Canko, Türkiye’nin bankacılıktaki bilgi birikimi, deneyimi ve teknolojisi ile TROY’un arkasında olduğunu belirterek, “Bu yüzden adımız ‘Türkiye’nin Ödeme Yöntemi’nden geliyor. Türkiye’nin ‘TR’si, ödemenin ‘O’su ve ‘Yöntemi’nin ‘Y’sinden oluşan kısaltmayla ona ‘TROY’ adını verdik” diye konuştu.
Türkiye’deki tüm POS, ATM ve e-ticaret sitelerinin 1 Nisan 2016 itibarıyla TROY logolu kartlarla işlem yapmaya hazır hale geldiği bilgisini veren Canko, çok yakında cüzdanlarda da TROY logolu kartları görüleceğini söyledi
Canko, TROY’un evlerde, işyerlerinde ve tüm alışverişlerde kullanılabileceğine işaret ederek, “İster POS, ister ATM, ister internet üzerinden alışveriş yapın, ödeme yaparken ya da ödeme alırken işleminiz güvenli, hızlı ve sorunsuz bir şekilde gerçekleşecek, Türkiye kazanacak” değerlendirmesinde bulundu.
Türkiye’nin 112 milyon banka kartı ve 59 milyon kredi kartı sayısı il Avrupa’da lider durumda bulunduğu bilgisini veren Canko, 2,2 milyon adet kart kabul noktası ile yılda 5 milyar adet işlem yapıldığını ve bu işlem hacminin 375 milyar dolar olduğunu ifade etti.
TROY’UN ARKASINDA TÜRKİYE VAR
Soner Canko, TROY’un arkasında bilgi birikimi, deneyimi ve teknolojisi ile Türkiye’nin bulunduğunu söyledi. Finansal teknolojilerde ve güvenlikte dünya standartlarını yakalamış bir ülke olarak bunun çok önemli bir güvence olduğunu vurgulayan Canko, “Dolayısıyla hepimiz için kutlamaya değer bir yenilik. Bunun sebeplerini daha iyi anlayabilmek için geleceğe odaklanmamız lazım” diye konuştu.
Tüm dünyada kartlı ödemelerin ekonomilerin büyümesine yardımcı olduğunu aktaran Canko, “Kayıtışı ekonomiyi önlüyor, enflasyonu düşürüyor, istihdam yaratıyor ve nakit para yükünden kurtarıyor ”dedi.
NAKİTSİZ ÖDEMELER İÇİN ÖNEMLİ BİR ADIM
Canko, geleceğe ilişkin çok önemli hedefleri bulunduğunu ve 2023 yılında yüzde 100 nakitsiz ödemeler toplumu haline gelmek arzusunda olduklarını söyledi.
Gelecekte, bugüne baktıklarında “Türkiye’nin Ödeme Yöntemi”nin hayata geçtiği bu anlamlı anı gururla hatırlayacaklarını söyleyen Canko, bugünün, Türkiye finans sistemi ve dünya ödemler sektörü açısından çok özel bir gün olduğuna dikkati çekti.
Bu büyük adımı kutlamaya değer bir yenilik olarak gördüklerini dile getiren Canko, “Bankacılık sektörümüz, perakende dünyası ve kart kullanıcılarının heyecanla beklediği bu güzel haberi birlikte kutluyoruz. Şimdi sıra sizde. Kartınız hangi bankadan olursa olsun, ödeme yönteminiz TROY olsun. TROY, Türkiye’ye hayırlı olsun, ülkemize bolluk, bereket getirsin.” diye konuştu.
TROY LİDER MARKALARDAN BİRİSİ OLACAK
Canko, toplantı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. TROY’un yurt içi ve yurt dışında kullanılabilinirliği konusundaki soru üzerine Canko, şöyle cevap verdi: “TROY için tüm bankalarımız katkı verdi. Bankalarımızla anlaştık. Önümüzdeki dönemde her bankanın kendi takvimi içerisinde tüm bankalardan TROY kart alabileceksiniz. Şimdilik sınırlı sayıda banka ile başlıyoruz. Bu sene 10 banka ile başlıyoruz. Kart veren sayısı 29. Gelecek yıl hepsine ulaşmış olacağız. Her banka kendi marka, pazarlama, kampanya ve promosyon stratejisi içinde TROY’a özel çalışmalar yapacak. Kimi banka öğrencilere, kimisi emeklilere, kimisi çiftçilere, kimisi gençlere yönelik çalışacak. Biz bankalara bu hizmeti sunuyoruz, TROY’la birlikte son kullanıcıya gidecek avantajlara bankalar karar verecek.
TROY şu haliyle sadece yurt içinde kullanılabilecek. Ama uluslararası dolaşımıyla ilgili yine her banka istediği uluslararası networkle anlaşma yapmak suretiyle, kartların arkasına o networklerin adını dizip kendi ululararası kabul networklerini oluşturabilecekler. Daha önce örnek verdiğim diğer ülkelerde de durum bu şekilde. Türkiye’de yapılan tüm kartlı ödemelerin yüzde 98,5’i Türkiye içerisinde yapılan ödemeler.”
Tasarrufun önemine vurgu yapan ve 8 kişilik çekirdek ekiple TROY’u hayata geçirdiklerini anlatan Canko, mevcut kartların kullanma tarihi gelmeden TROY olarak değiştirilmesinin tasarruf bilinciyle örtüşmeyeceğini, bu nedenle hali hazırda bankalarda böyle bir hazırlığın olmadığını söyledi.
İHRAÇ EDİLECEK
“TROY’un gelecek dönemde ihracını düşünüyor musunuz” sorusu üzerine Soner Canko, 30 Eylül 2015 tarihindne bu yana Avrupa’da 6 ülkede TROY’u anlattığını ve gelecek dönemde know-how ihracatının özellikle Afrika başta olmak üzere gelişmekte olan ülkelere olabileceğini ifade etti.