TURİZMCİLERİN ÖNÜNÜ AÇACAK GEREKLİ HUKUKİ DÜZENLEMELER BİR AN ÖNCE YAPILMALI

KOBİ Postası

TÜRSAB’ın da içinde yer aldığı İstanbul Turizm Platformu’nun tanıtım toplantısı bugün yapıldı. Toplantı öncesi TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya ile İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ikili görüşme gerçekleştirdi. Görüşmede Bağlıkaya İmamoğlu’ndan 9+1 turizm yol güzergah belgelerinin kaldırılmasını ve seyahat acentalarının ulaşım işlerini rahat yapabilmeleri için gerekli iznin verilmesini talep etti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, turizm ulaşımı sorununu birkaç hafta içinde çözeceklerinin sözünü verdi.

TÜRSAB’IN DA YER ALDIĞI İSTANBUL TURİZM PLATFORMU’NUN TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, TÜROB, TTYD, İRO, TURYİD Yönetim Kurulu Başkanlarının katıldığı tanıtım toplantısında TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında İstanbul’un sahip olduğu değerlerle dünyanın dört bir yanından turist çektiğine vurgu yapan Bağlıkaya, şehri ziyaret eden yabancı ziyaretçi sayısının 2019 yılı sonunda 15 milyonu bulmasını beklediklerini dile getirdi. Bağlıkaya; “Ziyaretçi sayısındaki artış elbette memnuniyet verici ama asıl hedefimiz turizmden elde ettiğimiz geliri artırmak, gelen misafirlerimize İstanbul’u tam anlamıyla yaşatmak. Bu bağlamda İstanbul’un var olan marka değerini daha da üst noktalara taşıyacak, destinasyon imajımızı güçlendirecek adımların atılması büyük önem taşıyor. İstanbul köklü bir geçmişe, tarihi, kültürel ve doğal zenginliğe sahip bir kent.  Genç ve dinamik nüfusu, gelenekselle moderni buluşturan yaşam tarzı ve Türk misafirperverliği İstanbul’u özgün kılan diğer özellikler.  Bu güzel değerimizi tüm dünyaya açarak daha görünür kılacak bir yaklaşım sergilemeliyiz. Bu bakımdan İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde kurulan İstanbul Turizm Platformu’nun, sektör temsilcilerini bir araya getiren yapısıyla önemli bir işlevi yerine getireceğine inanıyoruz” dedi.

BAĞLIKAYA: “TURİZMCİLERİN ÖNÜNÜ AÇACAK GEREKLİ HUKUKİ DÜZENLEMELER BİR AN ÖNCE YAPILMALI”

İstanbul, taşıdığı zengin kültürel ve turistik potansiyel ile bugünün ve geleceğin en büyük marka şehri olacağı bilinciyle hareket edilmenin önemine değinen TÜRSAB Başkanı, turistlerin marka şehirde özgürce gezmesi için gerekli hukuki düzenlemelerin yapılarak turizm sektörünün önünün açılması gerektiğini belirtti.

TÜRSAB BAŞKANI İSTANBUL TURİZM PLATFORMU’NDAN YOLCU TUR VE TRANSFER SORUNUNU ÇÖZMELERİNİ İSTEDİ

TÜRSAB Başkanı Firuz B. Bağlıkaya, binlerce seyahat acentasının İstanbul’da yaşadığı taşıma sıkıntısını kürsüden dile getirdi. “İstanbul Büyükşehir Belediyesi UKOME kararları ile seyahat acentalarının tur ve transfer hizmetlerinde karayolu taşıma araçlarına “Yol Güzergâh Belgesi” alma zorunluluğu maalesef halen devam etmektedir. Bu durum, seyahat acentalarımızın faaliyetlerini kesintiye uğratmakta, turistler sorgulanmakta, özellikle havaalanlarında turist nezdinde tedirginlik, güvensizlik ve imaj kaybı oluşmaktadır. Türk misafirperverliğini İstanbul’da en üst seviyede göstermemizin önündeki bu sorunun ortadan kaldırılması büyük önem taşımaktadır. Birliğimizin, sorunu doğru anlatan yaklaşımı ile Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediyeleri, UKOME kararları ile turizm faaliyeti kapsamındaki taşımacılık işlerinde (tur ve transfer) yol güzergâh belgesi düzenlenmesine gerek olmadığına karar vermiş ve anılan karar ile birlikte Büyükşehirlerde bu konu, sorun olmaktan çıkmıştır. Bugün, turist taşımacılığı yapan binlerce seyahat acentamız heyecanla bekliyor.Türkiye Seyahat Acentaları Birliği olarak; Ankara ve İzmir’den sonra, İstanbul’da da bu soruna çözüm bulunacağının müjdesini sizden bekliyoruz. İnanın bu yöndeki kararınız, İstanbul turizminin gelişmesine, hizmet kalitesinin yükselmesine ve turist memnuniyetinin artmasına büyük katkı sağlayacaktır. Tüm amacımız hizmet kalitemizi maksimuma çıkarmaktır. Turistin İstanbul’dan tekrar gelme planları yaparak ayrılmasını sağlamaktır” dedi.

İMAMOĞLU İSTANBUL’DA TURİZM ULAŞIM SORUNUNU BİRKAÇ HAFTA İÇİNDE ÇÖZMEK İÇİN SÖZ VERDİ

TÜRSAB Başkanı’nın ardından kürsüye çıkan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, turizmin en büyük lokomotifi olacak diye nitelendirdiği İstanbul Turizm Platformu’nu çok önemsediğini belirtti. İstanbul’u dünya turizm kentleri arasında ilk 5’e girmesini istediklerini söyleyen İmamoğlu, “Turizm master planı hazırlamak amacıyla aralık ayında turizm çalıştayı düzenleyeceğiz. Hepinizin bu çalıştaya hazırlıklı olmasını istiyoruz” dedi. İmamoğlu kürsüden, TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın konuşmasında değindiği turizm ulaşımıyla ilgili sorunları çözmek için söz verdi. “TÜRSAB Başkanı bize buradan mesaj verdi ve söylediklerinde haklı. Bu konu uzun süredir sorun teşkil ediyor. Konuyla ilgili Sayın Başkan’a girişte de söyledim. Bana cumartesi günü sunum yaptılar.  Ama bir iki teknik konuda meslek sahibi uzman kişilerle görüşülmesi gerektiğini tavsiye ettim. Genel Sekreterimizden bu hafta içinde de sektör temsilcileriyle bir araya gelmelerini istedim. Çok yakın bir zaman diliminde, günleri kapsayan, en çok birkaç haftayı kapsayan bir zaman diliminde bu sorunu çözeceğiz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Design Week Turkey’de 2019 İyi Tasarım Ödülü Kayalar Endüstriyel Mutfak A.Ş.’nin oldu

Mete Mordağ’ın Kayalar Endüstriyel Mutfak için tasarladığı “Poleserie Kombine Pişirme Grubu”, 2019 İyi Tasarım Ödülüne layık görüldü. 14-17 Kasım tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezi’nde, T.C. Ticaret Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi […]

KOBİ Postası'nı takip ettiğiniz için teşekkür ederiz

ABONE OLUN