aşağıda yer almaktadır.

DEİK YÖNETİM KURULU
Adı Soyadı DEİK Unvanı
Nail Olpak Yönetim Kurulu Başkanı
M.Rifat Hisarcıklıoğlu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
İsmail Gülle Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Abdurrahman Kaan Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Mithat Yenigün Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı
Ayşem Sargın Yönetim Kurulu Üyesi
Çetin Nuhoğlu Yönetim Kurulu Üyesi
Baran Çelik Yönetim Kurulu Üyesi
İbrahim Burkay Yönetim Kurulu Üyesi
Firuz B. Bağlıkaya Yönetim Kurulu Üyesi
Mahsum Altunkaya Yönetim Kurulu Üyesi
Şekib Avdagiç Yönetim Kurulu Üyesi
Ümit Leblebici Yönetim Kurulu Üyesi
Yaşar Doğan Yönetim Kurulu Üyesi
Ali Kibar Yönetim Kurulu Üyesi
Berna Gözbaşı Yönetim Kurulu Üyesi
Cengiz Özdemir Yönetim Kurulu Üyesi
Fuat Tosyalı Yönetim Kurulu Üyesi
Mehmet Ali Yalçındağ Yönetim Kurulu Üyesi
Murat Kolbaşı Yönetim Kurulu Üyesi
Fatih Gürsoy Yönetim Kurulu Üyesi
Steven Young Yönetim Kurulu Üyesi
Ebru Özdemir Yönetim Kurulu Üyesi
Ümit Kiler Yönetim Kurulu Üyesi
Zeynep Bodur Okyay Yönetim Kurulu Üyesi
Orhan Cemal Kalyoncu Yönetim Kurulu Üyesi
Ahmet Çalık Yönetim Kurulu Üyesi
Ahmet Nazif Zorlu Yönetim Kurulu Üyesi
Cüneyd Zapsu Yönetim Kurulu Üyesi
Tuncay Özilhan Yönetim Kurulu Üyesi
Başar Arıoğlu Yönetim Kurulu Üyesi
Muzaffer Çilek Yönetim Kurulu Üyesi
Prof. Gazi Yiğitbaşı Yönetim Kurulu Üyesi
Vahap Küçük Yönetim Kurulu Üyesi
Osman Aksoy Yönetim Kurulu Üyesi

DEİK DENETİM KURULU

Ad Soyad Ünvan
Gürsel Baran Denetim Kurulu Üyesi
Latif Aral Aliş Denetim Kurulu Üyesi
Mahmut Özgener Denetim Kurulu Üyesi
Z. Altan Elmas Denetim Kurulu Üyesi
Mehmet Koç Denetim Kurulu Üyesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Elazığ'da 6,8 büyüklüğünde deprem: 29 kişi hayatını kaybetti

Elazığ’ın Sivrice ilçesinde saat 20.55’te 6,8 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Deprem yerin 6,75 kilometre derinliğinde gerçekleşti. AFAD’dan yapılan açıklamada, Sivrice ilçesindeki deprem sonrasında bölgede saat 16.00 itibarıyla büyüklüğü 4’ün üzerinde 14 […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN