Ersözlü: “Türkiye’de spor endüstrisi cirosunu artırmak, farkındalık yaratmak ve gençlerimize destek olmak istiyoruz”

Törenin açılış konuşmasını yapan Tüyap Fuar Ve Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. Genel Müdürü İlhan Ersözlü, “Türk fuar sektörüne yeni bir fuar katmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bu fuar ile Tüyap fuarcılık olarak bir ilki gerçekleştiriyoruz. 6 salonda 30.000 metrekare alan üzerinde 200’den fazla firmanın katılımı ile aynı anda 3 farklı fuar gerçekleştiriyoruz. Fuarda birbirinden değerli derneklerin ve markaların müsabakaları, etkinlikleri, şampiyonaları ve showları yer alacak. Etkinliklerin yanı sıra dünyaca ünlü sporcular da burada olacak. 4 gün boyunca fuarda görsel bir şölen yaşatacağız. Sektörün büyümesine ve lisanlı sporcu sayısının artmasında bir veri oluşturduk. Türkiye’de spor endüstrisi cirosunu artırmak, farkındalık yaratmak ve gençlerimize destek olmak istiyoruz” dedi.

Bisikletliler Derneği Başkanı Murat Suyabatmaz ise konuşmasında şu noktalara dikkat çekti.“ Bu fuar ile bir rüyamız daha gerçek oldu. Fuarımız gerçek bir Avrasya fuarı ve dünyada üçüncü olmaya aday. Bisikletliler derneği olarak isteğimiz, Türkiye’de güvenli bisiklet yolları ve park alanları oluşturulması. Türkiye’de büyük atılım yaptık, 5 milyon üniversite öğrencisini bisiklet kullanamaya teşvik etmek için İETT otobüslerine taşıma aparatı koyduk. Hatta bazı turizm şirketleri bize destek olarak bisikletli yolcuların bisikletlerini ücretsiz olarak taşıyacağını açıkladı. Londra’da 362 milyon dolar harcanarak inşa edilen bisiklet otobanın, 17km’lik örnek projesi Ankara için yapılıyor.”

Türkiye Vücut Geliştirme Fitness ve Bilek Güreşi Federasyon Başkanı Niyazi Kurt ise; “4 Mayıs 2016’da İspanya’nın Santa Susanna şehrinde gerçekleşecek Avrupa Şampiyonası’nda yer almak için bu fuarda Türk Milli takımımızın seçmelerini yapıyoruz. 2012 yılında en az bütçe ile en çok madalya kazanan federasyon olduk. Ülkede 10 bine yakın spor salonu var ve 100 binden fazla insan bu salonlardan faydalanıyor. Bizim alanımız, sporun bir anlamda görsel boyutu. Lisanslı olan 500 ila 600 sporcu sayımızın, spor sektöründe gerçekleşecek farkındalıkla en az bin olmasını arzu ediyoruz.” dedi.

TÜYAP’ta dört gün durmak yok…

Öte yandan spor ve aktif yaşamın her alanının yer alacağı fuarda, özel olarak hazırlanan alanlarda dört gün boyunca spor etkinlikleri gerçekleştirilecek. Zumba’dan Fitness’e Pilates’ten Klasik Yoga’ya Body Balance’dan Natürel hareketlerle yapılan spor çeşitlerine kadar birçok etkinliğin yer alacağı fuarda, ziyaretçilere keyifli anlar yaşatılacak. Türkiye’de sporun duayen ismi ve aynı zamanda spor fuarının tanıtım yüzü olan Neslihan Yavuzcan, fuarda nefes ve özel etkinlikleriyle katılımcılara sağlıklı dakikalar yaşatacak. Aynı zamanda World Beauty Fitness&Fashion (WBFF)’ın Andreia Brazier, Williams Falade, Wole Adesemoye, Amr Hussein, Kitti Savai ve Julia Stecher gibi dünyaca ünlü manken yıldızlarının katılacağı fuarda, özel showlar da sergilenecek.

Fuarların kalbi TÜYAP’ta atıyor

Spor ve Aktif Yaşam Fuarı ile birlikte, Boat İstanbul ve Avrasya Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı da eş zamanlı olarak start alacak. Bisikletliler Derneği’nin iş birliği ile düzenlenecek olan Avrasya Bisiklet ve Aksesuarları Fuarı’nda dağ bisikletleri, yarış bisikletleri, şehir bisikletleri, çocuk bisikletleri, moda ve giyim, cyclo – cross bisikletleri, elektrikli bisikletler, fitness bisikletleri – segway, spor bisikletleri – kargo bisikletleri – özel amaçlı bisikletler – yedek parçalar, aksesuarlar ve ürünleri tek çatı altında sergilenecek. 10 metre altı motorlu, motorsuz ve yelkenli tekneler ile su sporları fuarı Boat İstanbul’da ise ağırlıklı olarak 10 metre altındaki teknelerin tanıtımı gerçekleştirilecek. Hobi ve spor tekneciliğini geliştirmek amacı ile düzenlenen bu fuarda en yeni ürünler deniz tutkunları ile buluşacak.