Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin, Egeli mobilya ihracatçılarına kurumsal kimlik ve farkındalık sağlamak için hayata geçirdiği Designİzmir markası Sektör paydaşlarına önemli fırsatlar sunan MODEKO 2016 27. İzmir Mobilya Fuarı’nda ilk kez sergileniyor.MODEKO’da stant açan firmalar, DESINGİZMİR logosunu stantlarında sergiliyor.
EİB üçüncü kez alım heyeti düzenledi
İzmir ve Ege Bölgesi’ndeki mobilya sektörüne dinamizm kazandıran MODEKO Fuarı’nda üçüncü kez “Alım Heyeti Organizasyonu” yaptıklarını anlatan Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ramazan Davulcuoğlu, 7 ithalatçı firma ile 10 mobilya ihracatçısı Türk firmasının 50’nin üzerinde ikili görüşme yaptığını kaydetti.
“Alım Heyeti Organizasyonu”ndan sonraki gün ithalatçı firmaların ticaret yapmayı planladığı firmaların üretim tesislerini de ziyaret ettiğini ifade eden Davulcuoğlu,”İhracatçı firmalarımız üretim tesislerinde daha detaylı şekilde ithalatçı firmalara sunumlar yaptı. Bu ilişkilerin ticari bağlantıya dönmesini bekliyoruz. Mobilya sektörünün 2023 yılı için 6 milyar dolar ihracat hedefi var, bu tür etkinlikleri arttırarak ihracat hedeflerimizi tutturabiliriz” diye konuştu.
Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ramazan Davulcuoğlu, Modeko Fuarı’nda “Alım Heyeti Organizasyonu” düzenlemenin yanında bir ilki gerçekleştirdiklerini, Ege Mobilya Kağıt ve Orman Ürünleri İhracatçıları Birliği’nin hayata geçirdiği, Egeli mobilya ihracatçılarının kurumsal kimlik ve farkındalık yaratmak için oluşturdukları Designİzmir markasını sergilediklerini ifade etti.
DESINGİZMİR Projesi’ni İzmir ve bölgenin ürettiği katma değerli, tasarımda öncü, orta/orta üstü gelir grubuna ve tüm yaşam alanlarına hitap eden, opsiyonel, ergonomik, fonksiyonel, inovatif ürünleri tanıtmak ve ihracatını artırmak için  yürütülecek bir tanıtım projesi olacağını belirten Davulcuoğlu şöyle devam etti; “Dünya ölçeğinde bir marka olan İzmir Mobilyasını daha iyi tanıtmak için DESINGİZMİR markasını hayata geçirdik. 2015 yılında dünya genelinde ticari daralmaya rağmen Türk mobilya sektörü mevcut seviyesini korumayı başardı. Mobilya sektörümüz Türkiye’de 1 milyar 376 milyon dolar  ithalata karşı,  2 milyar 749 milyon dolar ihracat yaptı. 1.4 milyar dolar dış ticaret fazlası verdik.”
İzmir mobilya sektöründen yüzde 5 pay alıyor
İzmir’in mobilya sektöründeki yerini de özetleyen Davulcuoğlu, “İzmir, Türkiye genelinde yüzde 5’lik payıyla bir mobilya kenti. İhracatta 5. sırada. İzmir potansiyeli ise tasarımıyla, inovatif, fonksiyonel ürünleriyle çok daha yüksek. Azerbaycan, Cezayir, Fas, Kazakistan, Mısır, Suudi Arabistan, Yunanistan, ABD başta olmak üzere hedef pazarlarda odaklanarak potansiyelimizi harekete geçirebiliriz” diyerek sözlerine son verdi.
DESIGNİZMİR Projesi’yle hedeflenenler ana başlıklar:
● Katma değerli ürünler,
● Trend oluşturan tasarımlar,
● Orta/orta üstü gelir grubuna hitap eder,
● Tüm yaşam alanlarına hitap eder,
● Opsiyonel, ergonomik, fonksiyonel, inovatif ürünler,
● En yeni ve yüksek teknoloji kullanımı,
● Hammadde kaynaklarının yüksek kalite ve çeşitliliği,
● İnsan kaynakları kalitesinin yüksekliği,
● İnovatif, yenilikçi üretim ve marka yönetimi anlayışı,
● Lojistik açıdan hammadde ve kale pazarlara yakınlık avantajı,