Dünyanın birçok ülkesinden iletişim uzmanlarını buluşturan Global PR Trendleri Zirvesi, 25 – 26 Şubat’ta İstanbul’da düzenlendi. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Excel İletişim ve Algı Yönetimi iş birliği ile düzenlenen zirvede sektör gündemine yön veren önemli konular birbirinden ilginç oturumlarda tartışıldı.
2011’den bu yana birçok ülkede düzenlenen Global PR Trendleri Zirvesi 25 – 26 Şubat’ta İstanbul Pera Palace Otel’de düzenlendi. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da Excel İletişim ve Algı Yönetimi’nin resmi iş ortaklığı ile gerçekleşen zirvede; uluslararası kriz yönetiminden dijital iletişime, itibar yönetiminden erişime kadar sektör gündemine yön veren konular birbirinden ilginç sunumlarla ele alındı.
Dünyanın bir çok farklı ülkesinden çok katılımcının konuk olduğu zirvede farklı sektörden gelen iletişim profesyonelleri, global ve lokal deneyimlerini katılımcılarla paylaştılar.
Zirveden Kısa Kısa…
Excel İletişim ve Algı Yönetimi Kurucusu ve Başkanı Figen İsbir, “PR’ın Kahve Falı: Üç Vakte Kadar PR” adlı oturumunda PR’ın geçmişi, bugünü ve geleceği hakkında değerlendirmelerini paylaştı. Dijitali bağımsız ve sınırlı bir mecra olarak tanımlamanın yetersiz olacağını, onun bir ikinci yaşam olarak görmek gerektiğini anlatan Excel İletişim Başkanı Figen İsbir; “Gelecekte güç, bütünsel bakışa hakim algı yönetimi ustalarının elinde olacak. Algı savaşlarının yaşandığı, algı ustalarının kazanıp kaybettiği bir dünyada yaşayacağız” dedi.
Ipsos MORI Yönetim Müdürü Milorad Ajder itibar yönetimi hakkında yaptığı araştırma verilerini yorumladı. Ajder sunumunda marka güvenilirliğinin öneminin altını çizerken markaları aşırı vaatlerde bulunma ve tutamayacağı sözler verme konusunda uyardı.
Henkel Almanya Genel Müdürü Steffen Ruebke, ideal içerik stratejisine yönelik bir konuşma yaptı. Pazarlama ve PR stratejilerinin birlikteliğinin önemine değinen Ruebke; “İçerik, kral olabilir fakat aslolan içeriğin farklı mecralarda, iyi tanımlanmış bir şekilde ve bütünsel bir stratejiyle kurgulanmasıdır.” dedi.
Rolls Royce Motor Cars Orta Doğu, Afrika, Orta Asya, Kafkasya ve Güney Amerika Kurumsal İletişim Müdürü Jamal Al Mawed, PR’da görsel iletişimin önemini kendi markalarından ve çeşitli görsellerden örneklerle karşılaştırmalı olarak inceledi. Bir karar alışta ilk izlenimin yedi saniye sürdüğünü bildiren Al Mawed markalar için bu sürenin hayati bir öneme sahip olduğunu öne sürdü.
P&G Kurumsal İletişim Müdürü Alex Malouf etkili içerik üretimi için stratejiler önerdi. Malouf, iyi içeriğin; satın almaya götüren sürecin başlangıcı olduğunu belirtti.
Visa CEMEA Bölgesi Sosyal ve Dijital Pazarlama Direktörü Noha Bashir dijital pazarlamada interaktif trendleri takip etmenin önemine değindi. Doğru zamanda, doğru hikayeyi, doğru hedef kitleye ulaştırmanın ideal pazarlama formulasyonu olduğunu vurgulayan Bashir, bunun için yükselen dijital göstergelerin çok iyi analiz edilmesi gerektiğini söyledi.
Hug Dijital Operasyon Direktörü Hussein Dajani çalışanların online davranışlarının markanın kişiliğini yansıttığının altını çizdi. Şirketlere çalışanları için bir sosyal medya guideline’ı hazırlamalarını öneren Dajani, sunumunu iki farklı grubun kriz örnekleri ile tamamladı.
Organizasyon şirketi P World’un kurucusu Kosta Petrov zirve için; “Global PR Trendleri Zirvesi’ni Türkiye’de gerçekleştirmek bizim için çok büyük bir zevkti. Bu etkinliğin Türkiye’yi, sadece PR trendlerinin takip edildiği değil aynı zamanda bu trendlerin oluşturulduğu bir ülke olarak ve PR merkezi olarak konumlayacağına inanıyoruz. Global PR Trendleri Zirvesi için Excel İletişim ve Algı Yönetimi’yle iş ortağı olmak bizim için büyük bir onurdu. Bu işbirliği ile gerçekleştirdiğimiz zirvenin, Türkiye’deki PR uzmanlarına etkin PR stratejileri oluşturmak için ilham vereceğine inanıyoruz” dedi.
Dünyanın önde gelen etkinlik ajanslarından The P World ve Excel İletişim ve Algı Yönetimi ortaklığı ile düzenlenen Global PR Trendleri Zirvesi, 2 gün boyunca konuklarına iletişim ve PR hakkında benzersiz deneyimler sundu.