unnamed-2Artan petrol ve türevleri fiyatı ile yükselen çevre bilinci insanları otomobil dışında arayışlara yöneltiyor. Geçtiğimiz 10 yılda özellikle motosiklet kullanımındaki artış bir çok markayı Türkiye pazarına çekti. Son 3 yıldır da Türkiye’debisiklet severlerin ve özellikle çevreye duyarlı kişilerin bisiklet yolları için mücadeleleri, bisikletin spor dışında da bir ulaşım aracı olarak da sürekli kullanımını özendirdi. Gençlerin, ailelerin hafta sonu keyfi olan bisiklet, artık insanların hayatına ulaşım aracı olarak da yerleşmeye başladı. İstanbul, Ankara, İzmir gibi mega kentlerde trafik sorununu aşmak için kullanılan bisikletler, şimdilerde insanların yeni ilgi odağı. Farklı sektörlerden birçok firma tanıtım ve markalaşma adına bisiklet parkurlarında bisiklet kiralama uygulaması bile yapıyor. Hava kirliliğinin önlenmesi için çalışmalar yapan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile belediyeler de bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması için bisiklet yolları projelerine destek veriyor.

EFSANEVİ FRANSIZ SOLEX TÜRKİYE’DE PEDAL ÇEVİRECEK

1946’da Fransa’da üretilmeye başlanan  Solex markası da Türkiye deki bu potansiyeli görerek pazara giriyor. Özellikle elektrikli bisiklet modellerinde iddialı olan marka, katlanabilir modelleriyle de bisikletlerini belli yerlere taşımak isteyenlere büyük bir kolaylık sağlıyor. Tasarımı ve cep telefonu gibi şarj edilebilen hafif bataryası ile fark yaratan Solex,  70’den fazla ülkede milyonlarca insana ulaşıyor. Solex bisikletleri Türk bisiklet severlerle buluşmak için ilk olarak distribitörler aracılığıyla satılacak. Şimdilik 5 farklı modelle piyasaya sunulan Solex bisikletlerinin fiyatları 1000 ile 2500 EUR arası değişiyor.  Solex bisikletleri Türk bisiklet severlerle buluşmak için ilk olarak distribütörler aracılığıyla satılacak. Ferrari’nin tasarımını yapan İtalyan tasarım firması Pininfarina’nın tasarladığı modelleriyle fark yaratan marka,  elektrikli bisikletin en iyisine ulaşmak adına sürekli geliştiriliyor ve son teknolojiyle donatılıyor. Nostaljik tasarımları ile ‘old school’ stilini de yaşatan Solex her türlü arayışa cevap vermeyi planlıyor.

Fransanın en büyük Şirketler Gruplarından biri olan Cible Grubu’nun markası olan Solex’in lansmanı 24 Haziran’da Ceylan Intercontinental Otel’de  Yönetim Kurulu Başkanı Jean-Pierre Bansard ve Solex CEO’su Gregory Trebaol’un ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Intercontinental  zincirinin Fransa’daki sahibi de olan Cible Grubu’nun markası  Solex’in, 10’dan fazla Avrupa ülkesinde ve Japonya’da dağıtım kanalları bulunuyor. Avrupa’da çok sevilen ve popüler olan Solex,  Kuzey Amerika pazarına da girmeyi hedefliyor.

Toplantıda konuşan Cible Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Jean Pierre Bansard, Türkiye’yi ve insanlarını çok sevdiğini belirterek, “önümüzdeki birkaç yıl içerisinde ilk etapta malzemelerin yurtdışından geleceği , ikinci aşamada ise A’dan Z’ye ye bütün parçaların Türkiye’de üretileceği ve aynı zamanda Türk tüketicisine adapte edilmiş modellerin tasarlanacağı bir fabrika kurmayı planlıyoruz” dedi.

Solex CEO’su Gregory Trebaol ise konuşmasında Fransa’da lider konumda olan Easybike Grup’un elektrikli bisikletler konusunda dünya çapında uzmanlaşmış bir marka olduğunu vurgulayarak, Jean Pierre Bansard ile ortak stratejilerinin Solex markasını dünyaya kazandırmak olduğunu belirtti. Trebaol ayrıca Easybike Grup sayesinde yüksek kaliteli Solex bisikletlerinin üretiminin Fransa’da devam edeceğini kaydetti.