Dünyanın ünlü markaları Zara, sOliver, Bestseller, River Island’a üretim yapan Şahinler Holding, siparişlere yetişebilmek için Edirne Havsa’da yeni bir fabrika daha açtı. 1000 kişiye daha istihdam sağlayacak olan tesisle birlikte Trakya’nın moda merkezi olması hedefleniyor.
Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği (YAPDER) tarafından Edirne’de düzenlenen ve Edirne Belediyesi, Edirne Ticaret Borsası, Edirne Sanayi Ticaret Odası ile Trakya Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen  Ekonomi Zirvesi kapsamında  bir dizi etkinlik yapıldı.
Bu etkinliklerden birinde fabrikasını basına tanıtan Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin, Modavizyon Grubu ile Trakya’yı dünyanın en kaliteli tekstil havzası haline getirdiklerini söyledi.
Bu bölgelere yatırımlarının artarak devam edeceğini kaydeden Şahin “Her yıl ilave 1000 kişiye istihdam sağlayacağız. Gelecek beş yıl içinde çalışan sayımızı 4 binden 7 bine, ihracatımızı da 100 milyon dolardan 200 milyon dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Ciromuz 1 milyar dolar” dedi.
50 MİLYON KİŞİYİ GİYDİRİYOR
Zara, sOliver, Bestseller, River Island gibi dünyaca ünlü markaların daha fazla sipariş yaptırabilmek içim kendilerinden sürekli kapasite artırımı ve yeni yatırımlar beklediğine dikkat çeken Şahin şunları söyledi: “Şahinler Holding olarak dünya genelinde 50 milyon insanı giydiriyoruz. Farklı ülkelerdeki şirketlerimizde 50 ulustan doğrudan 10 binin üzerinde çalışanımız var. Aynı zamanda Trakya’nın en büyük yatırımcısıyız. Bugün itibariyle Avrupa Serbest Bölgesi’ndeki yatırımlarımızla birlikte sadece Trakya’da 8 bine yakın kişiye istihdam sağlıyoruz.”
YÖNETİCİLERİN YÜZDE 80’İ KADIN
Edirne’de imalat sanayinde çalışanların yüzde 30’unun Modavizyon fabrikasında istihdam edildiğini de vurgulayan Şahin “Bu tesislerde çalışan kişilerin ailelerini de düşünürsek Modavizyon yaklaşık 20 bin kişi için geçim kapısı oldu.  Ayrıca kadınların Türkiye’de yüzde 40 oranla iş gücüne en çok katıldığı il Edirne. Modavizyon, 3 bin kadın çalışanıyla Türkiye’deki dev kuruluşları geride bırakarak kadın istihdamında ilk 10’da yer alıyor. Yöneticilerimizin de yüzde 80’i kadın” diye konuştu. Modavizyon Genel Müdürü Turgut Bakır ise Edirne, Ergene ve Avrupa Serbest Bölgesi’nde kurulu konfeksiyon tesislerinde dokuma kumaştan yıllık 5 milyon adet kadın ve erkek dış giyim konfeksiyon ürünleri ürettiklerini dile getirdi.

ÜNİVERSİTE İLE PROTOKOL
Zirve kapsamında Trakya Üniversitesi (TÜ) Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük ile Şahinler Holding Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Şahin istihdama yönelik iş protokolü imzaladı. Yörük, üniveristeden mezun olan gençlerin bu sayede Edirne’de rahatlıkla iş bulabileceğini ifade etti.