CNR Holding ve Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği  (ETÜDER)  işbirliğinde organize edilen, ‘EDT EXPO 2016 – 4. Ev Dışı Tüketim-Gıda Ürünleri, Sarf Malzemeleri, Ekipmanları Üreticileri ve Tedarikçileri Fuarı’  birbirinden renkli yarışmalara ve şovlara ev sahipliği yaptı. P&G, G2M, Unilever Food Solutions, Pınar, Eczacıbaşı, Koza Gıda, Lezita, Cakes & Bakes, BTA, Gıda 360, Ofçay, Öztiryakiler, Yayla Agro Gıda, Türkova, Baktat, Seğmen Gıda, Altın Marka – Kahve Dünyası, Işık Gıda, Gimaş Gıda gibi sektör öncüsü 600 markanın stant açtığı fuar,  1.882’si yabancı olmak üzere, toplam 56.121 profesyonel ziyaretçinin katılımı ile gerçekleştirildi. CNR EXPO Yeşilköy’de organize edilen fuarda, İran, Irak, Libya, Birleşik Arap Emirlikleri, Sudan, Cezayir, Tunus, İtalya, Yunanistan, Almanya, İngiltere, KKTC, Azerbaycan, Rusya ve Malezya başta olmak üzere birçok ülkeden profesyonel ziyaretçi ağırlandı.

Bayanlar yemek tarifleri için sıraya girdi

Ev dışında vakit geçirilen mekanların tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik hizmet veren öncü firmaları bir araya getiren fuar, açık  kaldığı 4 gün boyunca profesyonel şeflerin lezzetleri ile renklendi. EDT EXPO Fuarı kapsamında gerçekleştirilen  ‘LocalChef’ , ‘Gastrobosphorus, 4. Pattiserie Yarışması’, ‘Üniversiteli Şefler Yarışması’ yerli ve yabancı ziyaretçiler tarafından yoğun ilgi gördü. Özellikle yarışmayı izleyen kadın ziyaretçiler şeflerin yanına giderek, hazırladıkları özel yemeklerin tariflerini almak için sıraya girdiler.

Her yıl EDT EXPO’nun kapanış günü gerçekleştirilen ve en çok ilgi gören yarışmaları arasında yer alan, ‘Üniversiteli Şefler Yarışması’nda genç yetenekler, ünlü şeflerin önünde ter döktüler. Üniversiteli gençler, birbirinden lezzetli yemekler hazırlayarak, mutfaktaki hünerlerini ustaların beğenisine sundular.  Yarışmada yemeklere Nejat Uygur, Kemal Sunal, Sadri Alışık gibi üstatların isimleri verilerek, ‘Dünya Tiyatro Günü’ne dikkat çekildi. Mehmet Gök Başkanlığında 25 kişiden oluşan jüri, 8 üniversite arasından Nişantaşı Üniversitesi’ni birinciliğe, Abant İzzet Baysal Üniversitesi’ni ikinciliğe, Doğu Akdeniz Üniversitesi’ni ise üçüncülüğe layık gördü. Fuarın katılımcı profilini ise gıda, içecek ve pastacılık, kuru gıdalar, hazır gıdalar, şekerli ürünler ve çerezler; yaş sebze ve meyveler, taze gıdalar, dondurulmuş ürünler, taze ve donuk et ürünleri oluşturdu. Bunların yanı sıra soğuk ve sıcak içecekler; aşçılık malzemeleri ve ekipmanları, pişirme yardımcıları, profesyonel mutfak ekipmanları, tamamlayıcı gıda dışı ürünler, temizlik, hijyen, masa üstü malzemeleri, tek kullanımlık ürünler, iş kıyafetleri, otel-restoran tekstil ürünleri, otel buklet malzemeleri, kırtasiye ürünleri ve bilgisayar yazılım teknolojileri gibi ürünler fuarda yer aldı.