EDIDA Uluslararası Tasarım Ödülleri, her yıl 25 ülkede yayınlanan Elle Decoration dergilerinin editörleri tarafından yapılan oylama ile belirleniyor. Her yıl 14 kategoride profesyonel tasarımcılar arasından değerlendirme yapılıyor. Her bir kategoride seçilen ülke birincileri, yine 25 ülkenin yayın yönetmenlerinden oluşan uluslararası jüri tarafından büyük oylamaya giriyor ve bu şekilde uluslararası birinciler belirleniyor.Kaan Karasoy_Faruk Malhan_Melda Narmanlı Çimen

Bu yıl ülkemizde 11.si düzenlenen ödüllerde kazananlar 24 Şubat Çarşamba akşamı gerçekleştirilen bir davetle açıklandı. Bu yıl ayrıca ‘Özel Ödül’ takdimiyle de bir ilke imza attı. Bireylerin tasarım dünyasına yaptığı katkıların değerlendirildiği bu ‘EDIDA Özel Ödül’ünün ilk sahibi, uzun yıllardır mimarlık ve tasarım gibi yaratıcı disiplinlere, sanat ve zanaate yaptığı katkılarından ötürü Mimar Faruk Malhan oldu.

Koleksiyon, Tasarım Vakfı ve Karya Akademi kurucusu Mimar Faruk Malhan farklı sektörlerde tasarıma verilen değerin her geçen gün artmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Malhan sözlerine “70’li yılların başında Ankara’da “Koleksiyon” markasını “tasarım için bir endüstri” düşü ile kurduk. Karya Akademi ise tasarımın sadece ürüne odaklı olmadığını, yönetimde bile artı bir değer olacağını göstermek; birçok farklı disipline dokunabileceğinin altını çizmek amacıyla hızla bugünlere geldi.” şeklinde sürdürdü. Karya Akademi Bodrum Tasarım Atölyeleri’nin önemine vurgu yapan Malhan, “Tasarımı toplumun her kesimine yaymak, daha erişilebilir bir tasarım algısı yaratmak adına projelerimizi hızla geliştiriyoruz. Tasarım, mimarlık, zanaat, sanat edimleri arasında bağlar oluşturarak bu pratiği topluma yaymayı hedefliyoruz” dedi.

Faruk Malhan