BIC101, ilk ürünlerini geliştirmeye başlamış olmalarına karşın henüz pazarlanabilir bir ürünü olmayan erken aşama girişimcilere maddi destekten eğitime, çalışma alanından mentorluk ve uzman desteğine kadar birçok önemli fırsat sunuyor.
BIC Angels Türkiye’de girişimcilik ekosisteminin gelişimine destek olmaya devam ediyor. Kolektif House Levent’te düzenlenen BIC101 Hızlandırma Programının tanıtımına melek yatırımcılar ve girişimciler yoğun ilgi gösterdi. BIC AngelsYönetim Kurulu Başkanı Dr. Joachim Behrendt, erken aşama girişimlere olumlu katkılar sunacak olanBIC101 hakkında bilgi paylaşımında bulundu. Behrendt, BIC Angels olarak başarı potansiyeli yüksek ve sağlıklı gelişebilecek girişimlere destek vermek için yola çıktıklarını açıkladı. Türkiye’de nitelikli girişimlerin olduğunu vurgulayan Behrendt, hedeflerinin yurtdışındaki girişimler ile rekabet edebilecek ve küresel anlamda başarılı olabilecek girişimleri ortaya çıkarmak olduğunu söyledi.
Lider mentorlar ile girişimler desteklenecek
Mentors Network Turkey kurucusu Mehmet Onarcan; BIC101 Hızlandırma Programı ile girişimlerin ihtiyaçlarına özel iş modelleri geliştirerek start-up’ların pazara daha iyi giriş yapmalarını sağlayacaklarını söyledi. Fikir aşamasını geçmiş ama melek yatırım almaya hazır olmayan bir çok startup olduğunu belirten Onarcan, BIC101 ile bu girişimcilere destek olacaklarını belirtti ve lider mentor kavramını da yerleştirerek girişimcilere yol gösterici olacaklarının altını çizdi. BIC101 programına seçilen girişimlereen az20 bin TL çekirdek yatırımdesteği vereceklerini belirten Pizza House Kurucu Ortaklarından ve BIC101 Hızlandırma Programı yatırımcılarından Cem Koşmaz, program aşamaları hakkında detaylı bilgi verdi.
Türkiye’de fon var ama hazır girişimci sayısı az
Dilek Dayınlarlı moderatörlüğünde düzenlenen panele konuşmacı olarak katılan Fongogo kurucu ortağı Ali Çebi, melek yatırımcı ve Apple Türkiye iş lideri Emre Narin, Ömer Erkmen ve Joachim Behrendt melek yatırımcılığın geleceği üzerine görüşlerini paylaştılar. Türkiye’de fon sayısı ve miktarının artık daha fazla olduğunun altını çizen panelistler start-up’ların dünyada işsizliğe karşı bir model olarak da görüldüğünü belirttiler. Panelde Türkiye’de son beş yılda melek yatırımcılıkta çok önemli gelişmeler yaşandığının altı çizilerek Türk girişimci ve yatırımcılarının kendilerini uluslararası seviyeye çıkarmayı hedef olarak belirlemeleri gerektiği belirtildi.
BIC101’in ilk girişimcisi ‘Akıllı Günlük’ uygulaması oldu
Düzenlenen panel sonrasında sunumlarını yapan dört girişimci arasından BIC101’e katılma hakkını kazanan ilk girişimci de belli oldu. 50 başvuru arasından önce ilk dörde giren Akıllı Günlük uygulamasının kurucularından Tuğba Kamu, yaptığı sunum sonrasında BIC101’in desteğini alan ilk girişimci oldu.
Erken aşama girişimlerin yeni çekim noktası
BIC101, ilk ürünlerini geliştirmeye başlamış olmalarına karşın pazarlanabilir bir ürünü olmayan veya henüz iş modeli test edilmemiş startupları hedef alıyor. Ayrıca projelerinde diledikleri büyümeyi elde edememiş erken aşama startuplar da bu programa başvurabiliyorlar. Başvuracak startuplar için en az bir kurucunun projede tam zamanlı çalışıyor olması şartı aranıyor. Startup için hali hazırda bir şirket kurulmuş olması şartı ise aranmıyor. BIC101 hızlandırma programı, B2B SaaS, FinTech, AdTech, BrandTech, e-hizmet, e-yemek ya da pazar yeri odaklı tüm sektörlerden başvurulara açık bir program olarak dikkat çekiyor.
İki aşamalı program altı aydan oluşuyor
BIC101’a katılım için başvurularhttp://bic101.com/ adresinden gerçekleştirilebiliyor.BIC101 katılımcılarını iki aşamadan oluşan altı aylık bir program bekliyor. İlk aşamada katılımcılar sağlıklı bir iş modeline dayalı, pazarlanabilir, test edilebilir, uygulanabilen minimum ürünü (MVP) tamamlamaya odaklanacaklar. İkinci aşamada ise pazarın test edilmesi, pazardan gelecek ilginin değerlendirilmesi yer alacak. Bu iki aşamayı da başarıyla tamamlayan startuplar, BIC Angels ağından melek yatırım almak için yatırım sürecine dahil olacaklar. Global pazarı hedefleyen startuplar için programın ikinci aşamasında Berlin Startup Ekosistemine gitme şansı bulunuyor. Günümüzün en hızlı yükselen girişim ekosistemine sahip Berlin’de kurduğu ortaklıklar ile BIC101 girişimcilerine küresel ölçekte başarı yakalama fırsatı sağlıyor.
Tohum yatırımın yanı sıra Mentors Network Turkey ve BIC Angels mentörleri ile çalışma fırsatı
BIC101 programı sayesinde girişimciler sermaye desteğine ulaşabilecek, ek destekler ve altyapı hizmetlerinden faydalanabilecekler. BIC Angels’ın iş ve finans alanında sahip olduğu ağlara direkt erişim sağlayabilecekler. Mentorluk, eğitim ve uzman yardımlarına odaklanan bu programda, startuplar her hafta düzenli olarak alanında uzman mentorlar ile buluşacaklar. Katılımcılar,startup dünyasından ve sektörden kendini bu işe adamış uzman kişilerden özel bir destek programı alacaklar. Startuplar program boyunca BIC Angels’ın sağladığı çalışma alanlarında diğer startuplar ile birlikte çalışma imkanı bulacaklar, BIC melekleri, mentorleri ve uzmanları ile yakından çalışabilecekler.