Bu yıl 52. kuruluş yıldönümünü kutlayan ve bir Birleşmiş Milletler (BM) – Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) ortak kuruluşu olan Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC), 2011 yılından bu yana kadın girişimcilere yönelik olarak düzenlediği “Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu”nu bu yıl KAGİDER ile işbirliğinde 1 – 2 Eylül 2016 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirecek. Kadın girişimcilere önemli iş bağlantılar kurma fırsatı sağlayan bu etkinlik Türkiye’nin önde gelen kadın sivil toplumu kuruluşu olan KAGİDER tarafından düzenlenecek.

İlki 2011 yılında Çin’de düzenlenen Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu, ardından Meksika, Ruanda ve son olarak ise Brezilya’da gerçekleştirildi. 2015 yılında Brezilya’nın Sao Paulo kentinde düzenlenen Forum’da, Accenture, Google, IBM, illycaffè, Schneider Electric, Sodexo gibi dünyanın önde şirketleri yanı sıra 40 ülkeden 400’den fazla katılımcı yer aldı.

25 Şubat 2016 Perşembe günü (bugün), bu kez İstanbul’da gerçekleştirilecek Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu için Türkiye kamuoyuna duyurmak amacıyla bir tanıtım toplantısı düzenlendi. Toplantıda ITC Başkanı Arancha Gonzalez ve KAGİDER Başkanı Sanem Oktar söz aldılar.

ITC Başkanı Arancha Gonzalez toplantıda yaptığı konuşmada, “Bu yılki forumu İstanbul’da yapmamız, Türkiye’nin öncü kadın girişimcilerinin çabalarının takdiri. Aynı zamanda, ekonomik büyümeyi sağlamak için, bölgedeki ve ötesindeki kadın girişimcilere de ilham vermek” dedi.

Toplantıda Gonzalez’in ardından söz alan KAGİDER Başkanı Sanem Oktar ise, şu görüşleri dile getirdi:

“Kadın Tedarikçiler Sergi ve Forumu“ Türkiye için bir ilk ve temsil ettiğimiz kadın girişimcilere yeni ufuklar açabilecek çok değerli bir fırsat. Bu forumda düzenlenen ülkenin kadın girişimcileri, belirlenen iş kollarında dünyanın önde gelen şirketlerinin satın almacıları ile birebir iş yapma olanakları buluyorlar. ITC’nin düzenlediği son 4 forum ile yaklaşık 50 milyon ABD doları tutarında bir iş hacmi oluşmuş. 1-2 Eylül 2016 tarihlerinde İstanbul’da düzenleyeceğimiz forumda bizim de iddialı hedeflerimiz var: Bu forumda ülkemizden 350 kadın girişimciyi dünyanın 50 ülkesinden satınalmacılarla bir araya getirip, toplamda 10 milyon ABD doları tutarında bir iş hacmi yaratmayı hedefliyoruz.”