Nestlé, Türkiye’de 2012 yılından bu yana Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ile iş birliğinde “Sağlıklı Adımlar” projesini yürütüyor. Nestlé’nin dünya çapında 84 ülkede uyguladığı “Healthy Kids – Sağlıklı Çocuklar” programının bir parçası olan Sağlıklı Adımlar projesi, ilkokul 3. sınıf öğrencilerinin dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konularında farkındalığını geliştirmeyi ve onlara doğru alışkanlıklar kazandırmayı amaçlıyor.

Projenin, 2016-2017 eğitim ve öğretim yılı uygulamaları 20-22 Aralık 2016 tarihlerinde İstanbul Silence Otel’de düzenlenen, İl Millî Eğitim Müdürlüğü yöneticileri, okul müdürleri ve temsilci öğretmenlerden oluşan 133 kişinin katıldığı eğitim semineriyle başladı. Sağlıklı Adımlar Eğitim Programıyla, ilkokul 3. sınıf öğrencileri; Hayat Bilgisi ile Oyun ve Fiziki Etkinlikler derslerinde dengeli beslenme ve fiziksel aktivite konularını öğreniyorlar. Proje Adana, Ankara, Bolu, Bursa, Eskişehir, Hatay, İstanbul, Konya, Mersin, Muğla, Ordu, Tunceli ve Şanlıurfa olmak üzere toplam 13 ilde 66 okulda uygulanacak.

Akademisyen iş birliği ile Fiziksel Aktiviteye ilişkin özel etkinlikler hazırlandı

Sağlıklı Adımlar projesinin başlangıcında yeterli ve dengeli beslenme konusunda bilimsel içeriği Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Muazzez Garipağaoğlu tarafından geliştirilen ve beslenme ve fiziksel aktivite temalı öykülerin Yeditepe Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi ve Yazar Doç. Dr. Meltem Erinçmen Kânoğlu tarafından hazırlanan projenin akademik iş birliğine bir yenisi daha eklendi..

Marmara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Mehmet İnan, Dr. Saime Çağlak Sarı ve Dr. Bülent Özden ve Haliç Üniversitesi’nden Prof. Dr. Aysel Pehlivan’ın katkısıyla, çocukların günlük hayatında fiziksel aktivite alışkanlığını yerleştirmesini sağlayacak fiziksel aktivite yönergesi ve beslenme ile fiziksel aktivite bilgi ve uygulamalarını içeren özel bir oyun hazırlandı.

Sağlıklı nesillerin yetişmesi önceliğimiz

Eğitim seminerinin açılış konuşmasını gerçekleştiren Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Ar-Ge ve Projeler Daire Başkanı Dr. Gülderen Özdemir, “Sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırma ve fiziksel aktiviteye teşvik etmek amacıyla hayata geçirdiğimiz “Sağlıklı Adımlar” proje faaliyetlerinin ve içeriklerinin sürdürülebilir ve ölçülebilir sonuçları projenin yıllar itibari ile sürekliliğini sağlamıştır. Bu nedenledir ki; Nestle Türkiye iş birliğinde yürüttüğümüz eski adıyla “Beslenebilirim” yeni adı ile “Sağlıklı Adımlar” projesi ile ilgili faaliyetleri devam ettirme kararı aldık. Bu anlamda çocuklarımıza katkı sağladığını düşündüğümüz her türlü çalışmanın içinde olacağımızı da söylemek isterim. Hedefimiz; başarılı, mutlu ve sağlıklı bireyler olarak hayatlarına devam eden çocuklar yetiştirmek.

Projenin yürütülmesinde desteğini gördüğümüz başta siz değerli öğretmenlerimize, okullarda ve illerdeki yöneticilerimize özverili çalışmalarından dolayı teşekkür ediyor, yapacağımız tüm çalışmaların da çocuklarımız adına hayırlı ve başarılı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu ve bugüne kadar projenin ulaşmış olduğu hedeflerden duymuş olduğu memnuniyeti dile getirdi.

Nestlé Türkiye Kurumsal İletişim Müdürü Yaprak Kayalar da konuşmasında, “Nestle olarak “ortak değer yaratma” anlayışımız kapsamında içinde bulunduğumuz toplumlarda bireylerin sağlıklı beslenmesine ve mutlu bir hayat sürmesine katkıda bulunmayı sorumluluğumuz olarak görmekteyiz. Bu bağlamda 4 yıldır Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliği ile Sağlıklı Adımlar projesini yürütüyoruz. Amacımız çocukların ileride sağlıklı bir yaşam sürdürmeleri için, doğru beslenme ve fiziksel aktivite konusunda farkındalıklarını artırmak. Bu yıl, proje uygulama kılavuzlarımızdaki fiziksel aktivite bilgilerini daha geniş kapsamda sunacağız. Ayrıca çocuklarımızın beslenme ve fiziksel aktivite bilgi ve kazanımlarını artıracak, öğrenirken eğlenebilecekleri özel bir oyun da tasarladık. Projemize eklenen bu yeniliklerle çocuklarımızın öğrendikleri bilgileri hayatları boyunca uygulamalarını sağlamayı amaçlıyoruz.” dedi.Kayalar, Nestlé olarak Sağlıklı Adımlar projesinin yeni dönemini başlatmaktan ve Millî Eğitim Bakanlığı ile iş birliklerinden mutluluk duyduklarını sözlerine ekledi.