Un sektöründe hizmet veren kuruluşları bir çatı altında toplayan Türkiye Un Sanayicileri Federasyonu (TUSAF), 31 Mart-3 Nisan tarihleri arasında Antalya Sueno Hotels Deluxe Belek’te “12. Uluslararası Kongre ve Sergisi-Global Ticaret ve Değirmen Teknolojileri” kongresi düzenliyor. Yerli ve yabancı 800’den fazla delegenin ağırlanacağı konferansın açılışını ise T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik yapacak.

Türkiye’nin tüm coğrafi bölgelerine yayılmış firmaların kurduğu 8 derneği ve 412 üyeyi temsil eden TUSAF, her yıl olduğu gibi bu yıl da Antalya’da “TUSAF Uluslararası Kongre ve Sergisi”ni düzenlemeye hazırlanıyor. 12. düzenlenecek ve ana konusunun “Global Ticaret ve Değirmen Teknolojileri” olduğu kongre, 31 Mart-3 Nisan tarihleri arasında Antalya Sueno Hotels Deluxe Belek’te yerli ve yabancı 800’den fazla delegenin ağırlanacağı dev bir organizasyona dönüşecek. Türkiye un sanayisine maksimum seviyede fayda sağlamayı amaçlayan TUSAF, kongreyle ulusal ve bölgesel çapta yapılan toplantılar çerçevesinde sanayiciyi bir araya getirecek, dalında uzman eğitmenlerin ve yöneticilerin katkılarıyla sektörün gelişmesine ön ayak olacak. Un sanayicilerini, tüccarları, tedarikçileri, değirmen makinacılarını, ekmek ve fırıncılık mamulleri üreticilerini bir araya getirecek, 800’den fazla ulusal ve uluslararası delegeyi ağırlayacak ve en az 50 sergi alanının yer alacağı bu büyük organizasyon için TUSAF Başkanı E. Günhan Ulusoy: “Un sektörü, Türkiye’nin en önemli ihraç kalemlerinden birini oluşturuyor. Şu anda 100’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Un sanayicilerimizin ihracattaki başarısı sayesinde 2015 yılında Türkiye’nin kasasına yaklaşık 1 Milyar Dolar gelir sağlandı. Sektörümüzün Türkiye ekonomisindeki yeri bu kadar önemli olduğu için her yıl ‘TUSAF Uluslararası Kongre ve Sergisi’ni’ düzenliyoruz. Bu kongreyle amacımız, hem mevcut hem de yeni piyasalar için ticari ilişkileri güçlendirmek, yeni bağlar kurmak ve endüstrinin alıcı, satıcı ve üreticilerini bir araya getirmektir” açıklamalarında bulunuyor.

800’den fazla temsilci bu kongrede buluşacak

Konuşmacılar ve davetliler arasında Türkiye ve Karadeniz bölgesi ülkeleri otoritelerinin, Uluslararası Değirmenciler Birliğinin, Avrupa Un Değirmencileri Birliğinin, Uluslararası Hububat Konseyinin, ABD Buğday Birliği temsilcilerinin, sivil toplum kuruluşlarının ve medya mensuplarının yer alacağı kongrenin açılışını ise T.C. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, TUSAF Başkanı E. Günhan Ulusoy, Genç Değirmen A.Ş. Genel Müdürü Abdülkerim Selek, Avrupa Birliği Un Sanayicileri Derneği Başkanı Gary Sharkey, TOBB Sayman Üye Faik Yavuz ve Toprak Mahsulleri Genel Müdürlüğü Genel MüdürüAyhan Karayama yapacak. Rusya tahıl piyasaları: 2015/16 dönemi ve gelecek yıl görünümü, gelişen unlu mamuller teknolojisinde un kalitesinin optimizasyonu gibi konuların konuşacağı kongrede, aynı zamanda kum sanatı gösterisi, Canan Anderson konseri, Kadir Çöpdemir ile söyleşi gibi etkinlikler de yer alacak. Kongre programı hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için www.tusaf2016.org internet adresi incelenebilir.