unnamed-3CNR EXPO Yeşilköy’de sergilenen treyler ezberleri bozdu. Uzun Ar-Ge çalışmaları sonucunda Türkiye’de ilk kez üretilen 45 metre uzunluğundaki araç, Treyler, Üstyapı ve Yan Sanayi Fuarı TIR EXPO’da büyük ilgiyle karşılandı. Avrupa’dan gelen yoğun talep üzerine üretilen treyler, ağır yük taşımacılığında kullanılıyor.

Yüzde yüz yerli treyler

Dünyanın 10’uncu büyük üreticisi, Avrupa’nın ikinci büyük pazarına sahip olan treyler sektörünün öncü firmalarından Yalçın Dorse’nin üretimi olan treyler, yüzde 100 yerli yapım özelliği ile dikkati çekiyor. Ürettiklerini yeni treylerin, sektörün proje taşımacılığında çığır açtığını belirten Yalçın Dorse Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Şentürk,  şöyle konuştu:  “Özellikle Avrupa ülkelerinin talebi olması nedeniyle 45 metre boyunda bir treyler imal ettik. Avrupa’da 120-150 bin Euro değerindeki treyleri biz 85 bin Euro’ya satıyoruz.  Bu yönüyle Avrupalı’nın tercihi haline geldik. Yüzde yüz yerli üretim olan treylerimizin cari açığa katkısı büyük.”

unnamed-2Çok sayıda araç ilk kez TIR EXPO’da sergileniyor

CNR Sektörel Fuarcılık organizasyonuyla Treyler Sanayicileri Derneği (TREDER) iş birliğinde düzenlenen fuarda, Treyler sektörünün öncü firmalarından Otokar da çift katlı ve askılı tekstil taşıyıcı olarak kullanılabilen Iceliner Premium, Light Speedslider, High Cube Konteyner Taşıyıcı ve Mega Euroslider Huckepack araçlarını ilk kez fuarda görücüye çıkardı. Firma, tehlikeli madde taşıma standarlarına (ADR)  ve bozulabilir gıda maddelerinin uluslararası taşımacılığına (ATP)  uygun araçlar üretimi ile dikkat çekiyor. Fuarda yabancı alıcılar ADR ve ATP’ye uygun üretilen araçları yakından incelediler.

Orta Doğu, İran ve Türki Cumhuriyetleri’nin, yerli ve yabancı 100 firmanın katılımı ile düzenlenen CNR TIR EXPO Fuarı’na ilgisi büyük oldu. 30 bin metrekare alanda düzenlenen fuara, 15 bin yabancı profesyonel yabancı ziyaretçinin gelmesi bekleniyor.